W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Trwają wzmożone kontrole autokarów

27.06.2023

134 skontrolowane autokary, 16 zatrzymanych dowodów rejestracyjnych i wydane 3 zakazy dalszej jazdy – to efekt weekendowych działań tylko kujawsko-pomorskiej, lubuskiej oraz śląskiej Inspekcji Transportu Drogowego. Najczęściej stwierdzane uchybienia w stanie technicznym dotyczyły przede wszystkim ogumienia, oświetlenia zewnętrznego i prawidłowości rozkładu siły hamowania na koła tej samej osi.

Na pierwszym planie (od lewej): samochód ciężarowy Inspekcji Transportu Drogowego z rozłożonymi urządzeniami linii diagnostycznej w punkcie kontrolnym. Umundurowany inspektor lubuskiej Inspekcji Transportu Drogowego kieruje zatrzymany autokar na tzw. rolki i szarpaki hydrauliczne. W tle: zatrzymany do kontroli autobus wycieczkowy.

Jednym z miejsc, gdzie w ostatni weekend (23-25 czerwca) przeprowadzono wzmożone kontrole autokarów i ich kierowców, był MOP Nowa Wieś przy autostradzie A1. Funkcjonariusze kujawsko-pomorskiej Inspekcji Transportu Drogowego, skontrolowali tam 105 autobusów turystycznych. W 13 pojazdach stwierdzili usterki skutkujące zatrzymaniem dowodów rejestracyjnych oraz wydaniem 3 zakazów dalszej jazdy. Z miejsca kontroli nie mógł odjechać m.in. autokar, w którym podczas kontroli pękł przerdzewiały siłownik hamulcowy na pierwszej osi. W innym z autobusów była mocno zużyta opona na pierwszej osi – widoczny był już kord. Za stwierdzone usterki niebezpieczne przewoźnicy i zarządzający transportem w firmach mogą spodziewać się kar pieniężnych. Wobec nich zostaną teraz wszczęte postępowania administracyjne.

Z kolei w sobotę (24 czerwca), na ekspresowej „trójce” w pobliżu Skwierzyny, inspektorzy lubuskiej Inspekcji Transportu Drogowego skontrolowali 17 autokarów. W 3 autobusach stwierdzili usterki skutkujące zatrzymaniem dowodów rejestracyjnych. Dwa autobusy miały zużyte lub uszkodzone opony. W jednym występowała zbyt duża różnica sił hamowania na kołach tej samej osi. Oprócz tego, jeden z autobusów, którym podróżowały dzieci, nie był oznakowany tablicami informującymi o przewozie takiej grupy osób. Kierowcę ukarano mandatem karnym i do jego konta dopisano punkty karne. Musiał również oznakować pojazd wymaganymi tablicami przed wyruszeniem w dalszą podróż. Inny kierowca został ukarany mandatem karnym, ponieważ nie okazał do kontroli karty kierowcy. Kilku innych kierowców ukarano mandatami za nieprawidłową obsługę tachografów.

Najlepiej wypadły kontrole 12 autokarów i kierowców, których zatrzymali funkcjonariusze śląskiej Inspekcji Transportu Drogowego w sobotę (24 czerwca), na autostradzie A1 i skierowali na MOP Starcza Zachód. Wszystkie pojazdy były sprawne technicznie. Inspektorzy nie mieli też uwag do okazanych dokumentów i czasu pracy kierowców. Jedynym ukaranym mandatem tego dnia był kierujący autobusem z dołączoną przyczepą. Przekroczył on dozwoloną prędkość na autostradzie.

We wszystkich trzech punktach kontrolnych, działania prewencyjno-kontrolne prowadzono z użyciem najnowocześniejszych Mobilnych Jednostek Diagnostycznych. Są to specjalistyczne pojazdy ciężarowe Inspekcji Transportu Drogowego wraz z wyposażeniem w sprzęt diagnostyczny, który pozwala na przeprowadzenie takich samych czynności, jak w okręgowych stacjach kontroli pojazdów. Tzw. rolki i szarpaki hydrauliczne pozwalają szczegółowo zweryfikować sprawność układów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w ruchu drogowym: hamulcowego, kierowniczego, zawieszenia oraz jezdnego.

Wzmożone kontrole autokarów turystycznych, szczególnie przewożących dzieci i młodzież, potrwają do końca wakacji. Więcej informacji o działaniach prowadzonych przez Inspekcję Transportu Drogowego w ramach akcji „Bezpieczny Autokar – wakacje 2023”: https://www.gov.pl/web/gitd/bezpieczne-wakacje-ruszyla-akcja-bezpieczny-autokar

Wideo

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}