W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie Szefa ITD z przedstawicielami stowarzyszeń przewoźników drogowych

22.05.2024

Kierunki działań Inspekcji Transportu Drogowego i dotychczasowe wyniki kontroli, ze szczególnym uwzględnieniem kontroli przewoźników spoza UE zdominowały zorganizowane przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego spotkanie z przedstawicielami stowarzyszeń przewoźników drogowych.

Dwóch mężczyzn w mundurach siedzących za stołem. Obok inni uczestnicy spotkania.

Celem spotkania było zaprezentowanie wyników bieżących działań Inspekcji Transportu Drogowego, koncentrujących się na zapewnieniu uczciwej konkurencji w transporcie drogowym oraz poprawy bezpieczeństwa uczestników ruchu.

Inspektorzy realizują swoje zadania z uwzględnieniem dynamicznie zmieniającej się sytuacji w branży transportowej, a zmiany w organizacji ich pracy przynoszą wymierne korzyści, w szczególności zwiększenie efektywność kontroli - zaznaczył Główny Inspektor Transportu Drogowego Artur Czapiewski

Dyrektor Biura Nadzoru Inspekcyjnego Rafał Rewoliński przedstawił wyniki tegorocznych kontroli drogowych oraz kontroli w przedsiębiorstwach transportowych. Zaznaczył, że relacja skoordynowanych kontroli przewoźników zagranicznych w obszarze transportu drogowego, nadzoru nad prędkością oraz opłat elektronicznych do kontroli przewoźników polskich wyniosła w maju 52%.

W zakresie wszystkich kontroli zagranicznych przewoźnicy spoza UE są kontrolowani najczęściej. Staramy się monitorować obszary i sposób wykonywania przewozu przez przewoźników z krajów, których polscy transportowcy wskazują jako niebezpieczne dla rodzimej branży – mówił dyrektor BNI.

Wytężone działania kontrolne przeprowadzone w kwietniu pozwalają stwierdzić, że inspektorzy rozumieją i realizują cele, jakie stawia Główny Inspektor. Zadania te są również kreowane przez roczny plan kontroli.

Sprawozdanie z działalności Biura ds. Transportu Międzynarodowego przedstawiła dyrektor Magdalena Szubert, poświęcając dużo uwagi kontrolom ukierunkowanym na przedsiębiorstwa z kapitałem wschodnim.

W zeszłym roku przeprowadziliśmy 141 takich kontroli. Mieliśmy informacje w zakresie typowania kapitałów wschodnich z innych służb. Kapitał wschodni został potwierdzony w 85 przypadkach. Nasze działania pozwoliły także stwierdzić domniemany kapitał wschodni u kolejnych 37 przedsiębiorców. Skupialiśmy się na typowaniu przedsiębiorców z powtarzającym się adresem siedzib oraz baz eksploatacyjnych – zaznaczyła Magdalena Szubert

W posiedzeniu uczestniczyli również przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury, Renata Rychter Dyrektor Departamentu Transportu Drogowego, Tomasz Behrendt Zastępca Dyrektora Departamentu Prawnego oraz Jarosław Waszkiewicz Dyrektor Departamentu Dróg Publicznych. Na zaproszenie odpowiedzieli również przedstawiciele Komendy Głównej Straży Granicznej.

Ostatnim punktem spotkania była dyskusja i wyrażanie opinii w sprawach ważnych z punktu widzenia starań o poprawę bezpieczeństwa i promocję zasad uczciwej konkurencji w transporcie drogowym.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}