W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nieprawidłowy transport ciężkiej koparki

05.04.2023

Zestaw przewożący koparkę gąsienicową ważył ponad 65 ton oraz miał przekroczone dozwolone naciski niemal wszystkich osi. Kierowca okazał zezwolenie na przejazd pojazdu nienormatywnego, ale nie obejmowało faktycznych parametrów kontrolowanego gabarytu. Naruszenia przepisów stwierdzili inspektorzy wielkopolskiej Inspekcji Transportu Drogowego.

Na pierwszym planie: naczepa niskopodwoziowa z przewożoną dużą koparką gąsienicową. W tle: przód i prawy bok oznakowanego furgonu wielkopolskiej Inspekcji Transportu Drogowego.

We wtorek (4 kwietnia), na odcinku krajowej 32-ki w Granowie w pobliżu Grodziska Wielkopolskiego funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymali do kontroli ciągnik siodłowy z podpiętą naczepą niskopodwoziową. Zestawem należącym do polskiego przedsiębiorcy przewożono koparkę gąsienicową. Kierowca okazał kontrolerom zezwolenie kat. IV na przejazd pojazdu nienormatywnego po drogach publicznych. Okazało się ono jednak niewystarczające. Zespół pojazdów wraz z ładunkiem ważył ponad 65 t zamiast dopuszczalnych 40 t. Tak duża masa przewożonego ładunku spowodowała również przekroczenia przepisowych nacisków niemal wszystkich osi zestawu. Zezwolenie, jakie miał kontrolowany kierowca, uprawniało do przejazdu ciężarówki o rzeczywistej masie całkowitej do 60 t i przy zachowaniu normatywnych nacisków osi pojazdów na drogę. W przypadku tak dużego tonażu i przekroczonych nacisków, przewoźnik powinien uzyskać zezwolenie kat. V. W trakcie zatrzymania do kontroli gabaryt poruszał się po drodze bez pilota. Tymczasem, zgodnie z przepisami prawa, całą jego trasę przejazdu powinien zabezpieczać przynajmniej jeden pojazd pilotujący.

Inspektorzy wstrzymali tymczasowo nienormatywny transport. Zestaw odjechał z miejsca kontroli po demontażu niektórych elementów koparki, w tym łyżki. Wówczas jego rzeczywista masa całkowita i naciski osi mieściły się w parametrach okazanego zezwolenia. Za stwierdzone naruszenia przepisów transportowych będą wszczęte postępowania administracyjne wobec przewoźnika. Grozi mu 28 000 zł kary.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}