W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kontrola cysterny z interwencją Straży Pożarnej

08.09.2022

Interwencją Straży Pożarnej zakończyła się rutynowa kontrola mołdawskiej ciężarówki z cysterną przewożącą kwas azotowy z Litwy na Ukrainę. Dwa otwory do napełniania i opróżniania cysterny były nieszczelne – żrąca ciecz wyciekała na jezdnię. Oprócz tego cysterna była też źle oznakowana, a dokument przewozowy został nieprawidłowo sporządzony. Niebezpieczny przewóz wstrzymał patrol z podkarpackiej Inspekcji Transportu Drogowego.

Na pierwszym planie (od prawej): prawy bok samochodu gaśniczo-ratowniczego Straży Pożarnej i widoczne jego specjalistyczne wyposażenie. W tle: zestaw ciężarowy (ADR) i strażacy przystępujący do zabezpieczenia wycieku kwasu azotowego, przewożonego w naczepie-cysternie.

W środę (7 września), na drodze wojewódzkiej numer 883 w Rzeszowie, inspektorzy ITD zatrzymali do kontroli zespół pojazdów oznaczony pomarańczowymi tablicami (ADR). Ciężarówką, należącą do mołdawskiego przewoźnika, wykonywano transport ponad 20 t kwasu azotowego (UN 2031) z Litwy na Ukrainę. W trakcie kontroli stanu technicznego ciężarówki, funkcjonariusze ITD zauważyli wyciek żrącej substancji. Z dwóch otworów służących do napełniania i opróżniania cysterny, wyciekała żrąca substancja. Na miejsce kontroli drogowej została wezwana Straż Pożarna. Strażacy z sekcji ratownictwa chemicznego zabezpieczyli nieszczelne otwory, zakładając dodatkowe uszczelki kwasoodporne. Zneutralizowali również plamy kwasu znajdujące się na nawierzchni punktu kontrolnego. Ustalono, że powodem wycieków kwasu z cysterny było niewłaściwe domknięcie zaworów i urządzeń do jej napełniania. W trakcie dalszej kontroli, inspektorzy stwierdzili również, że okazany dokument przewozowy był nieprawidłowo sporządzony. Oprócz tego cysterna została źle oznakowana. Umieszczono na niej  nalepki ostrzegawcze o klasie towaru niebezpiecznego, który w chwili przewozu nie znajdował się w cysternie. Za wykryte naruszenia zostanie wszczęte postępowanie administracyjne wobec przewoźnika. Kierowca mógł kontynuować przewóz po usunięciu wszystkich nieprawidłowości i wpłaceniu 9 tys. zł kaucji na poczet kary pieniężnej.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}