W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Seria naruszeń czasu pracy kierowcy autobusu

17.05.2023

Skrócenia odpoczynku dziennego, przekroczenia limitów jazdy ciągłej bez wymaganej przerwy oraz czasu jazdy dziennej – to naruszenia przepisów prawa jakie stwierdzili inspektorzy śląskiej Inspekcji Transportu Drogowego w trakcie kontroli czeskiego autokaru. Kierowca i zarazem przedsiębiorca popełnił serię poważnych wykroczeń, za co może spodziewać się maksymalnej kary pieniężnej z ustawy o transporcie drogowym.

Na pierwszym planie (od prawej): przód oznakowanego furgonu śląskiej Inspekcji Transportu Drogowego. W tle (od lewej): przód autokaru oznaczonego tablicą informującą o przewozie zorganizowanej grupy dzieci lub młodzieży.

W poniedziałek (15 maja), koło polsko-czeskiego przejścia granicznego w Cieszynie-Boguszowicach, patrol Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymał do rutynowej kontroli autobus oznaczony tablicą informującą o przewozie zorganizowanej grupy dzieci lub młodzieży. Kierowcą autokaru był czeski przedsiębiorca, który prowadzi szkołę języków obcych i realizuje również wycieczki zagraniczne. W momencie zatrzymania do kontroli przewoził młodzież wraz z opiekunami z Czech na wycieczkę do Oświęcimia. Kontrola czasu pracy kierowcy z okresu minionych czterech tygodni wykazała poważne nieprawidłowości. Inspektorzy stwierdzili m.in. dwukrotne skrócenia odpoczynku dziennego o ok. 7 godz. i 30 min., przekroczenie limitu czasu jazdy ciągłej bez prawidłowej przerwy o ponad 6 godz. i przekroczenie czasu jazdy dziennej o prawie 4 godz. Analiza zapisów z karty kierowcy oraz tachografu wykazała, że większość naruszeń popełnianych przez kierowcę - przedsiębiorcę dotyczyło przejazdów wykonywanych w podwójnej załodze do i z Wielkiej Brytanii.

Suma wyliczonej kary za ujawnione naruszenia norm czasu jazdy i odpoczynku kierowcy przekroczyła limit przewidziany w ustawie o transporcie drogowym – 12 000 zł. Kierowca i zarazem przedsiębiorca wpłacił kaucję w takiej wysokości na poczet przewidywanej kary. Po zakończonych czynnościach mógł odjechać z pasażerami w dalszą podróż, gdyż stwierdzone naruszenia nie dotyczyły bieżącego okresu pracy kierowcy. W dniu kontroli kierowca miał prawidłowo odebrany odpoczynek. Wobec przewoźnika zostanie wszczęte postępowanie administracyjne.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}