W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Gimbusy i autobusy szkolne pod szczególnym nadzorem ITD

17.10.2012

Od początku roku szkolnego 2012/13 Inspekcja Transportu Drogowego prowadzi wzmożone kontrole gimbusów i autobusów szkolnych. Celem prowadzonych działań jest zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa dzieciom w drodze do szkoły. Przez półtora miesiąca inspektorzy skontrolowali około 750 tego typu pojazdów.
Kontrole prowadzone są wyrywkowo, jak również na prośbę rodziców, dyrektorów szkół lub władz samorządowych. Kontrolowane są głównie autobusy dowożące dzieci do szkół w małych miejscowościach. Inspektorzy sprawdzają przede wszystkim stan techniczny pojazdów, uprawnienia oraz trzeźwość kierowców.
60 kontroli zakończyło się zatrzymaniem dowodów rejestracyjnych pojazdów z uwagi na zły stan techniczny, z czego w 20 przypadkach inspektorzy zakazali dalszej jazdy. 63 kierowców zapłaciło mandaty karne, m.in. za braki w dokumentacji, niespełnienie wymogów niezbędnych do przewozu osób czy nieprawidłowe oznakowanie pojazdu przewożącego dzieci. Na szczęście nie zatrzymano żadnego kierowcy będącego pod wpływem alkoholu.
Najwięcej, bo aż 200 pojazdów inspektorzy skontrolowali na terenie województwa wielkopolskiego. Stan techniczny zdecydowanej większości tych pojazdów nie budził większych zastrzeżeń, zatrzymano 3 dowody rejestracyjne. Najgorsze wyniki kontroli były na terenie województwa dolnośląskiego. Tam zatrzymywano dowód rejestracyjny średnio podczas co piątej kontroli - na 63 kontrole inspektorzy zatrzymali aż 13 dowodów rejestracyjnych. Dowody rejestracyjne były zatrzymywane m.in. za wycieki płynów eksploatacyjnych, nieszczelny układ wydechowy, hamulcowy, zbyt zużyty bieżnik opon czy niesprawne oświetlenie.
Zdarzały się również pojazdy w fatalnym stanie technicznym. Na terenie województwa wielkopolskiego inspektorzy, mając na uwadze bezpieczeństwo najmłodszych uczestników ruchu, nie dopuścili do dalszej jazdy autobusu z powodu m.in. skorodowanej ramy pojazdu, nadmiernych luzów na elementach wzdłużnych i poprzecznych zawieszenia, niesprawnego układu hamulcowego, wycieków płynów eksploatacyjnych, pękniętego resora na osi tylnej, nadmiernie zużytego bieżnika opon, czy braku sprawnej gaśnicy.
Gimbusy i autobusy szkolne są w nieco gorszym stanie technicznym niż autokary przewożące dzieci na wypoczynek zimowy oraz letni. W przypadku autokarów wycieczkowych inspektorzy zatrzymują dowody rejestracyjne średnio podczas co dwudziestej kontroli, zaś w przypadku gimbusów i autobusów szkolnych średnio podczas co dwunastej kontroli.
Kontrole gimbusów i autobusów szkolnych będą prowadzone przez okres całego roku szkolnego. Zapewnienie bezpieczeństwa podczas przewozu dzieci autobusami to jeden z głównych celów Inspekcji Transportu Drogowego. O taką kontrolę mogą poprosić sami rodzice, kontaktując się z właściwym wojewódzkim inspektoratem transportu drogowego.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
11.10.2021 14:11 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
11.10.2021 14:11 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}