W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Międzynarodowe warsztaty dla bałkańskich służb kontrolnych

01.07.2022

W dniach 29 czerwca – 1 lipca br. Inspekcja Transportu Drogowego, we współpracy z Transport Community oraz przy wsparciu Ambasady RP w Skopje zorganizowała międzynarodowe warsztaty dla przedstawicieli bałkańskich służb kontrolnych

Punkt poboru opłat, widoczne bramki ze szlabanami. Jest to wjazd na drogę szybkiego ruchu. Na tle szlabanu stoją 4 osoby, 2 kobiety i 2 mężczyzn. Od lewej stoi ciemnowłosa kobieta, ma okulary na głowie, jest w niebieskiej koszuli z białymi paskami i pomarańczowej kamizelce ostrzegawczej. Ręce ma schowane pod kamizelką. Obok niej stoi wysoka kobieta o jasnych włosach. Jest ubrana w białą koszulę i zieloną spódnicę. Na koszuli ma pagony z wężykiem i gwiazdką -oznaką pełnionej funkcji. Jest pod krawatem. Na głowie ma białą czapkę z orzełkiem na zeilonym tle oraz ęzykiem i gwiazdką. Obo niej stoi wysoki mężczyzna o krótkich włosach koloru ciemnego. Jest ubrany w baiłą koszulę i niebieskie spodnie. Tuż obok stoi siwowłosy mężczyzna w ciemnych okularach, białej koszuli i niebieskich spodniach. Ma na sobie pomarańczową kamizelkę ostrzegawczą.

Celem 3-dniowego szkolenia było podniesienie poziomu wiedzy i efektywności inspektorów podczas przeprowadzania kontroli drogowych. Przedstawiciele służb z Macedonii, Albanii oraz Kosowa mieli okazję dowiedzieć się jak skutecznie identyfikować i eliminować z ruchu pojazdy wadliwe, prowadzone bez wymaganych licencji i kwalifikacji, zagrażające bezpieczeństwu w ruchu drogowym oraz w jaki sposób ograniczyć niebezpieczne incydenty powodowane przez przemęczonych lub niewykwalifikowanych kierowców.
W pierwszym dniu warsztatów inspektorzy podzielili się wiedzą teoretyczną w zakresie metodologii wykrywania wszelkich manipulacji w tachografach cyfrowych oraz analogowych, przedstawiając przykłady z kontroli drogowych, w których zostały ujawnione manipulacje, polegające na zastosowaniu różnego rodzaju urządzeń zaburzających pracę tachografów, celem ukrycia faktycznego czasu pracy kierowców.
Podczas pierwszej części warsztatów nie zabrakło przedstawicieli macedońskiego resortu transportu, jak i macedońskiego Inspektoratu Transportu Drogowego, reprezentowanego przez jego Dyrektora – Gajura Rushiti. Ponadto w spotkaniu inaugurującym warsztaty wziął udział Ambasador RP w Skopje – Wojciech Tyciński oraz przedstawiciele TCT, głównego partnera Inspekcji, zaangażowanego w realizację wydarzenia. Stały Sekretariat był reprezentowany m.in. przez Ljupkę Siljanoską, Zastępcę Dyrektora Transport Community.
Podczas drugiego dnia warsztatów ich uczestnicy mieli okazję wykorzystać wiedzę teoretyczną, zdobytą dzień wcześniej, podczas pokazowej kontroli drogowej, przeprowadzonej w punkcie poboru opłat w miejscowości Petrovec. W ramach zajęć praktycznych skontrolowano łącznie cztery pojazdy wyposażone w tachografy cyfrowe oraz analogowe. Jednym z nich przewożono materiał niebezpieczny – gaz palny. W pojeździe stwierdzono szereg naruszeń w zakresie umowy ADR, dotyczącej przewozów materiałów niebezpiecznych oraz w zakresie stosowania urządzeń rejestrujących. W pojeździe zastosowano tachograf niedopuszczony do instalacji przy tego typu przewozach. Ponadto kierowca okazał nieprawidłowo sporządzony dokument przewozowy oraz stwierdzono niezgodne z przepisami oznakowanie pojazdu tablicami barwy pomarańczowej, jak również nalepkami ostrzegawczymi. Dodatkowo kierowca podczas swojego dziennego okresu prowadzenia pojazdu wyciągał swoją kartę kierowy z tachografu i prowadził pojazd nie rejestrując prawidłowo swojej aktywności. Inspektorzy stwierdzili również naruszenia w postaci braku sprawdzenia okresowego tachografu, braki wpisów manualnych oraz nieprawidłowe operowanie przełącznikiem grup czasowych „selektorem”.
Podczas praktycznej części warszatu jego uczestnicy mieli również możliwość zapoznania się z nowoczesnym pojazdem ITD, wykorzystywanym w codziennej pracy przez polskich inspektorów, jak również z jego wyposażeniem.
Pomimo bardzo wysokich temperatur sięgających 40 stopni Celsjusza praktyczne demonstracje polskich ekspertów wzbudziły ogromne zainteresowanie służb bałkańskich. Minister transportu Macedonii Północnej Blagoj Bochvarski, który osobiście wziął udział w wydarzeniu, wyraził duże zainteresowane i nadzieje związane z rozwojem współpracy z doświadczonymi służbami ITD, podkreślając, że warsztaty z całą pewnością przyczynią się do poprawy ogólnego bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego.

