W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dwudniowa międzynarodowa sesja szkoleniowo-informacyjna w siedzibie Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego

07.02.2024

Pierwsza w Polsce i pierwsza w Europie sesja szkoleniowo-informacyjna, dotycząca egzekwowania przepisów socjalnych w transporcie, odbywa się w Warszawie, w siedzibie Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Dwudniowe wydarzenie, którego celem jest promowanie skoordynowanego wdrażania i egzekwowania przepisów Pakietu Mobilności 1 we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej, organizowane jest przez Europejski Urząd ds. Pracy (ELA) i Konfederację organów ds. egzekwowania prawa w transporcie drogowym (CORTE), we współpracy z Głównym Inspektoratem Transportu Drogowego.

Główny Inspektor Transportu Drogowego Artur Czapiewski

Z udziałem Głównego Inspektora Transportu Drogowego Artura Czapiewskiego, dyrektora ds. transportu lądowego w Dyrekcji Generalnej ds. Mobilności i Transportu Kristiana Schmidta, dyrektora wykonawczego Europejskiego Urzędu ds. Pracy Cosmina Boiangiu oraz dyrektora generalnego CORTE Rémy’ego Russotto odbywa się w siedzibie GITD sesja szkoleniowo-informacyjna, dotycząca egzekwowania przepisów socjalnych w transporcie. To pierwsze tego typu spotkanie, zorganizowane w cyklu szkoleniowym Europejskiego Urzędu ds. Pracy we współpracy z Konfederacją organów ds. egzekwowania prawa w transporcie drogowym.

Dzisiejsza sesja jest pierwszą z serii tego typu wydarzeń, które będą realizowane w całej Europie przez Europejski Urząd ds. Pracy we współpracy z CORTE. To zaszczyt gościć dziś Państwa w siedzibie Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Dziękuję, że przyjęliście zaproszenie i przybyliście do Warszawy, aby wspólnie porozmawiać o kwestiach dotyczących mobilności pracowników sektora transportu drogowego. Pakiet Mobilności jest nowym zestawem przepisów, do którego każdy z organów kontrolnych musi w odpowiedni sposób się przystosować, aby skutecznie egzekwować warunki wykonywania przewozów

– zaczął Główny Inspektor Transportu Drogowego Artur Czapiewski.

Dyrektor ds. transportu lądowego w Dyrekcji Generalnej ds. Mobilności i Transportu podkreślił znaczenie organizowanych działań szkoleniowych oraz wspólnych kontroli, które są niezbędne do skutecznego i zharmonizowanego egzekwowania przepisów:

Stanowią one doskonałe narzędzia współpracy między państwami członkowskimi. Efektywność wzrasta wraz z ich liczbą – im więcej, tym lepiej. Liczba wykrywanych naruszeń w Europie jest nadal wysoka, jednak spadek świadczy o skuteczności państwa pracy. To właśnie dzięki wysiłkom służb kontrolnych rośnie zrozumienie przepisów, przekładając się na spadek liczby naruszeń

– podkreślił Kristian Schmidt.

W organizowanej w siedzibie GITD sesji szkoleniowej dotyczącej egzekwowania przepisów socjalnych w transporcie drogowym oraz działań na rzecz poprawy warunków pracy w sektorze transportu, biorą udział przedstawiciele polskich, czeskich, słowackich i węgierskich instytucji. 

Wierzę, że dzisiejsza sesja wpłynie na lepsze zrozumienie przepisów Pakietu Mobilności 1. ELA w dalszym ciągu będzie kontynuować swój cel, jakim jest wspieranie państw członkowskich w lepszym zrozumieniu i harmonizacji przepisów. Dzisiejsza sesja szkoleniowo-informacyjna to początek serii pięciu istotnych szkoleń, jakie ELA zaplanowała na ten rok. Serdecznie dziękuję Polsce za udzielenie możliwości zorganizowania pierwszej z nich w siedzibie GITD

– zaznaczył Cosmin Boiangiu, dyrektor wykonawczy Europejskiego Urzędu ds. Pracy.

