W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Na kogo został nałożony obowiązek uiszczenia opłaty elektronicznej

Zgodnie z ustawą o drogach publicznych: „korzystający z dróg publicznych są obowiązani do ponoszenia opłat elektronicznych za przejazdy po drogach krajowych pojazdów samochodowych, w rozumieniu art. 2 pkt 33 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym, za które uważa się także zespół pojazdów składający się z pojazdu samochodowego oraz przyczepy lub naczepy o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, w tym autobusów niezależnie od ich dopuszczalnej masy całkowitej".

W związku z powyższym obowiązek ten został nałożony na właścicieli/posiadaczy/użytkowników pojazdów lub zespołów pojazdów, których dopuszczalna masa całkowita - dalej DMC - (wartość w pozycji F.2 dowodu rejestracyjnego, bądź suma tych wartości) przekracza 3,5 tony oraz autobusów niezależnie od ich DMC, które poruszają się po płatnych odcinkach dróg krajowych oraz korzystających z dróg. W świetle ustawy Prawo o ruchu drogowym pojazdem samochodowym nie jest ciągnik rolniczy, zaś autobus to pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą.

Ponadto należy wyjaśnić, że ustawodawca, ustalając w art. 13ha ust. 3 ustawy o drogach publicznych kategorie pojazdów na potrzeby określenia stawki opłaty elektronicznej, posłużył się dopuszczalną masą całkowitą pojazdów, nie zaś ich masą własną, rzeczywistą czy faktyczną. Przy określaniu dopuszczalnej masy całkowitej zespołu pojazdów sumuje się dopuszczalną masę całkowitą pojazdu samochodowego i przyczepy lub naczepy (oznaczone w pozycji F.2 dowodu rejestracyjnego).

{"register":{"columns":[]}}