Dwadzieścia lat doświadczenia i praktyki Inspekcji Transportu Drogowego w realizacji kontroli drogowych pozwala polskim inspektorom dzielić się ze służbami kontrolnymi regionu najlepszymi praktykami, sprawdzonymi, efektywnymi metodami, służącymi podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Ponadto spotkania takie jak to, dają nam możliwość zaprezentowania najnowszego sprzętu, który będąc na wyposażeniu ITD, bardzo usprawnia codzienną pracę inspektorów. W tym obszarze Polska jest liderem, nie tylko w regionie, ale i w całej Europie – powiedziała obecna w Macedonii Zastępca Głównego Inspektora Transportu Drogowego Joanna Smolińska. Do Skopje przyjechali najlepsi polscy eksperci w dziedzinie kontroli drogowych, a informacje przekazane przez nich podczas warsztatów pozwolą służbom z Macedonii, Albanii i Kosowa na podniesienie swoich kwalifikacji – dodała Joanna Smolińska. 

Region Bałkanów Zachodnich potrzebuje kompleksowego podejścia do zapewnienia bezpieczeństwa na drogach, a co za tym idzie - dobrej infrastruktury oraz bezpiecznych i sprawnych pojazdów, ale oczywiście kluczowe są tutaj dobre ramy prawne i ich właściwe wdrożenie – uważa Ljupka Siljanoska Zastępca Dyrektora Transport Community. Polscy inspektorzy ITD są najlepszymi partnerami mogącymi zapewnić służbom lokalnym niezbędną wiedzę i wsparcie w implementacji takich właśnie rozwiązań – podkreśliła Siljanoska.

Dyrektor macedońskiej Inspekcji Transportu Gajur Rushiti, uważnie obserwujący całe warsztaty dodał, że kierowana przez niego instytucja potrzebuje rozwoju na wielu płaszczyznach.

Macedońskie drogi kontroluje 26 inspektorów transportu. Aby nadzór nad transportem był bardziej skuteczny potrzebujemy specjalistycznego sprzętu oraz dodatkowo co najmniej dziesięciu inspektorów.

Warsztaty w Skopje, doskonale ocenione przez wszystkich uczestników, to kolejne tego typu wydarzenie realizowane przez ITD w ścisłej współpracy ze służbami w regionie. Grudniowe hybrydowe warsztaty umożliwiły wymianę wiedzy i doświadczeń w zakresie kontroli transportu drogowego uczestnikom z Serbii, Czarnogóry oraz Bośni i Hercegowiny.
Główny Inspektorat Transportu Drogowego opracował również, przyjętą z szerokim zainteresowaniem, kompleksową ofertę warsztatów eksperckich, ukierunkowanych na kontrole czasu pracy i odpoczynku kierowców, przewóz towarów niebezpiecznych oraz kontrole stanu technicznego pojazdów. Oferta została przedstawiona zarówno przedstawicielom władz macedońskich, Delegatury Unii Europejskiej w Skopje oraz przedstawicielom służb z Albanii i Kosowa.
Ostatni dzień warsztatów służył przede wszystkim podsumowaniom.
Ewa Ptaszyńska, reprezentująca Komisję Europejską podkreśliła, że w przypadku transportu międzynarodowego wzajemne wsparcie i wymiana doświadczeń są kluczowe.

Ten warsztat doskonale pokazuje jak tworzyć skuteczne struktury, w ramach których efektywne i nowoczesne służby kontrolne są punktem centralnym. Przyglądamy się nowym rozwiązaniom, jak uczynić egzekwowanie prawa nowocześniejszym i skuteczniejszym. Planujemy nowe projekty poświęcone temu zagadnieniu.

Cieszę się, że ten model warsztatów zdał egzamin - podkreślił Dyrektor TCT – Matej Zakonjšek. Mamy do czynienia ze współpracą europejską w najlepszym wydaniu. Gdy zadajemy sobie pytanie jak jeszcze lepiej i efektywniej współpracować, odpowiedzią są warsztaty takie jak te.


Dyrektor podkreślił ponadto, że współpraca miedzy Inspekcją, TCT i krajami regionu powinna być ustrukturyzowana i długofalowa.
Podobnego zdania był szef macedońskiej Inspekcji, który wyraził nadzieję, że dzisiejsze wydarzenie będzie początkiem długiej eksperckiej przyjaźni, która pozwoli reprezentowanej przez niego instytucji w istotny sposób podnieść kwalifikacje i wzmocnić egzekwowanie przepisów Macedonii.

Zdjęcia (12)

{"register":{"columns":[]}}