W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Inspekcja dla przewoźników, czyli obrady Społecznej Rady Konsultacyjnej przy Głównym Inspektorze

26.04.2016

"Inspekcja jest nam potrzebna jak tlen" - tak polscy przewoźnicy określili rolę Inspekcji w zakresie prawidłowego funkcjonowania transportu drogowego w Polsce. Pomoc polskim przewoźnikom drogowym, ochrona rynku krajowego, implementacja regulacji unijnych wobec polskiego systemu prawnego oraz przyszła rola ITD w kontekście prac legislacyjnych nad projektem ustawy o Inspekcji Transportu Drogowego - to główne tematy poruszane podczas dzisiejszych obrad Społecznej Rady Konsultacyjnej, powołanej przy Głównym Inspektorze Transportu Drogowego.

26 kwietnia w Głównym Inspektoracie Transportu Drogowego odbyło się spotkanie p.o. Głównego Inspektora Transportu Drogowego Pana Alvina Gajadhura z przedstawicielami środowiska polskich przewoźników drogowych.

Celem spotkania w ramach powołanej przez Głównego Inspektora Społecznej Rady Konsultacyjnej było wypracowanie rozwiązań oraz zgłaszanych przez przewoźników postulatów dotyczących zadań realizowanych przez Inspekcję Transportu Drogowego, takich jak walka z "szarą strefą", zapewnienie skutecznego nadzoru nad rynkiem przewozów drogowych, wzmocnienie ochrony polskich przewoźników przed nieuczciwą konkurencją.

Alvin Gajadhur poinformował zebranych, że trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o Inspekcji Transportu Drogowego. Zakłada on rozszerzenie uprawień kontrolnych o pojazdy do 3,5 t w odniesieniu do kontroli masy i nacisków na osie, oraz kontroli przewozów zwierząt i towarów niebezpiecznych. Po wprowadzeniu oraz omówieniu przyszłości ITD przez Głównego Inspektora, uczestnikom spotkania przedstawiono wyniki kontroli ukierunkowanych na sprawdzanie prawidłowości realizowania przewozów, w tym kontroli zezwoleń zagranicznych prowadzonych przez służby Inspekcji.

Poruszono także kwestie usprawnienia współpracy między przewoźnikami a Inspekcją w zakresie spraw międzynarodowych, skupiającą się w szczególności na udoskonaleniu przepływu i publikacji informacji w zakresie m.in. praktyk kontrolnych tudzież interpretacji przepisów z zakresu transportu drogowego czy też obowiązujących procedur odwoławczych w poszczególnych państwach członkowskich UE oraz intensyfikacji dotychczasowej współpracy na linii przedstawicieli służb kontrolnych - strona społeczna.

Przedstawiciel stowarzyszenia przedsiębiorców autokarowych podkreślił, że ITD jest jedynym organem, z którym przewoźnicy mogą prowadzić dialog oraz uzyskać realną pomoc w zakresie ochrony rynku przewozów drogowych. Zaapelował również do pozostałych przedstawicieli przewoźników o walkę o pozostanie Inspekcji w ramach resortu Infrastruktury i Budownictwa.

Podczas ożywionej dyskusji przewoźnicy wskazywali głównie na istotną rolę ITD w zakresie kontroli zezwoleń zagranicznych w szczególności w kontekście ostatnich negocjacji z Federacją Rosyjską. Zwrócono także uwagę na problem przepisów regulujących nacisk na osie w odniesieniu do wątpliwej zdaniem przewoźników klasyfikacji dróg, która nastręcza przewoźnikom problemów w prowadzeniu działalności gospodarczej. Zwrócono ponadto uwagę na weryfikację szczegółowości prowadzonych przez inspektorów kontroli pojazdów. Spotkanie zakończyły postulaty oraz dyskusja dedykowana niwelowaniu barier administracyjnych na linii przewoźnicy - ITD.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
11.10.2021 14:42 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
11.10.2021 14:42 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}