W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Niesprawne pojazdy ciężarowe

09.03.2021

Pęknięte tarcze hamulcowe, niesprawny system ABS i opony nienadające się do jazdy - tak poważne usterki ujawnili w trzech skontrolowanych pojazdach ciężarowych inspektorzy lubelskiej Inspekcji Transportu Drogowego. Pojazdy wycofano z ruchu do momentu ich naprawy. Wobec przewoźników wszczęto postępowania administracyjne.

Popękana tarcza hamulcowa przy kole naczepy ciężarowej.

W piątek (5 marca) na krajowej "dwójce" w miejscowości Woroniec inspektorzy zatrzymali zestaw należący do polskiego przewoźnika. Jedna z opon była zużyta do tego stopnia, że widoczny był jej stalowy oplot (kord). Opona w takim stanie mogła wystrzelić w trakcie jazdy. Uszkodzone było także światło cofania. Tego samego dnia i w tym samym miejscu ten sam patrol zatrzymał również rosyjski zespół pojazdów, który jechał z Włoch do Rosji. Tarcze hamulcowe przy kołach na drugiej osi naczepy były w opłakanym stanie. Widoczne były na nich znaczne pęknięcia. Mogły się rozpaść podczas jazdy i zablokować koła.

Z kolei w czwartek (4 marca) na krajowej "siedemnastce" w miejscowości Sitaniec funkcjonariusze ITD zatrzymali ukraiński samochód ciężarowy z przyczepą, który przewoził ładunek z Polski na Ukrainę. Uwagę inspektorów zwróciła mocno przechylona przyczepa. Inspektorzy szybko znaleźli tego przyczynę. Jedna z opon przyczepy była rozerwana i zeszło z niej powietrze. Pęknięcie było spowodowane ogólnym zużyciem opony i jej spękaniem. Dalsza kontrola wykazała usterkę układu hamulcowego przyczepy (systemu ABS) i kolejne nadmiernie zużyte opony. Stwierdzono również drobne naruszenia z zakresu norm czasu pracy kierowcy. Dotyczyły one skrócenia odpoczynku dziennego, przekroczenia jazdy ciągłej i nieprawidłowej obsługi tachografu.

Kontrole niesprawnych pojazdów zakończyły się zatrzymaniem ich dowodów rejestracyjnych i wydaniem zakazów dalszej jazdy do czasu naprawy usterek. Kierowców ukarano mandatami. Za dopuszczenie do ruchu pojazdów, które zagrażały bezpieczeństwu, konsekwencje finansowe grożą przewoźnikom i osobom zarządzającym transportem w firmach. Wobec nich wszczęte zostały postępowania administracyjne.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}