W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nieprawidłowy międzynarodowy transport odpadów

12.07.2022

Ponad 21 ton odpadów bawełnianych przewozili bez wymaganego dokumentu kierowcy zestawu należącego do kazachstańskiej firmy. Ciężarówkę zatrzymali do rutynowej kontroli inspektorzy z lubuskiej Inspekcji Transportu Drogowego. Wezwali także funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej i inspektorów Inspekcji Ochrony Środowiska. O dalszym losie ciężarówki oraz odpadów zdecyduje Główny Inspektor Ochrony Środowiska.

Inspektor lubuskiej ITD w odblaskowej kamizelce stoi za naczepą ciężarową i sprawdza plombę celną. Obok zestawu zatrzymanego do kontroli drogowej stoi oznakowany radiowóz typu furgon ITD.

W poniedziałek (11 lipca), na autostradzie A2 (MOP Gnilec), inspektorzy ITD ze Słubic zatrzymali do rutynowej kontroli kazachstańską ciężarówkę. W trakcie kontroli okazało się, że kierowcy przewożą z Turkmenistanu do Belgii ponad 21 ton odpadów. Kierowcy nie okazali wymaganego dokumentu dotyczącego transgranicznego przemieszczania odpadów. Na miejsce kontroli wezwano inspektorów Inspekcji Ochrony Środowiska w celu sprawdzenia przewożonych odpadów i ich klasyfikacji. Do wykonania tych czynności niezbędni byli również funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej, którzy zajęli się zdjęciem zabezpieczenia celnego z naczepy. Inspektorzy Inspekcji Ochrony Środowiska stwierdzili, że przewożony ładunek to odpady bawełniane o kodzie B3030, z tzw. „zielonej listy”. Z powodu braku dokumentu wymaganego w transgranicznym przemieszczaniu odpadów uznano, że transport ten jest nielegalny. W związku z tym wobec przedsiębiorcy zostało wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie nałożenia kary pieniężnej. Pojazd wraz z ładunkiem został skierowany na parking strzeżony. O nielegalnym przemieszczaniu odpadów poinformowano Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, który podejmie decyzję w sprawie dalszego losu ciężarówki i odpadów.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}