Na początek słowackie doświadczenia związane z kontrolami w międzynarodowym transporcie drogowym omówili Juraj Hudec i Renáta Cződörová, przedstawiciele Ministerstwa Transportu Republiki Słowackiej, a doświadczeniami z Polski podzieliła się Joanna Sękala, Naczelnik Wydziału Współpracy Międzynarodowej GITD. 

Pierwsza część sesji poświęcona jest zagadnieniom związanym z czasem jazdy i odpoczynku. Omówieniu zmian wprowadzonych Pakietem Mobilności 1 towarzyszą przykłady praktyczne. Drugiego dnia dyskusje skupią się wokół tematu delegowania kierowców – dyrektywy o delegowaniu kierowców (UE) 2020/1057 oraz kontroli drogowych. Warsztaty podsumują Robertas Lukasevicius z ELA i Rémy Russotto z CORTE.

Otwierając dwudniową sesję, Główny Inspektor Transport Drogowego podkreślił, że transport drogowy jest niezaprzeczalnie jednym z kluczowych elementów współczesnej gospodarki, a wraz z dynamicznym rozwojem i globalizacją branży transportowej, coraz częstsze wyzwania stanowią społeczne aspekty pracy w sektorze transportu drogowego.

Inspekcja Transportu Drogowego została powołana ponad dwie dekady temu i swoją działalnością wpisuje się w hasło umacniania uczciwej konkurencji w transporcie drogowym. Przepisy dotyczące Pakietu Mobilności stoją w zgodzie z tym, żeby ta uczciwa konkurencja funkcjonowała wobec wszystkich firm uczestniczących na rynku przewozów. Inspekcja jest narzędziem służącym zapewnieniu uczciwej konkurencji w transporcie drogowym, dobrych warunków pracy w sektorze, poprawie bezpieczeństwa ruchu drogowego i ochronie środowiska. W ciągu kolejnych lat od swojego powstania, Inspekcja zyskała nowe kompetencje i szereg nowych narzędzi, aby nadążyć za dynamicznie zmieniającą się branżą transportową

– dodał Artur Czapiewski. 

Szef ITD zaznaczył, że na barkach Inspekcji spoczywa istotny obowiązek, jakim jest m.in. egzekwowanie transparentności i równości warunków pracy, wynagrodzenia i dostępności do pracy bez względu na narodowość pracowników i pracodawców funkcjonujących w sektorze przewozów drogowych. 

Międzynarodowa współpraca transportowa odgrywa istotną rolę w działalności ITD, stwarzając okazję do aktywnego udziału w pracach gremiów międzynarodowych oraz do wymiany informacji i dzielenia się doświadczeniem. 

Od momentu swojego powstania, Europejski Urząd ds. Pracy wsparł szereg działań transgranicznych Inspekcji, udostępniając nam swoje narzędzia oraz stworzoną przez siebie platformę współpracy. Wszystkie te działania przyczyniły się do ułatwienia egzekwowania przez polskich inspektorów nowo wdrażanych regulacji, przyczyniając się do zapewnienia sprawiedliwej i skutecznej mobilności pracowników w całej Unii. Współpraca z ELA stanowi istotny element wsparcia przewozów drogowych, szczególnie w kontekście trwającej w Ukrainie wojny, wywołanej przez agresję Federacji Rosyjskiej

– zaznaczył Główny Inspektor Transportu Drogowego Artur Czapiewski. 

Oprócz dyskusji prowadzonych w trakcie paneli tematycznych, uczestnicy sesji mają okazję odbyć szereg rozmów, służących pogłębieniu współpracy i dzieleniu się spostrzeżeniami oraz propozycjami, będących inspiracją do dalszych działań na rzecz poprawy warunków pracy w sektorze transportu.

Wideo

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}