W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przewóz zwierząt skontrolowany przez inspektorów ITD i PIW

29.07.2022

Inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego wspólnie z przedstawicielami Inspekcji Weterynaryjnej przeprowadzili kontrole przewozu żywych zwierząt. Stwierdzone naruszenia to w większości braki w dokumentach i nieprawidłowości w stanie technicznym pojazdów. Jeden z kontrolowanych kierowców stracił prawo jazdy.

Jeden z pojazdów zatrzymanych przez inspektorów zachodniopomorskiej ITD na terenie powiatu goleniowskiego. Po prawej, w oddali - skontrolowany pojazd do przewozu zwierząt, stoją przy nim inspektorzy. Po lewej - inspekcyjny furgon.

W czwartek (28 lipca), na drodze krajowej nr 16 w okolicy Samborowa, inspektorzy z iławskiego oddziału warmińsko-mazurskiej Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymali samochód ciężarowy, którym przewożono konie. Przewoźnik nie posiadał ważnego zezwolenia typu 1, na przewóz zwierząt do 8 godzin. W trakcie kontroli nie została też okazana dokumentacja potwierdzająca wykonanie czyszczenia i odkażenia pojazdu. Kierowca został ukarany mandatem karnym, a wobec przedsiębiorcy zostanie wszczęte postępowanie administracyjne. Także kilka nieprawidłowości stwierdzono w jednym z pojazdów skontrolowanych przez konińskich inspektorów wielkopolskiej Inspekcji Transportu Drogowego i pracownika Inspekcji Weterynaryjnej na autostradzie A2, w Lądku. Pojazdem przewożono 7 cieląt. Rampa załadowcza była wykonana z ażurowych elementów, brakowało licencji kierowcy-konwojenta oraz nieprawidłowo została dokonana identyfikacja zwierząt. Właściciel przedsiębiorstwa został ukarany mandatem karnym. Natomiast inspektorzy pomorskiej ITD z oddziału w Starogardzie Gdańskim, wspólnie z inspektorami PIW z Nowego Dworu Gdańskiego oraz członkami stowarzyszenia promującego dobre postawy wobec zwierząt, skontrolowali na drodze krajowej nr 55, w Rychnowie Żuławskim, ciężarówkę transportującą bydło na ubój. Krowa i 4 byki były transportowane wspólnie, bez oddzielenia ich przegrodami. Krowa miała też poważne zranienie w okolicy lewego oka. Konsekwencje wobec przewoźnika to wszczęcie postępowania administracyjnego. 

Dzień wcześniej (27 lipca) inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Szczecinie wraz z pracownikami Powiatowej Inspekcji Weterynarii oraz funkcjonariuszami Policji przeprowadzili działania kontrolne na terenie powiatu goleniowskiego. W pojeździe, w którym przewożono bydło, nieszczelny był układ pneumatyczny, a tachograf nie miał wykonanego badania okresowego od ponad 2 lat. Lekarze weterynarii stwierdzili jeszcze brudną ładownię, brak książki mycia i dezynfekcji oraz brak pełnej identyfikacji jednej sztuki przewożonego bydła. Dowód rejestracyjny pojazdu został zatrzymany, a wobec podmiotu przewożącego zwierzęta są prowadzone czynności wyjaśniające. Leszczyńscy inspektorzy wielkopolskiej ITD zatrzymali do kontroli w Krzemieniewie, na drodze krajowej nr 12, pojazd przewożący 3 sztuki bydła. Transport nie był oznakowany tablicami informującymi o przewozie żywych zwierząt, a kierowca nie posiadał zezwolenia na przewóz typu 1. Kontrola wykazała także brak książki mycia i dezynfekcji. Wobec właściciela ciężarówki zostało wszczęto postępowanie administracyjne. Natomiast inspektorzy małopolskiej ITD zatrzymali w Dąbrowie Tarnowskiej, na drodze krajowej nr 73, zespół pojazdów jadący po rozładunku bydła. Analiza danych cyfrowych odnośnie czasu pracy kierowcy, wykazała, że w dniu kontroli nie rejestrował on swojej aktywności na karcie kierowcy. Dodatkowo mężczyzna o kilka godzin skrócił wymagany dzienny odpoczynek oraz dwukrotne przekroczył maksymalny czas prowadzenia pojazdu bez wymaganej przerwy. Inspektorzy ITD zatrzymali prawo jazdy mężczyzny i ukarali go mandatem karnym. Wobec przewoźnika wszczęto postępowanie administracyjne.

We wtorek (26 lipca) leszczyńscy inspektorzy ITD, wraz z lekarzem weterynarii z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Rawiczu, prowadzili kontrole przewozu zwierząt  na drodze krajowej numer 36 oraz na drogach powiatowych. W przypadku jednej z ciężarówek stwierdzili zły stan techniczny. Pojazd nie miał wykonanego badania technicznego, różny był bieżnik opon na osi drugiej, szyba czołowa była pęknięta, a rama skrzyni okazała się mocno skorodowana. Kontrola tego pojazdu zakończyła się zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego oraz wszczęciem postępowania administracyjnego. 

Wideo

Zdjęcia (11)

{"register":{"columns":[]}}