W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpieczna Szkoła Krokodylka Tirka

Projekt unijny "Bezpieczna Szkoła Krokodylka Tirka"

Projekt "Bezpieczna Szkoła Krokodylka Tirka” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020.

Realizacja projektu wynika ze zdiagnozowanych potrzeb w zakresie działań informacyjno-edukacyjnych, wśród najmłodszych uczestników ruchu drogowego (uczniów oddziałów przedszkolnych i klas 1-3 szkoły podstawowej) i jest kontynuacją inicjatywy prowadzonej przez GITD od grudnia 2020 r., w której uczestniczyło ponad 480 szkół (przeprowadzono ponad 670 lekcji online dla ponad 34 tys. uczniów szkół podstawowych, którzy poznali zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego (BRD). Kolejne placówki czekają na możliwość wzięcia udziału w zajęciach. Program zajęć dostosowano do możliwości najmłodszych uczestników ruchu. Lekcje mają charakter interaktywny. Dzieci w trakcie zajęć poznają m.in. zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, bezpieczeństwa w podróży, konieczności noszenia elementów odblaskowych, umiejętności prawidłowego powiadamiania służb ratunkowych. Rosnąca popularność projektu, sygnalizowane potrzeby edukacji w obszarze BRD i pozytywne oceny w sposób jednoznaczny wskazują na potrzebę rozwijania projektu. Rozszerzenie dotychczas prowadzonych działań edukacyjnych i zwiększenie ich zasięgu wymaga wsparcia w postaci zakupu nowych narzędzi edukacyjnych w ramach projektu.

Celem projektu jest propagowanie zasad bezpieczeństwa i kształtowanie właściwych wzorców zachowania się w ruchu drogowym, wśród najmłodszych uczestników ruchu drogowego i wzrost bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego poprzez działania edukacyjne prowadzone na obszarze całego kraju w formie online i bezpośrednio w placówkach oświatowych, jak również podczas spotkań plenerowych, konferencji, konkursu edukacyjnego dla grupy docelowej. Zakres rzeczowy projektu określa umowa o dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Projekt indywidualny: POIS.03.01.00-00-0358/22
Priorytet: III Rozwój Sieci Drogowej TEN-T i Transportu Multimodalnego
Działanie: 3.1 Rozwój drogowej i lotniczej sieci TEN-T
Data zawarcia umowy o dofinansowanie: 10 marca 2023 r.
Wartość całkowita projektu: 7 500 000,00 PLN
Wartość dofinansowania projektu z UE (Fundusz Spójności): 6 375 000,00 PLN
Termin realizacji: od 1 lipca 2022 r. do 31 grudnia 2023 r.
Projekt obejmie:

  • Zakup wyposażenia Sali - sprzętu audio, foto, wideo do realizacji spotkań online, live streamingu i przygotowania profesjonalnych relacji z wydarzeń i wyposażenia niezbędnego do realizacji zajęć bezpośrednio w szkołach. Sprzęt będzie wykorzystany w Salach edukacyjnych do realizacji lekcji (online i stacjonarnych).
  • Zakup usługi organizacji bezpośrednich spotkań - zakup usług organizacji wsparcia technicznego i logistycznego w ramach prowadzonych bezpośrednich spotkań w szkołach w całej Polsce. GITD planuje zrealizować 250 lekcji (online i stacjonarnych).
  • Usługi w zakresie kompleksowej organizacji, realizacji i obsługi wydarzeń zaplanowanych w ramach projektu - zakup usług przygotowania koncepcji kreatywnej i realizacja wydarzeń edukacyjno-informacyjnych w projekcie, w tym co najmniej 1 imprezy plenerowej, 2 pikników rodzinnych, 1 konkursu, 2 konferencji.
  • Zakup materiałów edukacyjno-promocyjnych, wyposażenia wspomagającego oraz materiałów wystawienniczych - zakup artykułów edukacyjno-odblaskowych dla uczestników projektu, opracowanie i wydruk materiałów edukacyjnych wspomagających naukę zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego. Zakup materiałów edukacyjno-informacyjnych na wydarzenia towarzyszące. Zakup wyposażenia Mobilnego Centrum Edukacji GITD, umożliwiającego realizację spójnych wizualnie oraz pod względem edukacyjnym lekcji bezpieczeństwa i wydarzeń towarzyszących.
  • Zakup usługi realizacji cyklu animowanych filmów edukacyjnych - opracowanie koncepcji kreatywnej, scenariusza i produkcja i postprodukcja 6 filmów animowanych, promujących bezpieczne zachowania w ruchu drogowym.

Ponadto w ramach Projektu przewidziano również działania informacyjno-promocyjne oraz przygotowanie i zarządzanie Projektem.

Nieprawidłowości: jak sygnalizować potencjalne nieprawidłowości lub nadużycia w ramach projektów dofinansowanych ze środków POIiŚ 2014-2020?

Instytucja Zarządzająca PO IiŚ stworzyła mechanizm umożliwiający sygnalizowanie potencjalnych nieprawidłowości lub nadużyć w wykorzystaniu środków unijnych w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Wszelkie nieprawidłowości można zgłaszać za pośrednictwem:
adresu e-mail: naduzycia.POIS@mfipr.gov.pl,
specjalnego formularza na stronie: https://nieprawidlowosci.mfipr.gov.pl,
adresu e-mail: kontrola@cupt.gov.pl.
Przyjęte rozwiązanie sprzyjać będzie realizacji projektów w sposób etyczny, jawny i przejrzysty.

Co należy zgłaszać?

Podejrzenie nieprawidłowości, które dotyczą przedstawicieli instytucji wdrażających Program lub podmioty realizujące projekty (np. Beneficjenci).

Zasady obowiązujące przy rozpatrywaniu przekazanych zgłoszeń:

  1. Każde zgłoszenie podlega ochronie przed udostępnieniem osobom nieuprawnionym. Informacje objęte zgłoszeniem, umożliwiające identyfikację osoby dokonującej zgłoszenie, będą chronione zarówno na etapie wyjaśniania sprawy, podczas prowadzenia ewentualnych działań zapobiegawczych, jak również w przyszłości i udostępniane wyłącznie uprawnionym urzędnikom oraz funkcjonariuszom odpowiednich służb.
  2. Wszelkie zgłoszenia będą skrupulatnie rozpatrywane zgodnie z wewnętrznymi procedurami Instytucji Zarządzającej Programem Infrastruktura i Środowisko oraz przepisami prawa powszechnie obowiązującego.
  3. W przypadku wyrażenia chęci pozostania anonimowym przez osobę dokonującą zgłoszenia za pośrednictwem poczty elektronicznej, dokonywana będzie pełna anonimizacja zgłoszenia (ze zgłoszenia usunięte zostaną dane osobowe zgłaszającego i inne cechy pozwalające na identyfikację jego tożsamości) przed jej ewentualnym przekazaniem w celu wyjaśnienia sprawy.
  4. W przypadku zgłoszeń (głównie anonimowych), które będą niepełne i nie będzie możliwości uzupełnienia tych informacji, istnieje ryzyko, że takie Zgłoszenie nie będzie mogło zostać rozpatrzone.
{"register":{"columns":[]}}