W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Edukacja pełna atrakcji

11.10.2023

Nauka i zabawa mogą tworzyć zgrany duet. Dowodem na to są warsztaty edukacyjne, które odbywają się w centrum rozrywki w Rzgowie koło Łodzi, w ramach projektu „Bezpiecznie w szkole i po szkole”. Przepisy i zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego przyswoiło kolejnych półtora tysiąca uczniów. Pomagali im w tym Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda, Wiceminister Edukacji i Nauki Tomasz Rzymkowski i Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

Przepisy i zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego przyswoiło kolejnych półtora tysiąca uczniów. Z młodymi uczestnikami ruchu w ramach projektu „Bezpiecznie w szkole i po szkole” spotkali się Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda, Wiceminister Edukacji i Nauki Tomasz Rzymkowski i Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

Półtora tysiąca uczniów z województw mazowieckiego, dolnośląskiego, lubelskiego, śląskiego i świętokrzyskiego poznało zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, na warsztatach edukacyjnych organizowanych w Parku Rozrywki „Mandoria”. To już drugie tego typu spotkanie w magicznym parku dziecięcej rozrywki.

Pierwsze spotkanie edukacyjne odbyło się 27 września. Oprócz tego, że dzieci się tu, w Rzgowie, relaksują i bawią – to uczestniczą w warsztatach z bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dzieci są aktywnymi uczestnikami ruchu drogowego, dużo też czasu spędzają na dworze, uczestnicząc w różnych zabawach. Ważne jest, aby były przy tym bezpieczne – aby były bezpieczne w szkole, ale również po szkole, będąc pieszymi, rowerzystami, poruszając się na hulajnodze, grając w piłkę

– mówił Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

W środę (11 października) odbyły się 3 lekcje brd. Każda z grup liczyła 500 osób. W zajęciach biorą udział uczniowie klas 4–6.

Prowadzimy działania edukacyjne skierowane do najmłodszych uczestników ruchu drogowego, nieco starszych uczniów ze szkół podstawowych, do młodzieży licealnej, ale również do seniorów. Warsztaty „Bezpiecznie w szkole i po szkole” cieszą się ogromnym zainteresowaniem. W sumie weźmie w nich udział 4,8 tys. dzieci. Do organizatora wpłynęło ponad 22 tys. zgłoszeń dzieci z ponad 600 szkół. Dziękuję za włączenie się w tę bardzo cenną inicjatywę, która odbywa się pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego

– podkreślił Alvin Gajadhur.

Realizacja projektu „Bezpiecznie w szkole i po szkole” umożliwia przekazanie wiedzy o brd w krótkim czasie bardzo dużej grupie dzieci. Treść zajęć została dostosowana do wieku uczestników i obejmuje m.in.: zasady i przepisy dotyczące ruchu pieszych, rowerzystów, czy też osób korzystających z hulajnóg. Jednym z elementów zajęć jest też zwrócenie uwagi na zagrożenia w ruchu drogowym, w tym związane z korzystaniem z telefonów, tabletów i słuchawek.

Kilkaset dzieci jest dzisiaj w ferworze zabawy, ale też nauki. Bezpieczeństwo ruchu drogowego to zagadnienie, które nigdy nie jest wyczerpane. Zawsze można je poprawiać, zgłębiać wiedzę na ten temat i uświadamiać. Powiązanie tego w „Mandorii” – w centrum Polski, z zabawą, która jest tutaj na najwyższym poziomie, to absolutny hit. Ta ilość zgłoszeń uczestnictwa spośród wszystkich szkół w Polsce pokazuje, że takie warsztaty powinny być prowadzone regularnie. Bardzo dziękuję organizatorom i patronom, i wszystkim osobom zaangażowanym w te przedsięwzięcie, a także Głównemu Inspektorowi, który nad tym wszystkim czuwa merytorycznie. Bezpieczeństwo dzieci w drodze i ze szkoły to jest coś, na czym nam wszystkim powinno zależeć. Edukacja w tym zakresie musi być nieustanna. Mamy bardzo duży ruch, bardzo dużo sytuacji, w których dziecko musi widzieć kontekst, zagrożenia i sytuacje, które mogą stwarzać pewne ryzyka. Takie spotkanie z pewnością będzie miało wpływ na ogólne bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego

– mówił Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda.

Spotkania edukacyjne mają skłonić do przestrzegania zasad i przepisów, uwrażliwić na potrzeby innych uczestników ruchu, umożliwić nabycie umiejętności rozpoznawania zagrożeń i radzenia sobie z nimi, ale przede wszystkim motywuje do odpowiedzialnych i bezpiecznych zachowań.

Nowoczesna polska szkoła musi uczyć umiejętności. Oprócz umiejętności czytania, pisania, liczenia – umiejętność, która jest przydatna przez całe życie każdego człowieka – to umiejętność odnajdywania się w ruchu drogowym. To jest wzorowy przykład partnerstwa publiczno-prywatnego – w 100% polski kapitał, który rozumie społeczną odpowiedzialność biznesu i finansuje to wydarzenie. Po raz kolejny półtora tysiąca dzieci z całej Polski przyjeżdża poznawać zagadnienia związane z uczestnictwem w ruchu drogowym, chce bezpiecznie zmierzać do szkoły i po szkole, będąc uczestnikiem ruchu drogowego. To jest niezwykle ważne, a przy okazji dzieci mają tu dobrą rozrywkę. Tutaj mają możliwość fizycznej aktywności, przy jednoczesnych warsztatach, które pokazują im zasady ruchu drogowego. Ministerstwo Edukacji i Nauki objęło honorowym patronatem to przedsięwzięcie i bardzo cieszymy się z tak wielkiego zainteresowania i zaangażowania. Kwestia bezpieczeństwa dzieci jest sprawą priorytetową i łączącą wszystkich Polaków

– zaznaczył Wiceminister Edukacji i Nauki Tomasz Rzymkowski.

W bezpłatnych warsztatach edukacyjnych poświęconych bezpieczeństwu w ruchu drogowym w sumie weźmie udział 4,8 tys. uczniów z całego kraju. O zakwalifikowaniu do projektu decydowała kolejność zgłoszeń.

Jesteśmy w miejscu, które do tej pory znane było bardziej z komercyjnej działalności. Jestem dumny, że społeczna odpowiedzialność biznesu może wnieść trochę swojego udziału w ten projekt. Organizując to miejsce spotkań i zabaw dla dzieci oraz rodzin przyświecał nam również cel niekomercyjny. Dziękuję za udzielenie patronatów i pomoc w organizacji, dostępności, informacji. Myślę, że na tym nie poprzestaniemy

– powiedział gospodarz miejsca, Członek Rady Nadzorczej Ptak S.A. Holding Tomasz Szypuła.

Kolejne warsztaty dla 1,5 tys. uczniów z województw podlaskiego, wielkopolskiego, warmińsko-mazurskiego, łódzkiego i zachodniopomorskiego odbędą się 15 listopada.

Wideo

Zdjęcia (15)

{"register":{"columns":[]}}