W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Półmetek wakacji – ITD stawia „Akcent” na bezpieczeństwo

31.07.2019

Ponad 15 tys. kontroli pojazdów ciężarowych, blisko 5,3 tys. kontroli trzeźwości, 1130 skontrolowanych autokarów i aż 130 tys. zarejestrowanych przypadków przekroczenia prędkości – to tylko niektóre efekty wakacyjnych działań Inspekcji Transportu Drogowego. O wynikach wzmożonych działań Inspekcji mówił dziś w trakcie specjalnego briefingu w Białymstoku Główny Inspektor Transportu Drogowego, Alvin Gajadhur. Do apelu szefa ITD o bezpieczną i przepisową jazdę przyłączył się lider zespołu Akcent, Zenon Martyniuk.

Martyniuk rozmawia z kierowcą

Ciężki transport pod kontrolą ITD

Punkt kontrolny ITD w Białymstoku. Od wczesnych godzin rannych inspektorzy prowadzili tu kontrole stanu technicznego pojazdów ciężarowych oraz sprawdzali trzeźwość kierowców. Sprawdzono 28 pojazdów. Inspektorzy zatrzymali 16 dowodów rejestracyjnych. W 2 przypadkach, ze względu na niesprawne hamulce i uszkodzone ogumienie, inspektorzy wydali zakazy dalszej jazdy. Wykryto również 2 przypadki stosowania przez kierowców emulatorów AdBlue - nielegalnych urządzeń, które symulują prawidłowe działanie układu oczyszczania spalin.

Zależy nam na tym aby w wakacje na drogach było bezpiecznie. Dlatego inspektorzy prowadzą wzmożone działania, w trakcie których oprócz kontroli autokarów, sprawdzają również stan techniczny pojazdów ciężarowych, trzeźwość kierowców, czas ich pracy. Takie punkty i takie kontrole, jak prowadzone dziś w Białymstoku, odbywają się codziennie na terenie całego kraju. Od początku wakacji inspektorzy przeprowadzili już ponad 15,1 tys. kontroli. Zatrzymano blisko 940 dowodów rejestracyjnych, a to oznacza, że skrupulatne kontrole inspektorów doprowadziły do wyeliminowania z ruchu pojazdów, których stan techniczny zagrażał bezpieczeństwu - podkreślił Alvin Gajadhur Główny Inspektor Transportu Drogowego. Inspektorzy zwracają również szczególną uwagę na stan trzeźwości kierowców. W 13 przypadkach stwierdzono, że kierowcy prowadzili pojazdy pod wpływem alkoholu.

Półmetek akcji ITD "Bezpieczne wakacje" z "Akcentem"

Część kontroli prowadzonych w Białymstoku zakończyła się nietypowym akcentem…

Cieszę się, że jeździsz tak sprawnym samochodem. Gratuluję i chciałbym Ci wręczyć tego krokodylka - gratulował kierowcom, którzy kontrolę Inspekcji przeszli bez zastrzeżeń, Zenon Martyniuk.

Kierowcy nie kryli zaskoczenia, kiedy otrzymywali maskotkę ITD z rąk znanego wokalisty. Do akcji Inspekcji przyłączył się Zenon Martyniuk. Wspólnie z Głównym Inspektorem Transportu Drogowego apelował o bezpieczną, przepisową i rozsądną jazdę.

Apeluję do kierowców o przestrzeganie przepisów, o to aby jeździli wypoczęci, trzeźwi, sprawnymi pojazdami, bo wtedy wakacje mogą być bezpieczne, a ITD do końca wakacji będzie zapewniać to bezpieczeństwo na drodze - mówił Alvin Gajadhur, Szef Inspekcji Transportu Drogowego.

Przed nami jeszcze kilka tygodni wakacji. Zdejmijmy nogę z gazu. Dostosujmy prędkość do panujących warunków na drodze, zachowajmy bezpieczną odległość pomiędzy pojazdami. Pośpiech jest złym doradcą, a brawurowe wyprzedzanie niejednokrotnie kończyło się tragicznie - ostrzegał kierowców Zenon Martyniuk, lider zespołu Akcent. Nie pierwszy raz wspieram działania Inspekcji Transportu Drogowego - bezpieczeństwie na drodze warto ciągle mówić i przypominać o podstawowych zasadach - podkreślił.

Trwa akcja "Bezpieczny autokar"

Od początku wakacji inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego prowadzą kontrole autokarów w ramach akcji "Bezpieczny autokar - wakacje 2019". Inspektorzy reagują również na sygnały wpływające od rodziców lub opiekunów wycieczek. Do tej pory sprawdzono 1130 autokarów. Zatrzymano 55 dowodów rejestracyjnych (4,9%), w tym w 12 przypadkach (1%), ze względu na fatalny i zagrażający bezpieczeństwu pasażerów stan techniczny pojazdów, konieczne było również wydanie zakazów dalszej jazdy. W 293 (26%) przypadkach czynności zakończono nałożeniem mandatów karnych.

O co najmniej 23 km/h za dużo

Inspekcja prowadzi systematyczny nadzór na niebezpiecznych odcinkach dróg z wykorzystaniem fotoradarów. Od początku wakacji urządzenia do pomiaru prędkości pojazdów zarejestrowały 134 tys. naruszeń. Średnio w wakacje kierowcy przekraczają dozwoloną prędkość o 23 km/h. Najwięcej - 2,5 tys. - zarejestrowano w Gliwicach. Natomiast niechlubny rekordzista pędził w Warszawie ul. Pułkową mając na liczniku 157 km/h przy ograniczeniu do 60 km/h.

Zdjęcia (12)

{"register":{"columns":[]}}