W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta studyjna delegacji ukraińskiej w ramach umowy twinningowej UA/50.

09.01.2018

W terminie 11-15.12.2017 odbyła się w Polsce wizyta studyjna delegacji ukraińskiej w ramach umowy twinningowej UA/50 dot. poprawy bezpieczeństwa multimodalnego przewozu towarów niebezpiecznych na Ukrainie: "Support to improving the safety of Multimodal Dangerous Goods Transport in Ukraine". Przedmiotowy projekt realizowany jest we współpracy z Partnerem wiodącym, tj. Ministerstwem Królestwa Hiszpanii właściwym do spraw transportu oraz Ministerstwem Republiki Francji właściwym do spraw przewozu towarów niebezpiecznych. Dotychczas w ramach umowy twinningowej UA/50 odbyły się dwie wizyty studyjne w Hiszpanii. Grudniowa wizyta delegacji ukraińskiej w Polsce była zatem trzecią realizowaną w ramach projektu współpracy bliźniaczej.

Główny Inspektorat Transportu Drogowego będący młodszym partnerem ww. umowy twinningowej gościł przedstawicieli Ministerstwa Infrastruktury oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy.

Ukraińska delegacja odwiedziła: siedzibę Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, Instytut Badawczy Dróg i Mostów (IBDiM), Stowarzyszenie Doradców ds. Bezpieczeństwa (DGSA), Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD), Odział Terenowy w Krakowie Transportowego Dozoru Technicznego, Euroterminal Przeładunkowy w Sławkowie, Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie oraz firmę Arge zajmującą się przewozem i przeładunkiem towarów niebezpiecznych.

Po uroczystym powitaniu delegacji ukraińskiej w siedzibie Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego przez Zastępcę Głównego Inspektora, Pana Łukasza Bryłę, przedstawiono prezentację dotyczącą zagadnień związanych z przewozem towarów niebezpiecznych, w tym ich prawnych regulacji w Polsce. Strona ukraińska poinformowała o obecnie trwających pracach nad aktualizacją przepisów dot. transportu towarów niebezpiecznych na Ukrainie. Wyraziła tym samym wdzięczność za chęć dzielenia się przez polskich ekspertów wiedzą i doświadczeniem w tym zakresie.

Pracownicy Instytutu Badawczego Dróg i Mostów w Warszawie przedstawili zagadnienia związane z certyfikacją wyrobów, a także z badaniami dotyczącymi bezpieczeństwa dróg i mostów. W czasie wizyty w Instytucie goście mieli okazję odwiedzić laboratoria oraz zapoznać się ze specjalistycznymi urządzeniami będącymi w dyspozycji Laboratorium Diagnostyki Nawierzchni.

Podczas spotkania w Stowarzyszeniu Doradców ds. Transportu Towarów Niebezpiecznych omówiono zasady i kierunki jego działania, a także system szkolenia doradców DGSA oraz kierowców w zakresie załadunku i przewozu towarów niebezpiecznych.

Wizyta w Centrum Automatycznego Nadzoru nas Ruchem Drogowym (CANARD) spotkała się z dużym zainteresowanym delegacji ukraińskiej, gdyż poprawa bezpieczeństwa na drogach jest jednym z priorytetów ustalonych przez rząd Ukrainy i Ministra Infrastruktury Ukrainy.

Inspektorzy CANARD, którzy niewątpliwie przyczynili się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach oraz redukcji liczby śmiertelnych ofiar wypadków w Polsce, omówili zadania i cele centrum, a także odpowiadali na pytania zaproszonych. Ponadto, uczestnicy wizyty studyjnej dowiedzieli się, jak w praktyce wygląda funkcjonowanie systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym, w tym fotoradarów oraz mobilnych urządzeń rejestrujących.

Jednym z założeń wizyty studyjnej było zapoznanie przedstawicieli Ukrainy z zasadami certyfikacji cystern i egzaminowania doradców do spraw bezpieczeństwa przewozu towarów niebezpiecznych. Zagadnienia te zostały omówione przez Inspektora TDT podczas spotkania w Oddziale Terenowym Transportowego Dozoru Technicznego w Krakowie.

Ponadto uczestnicy delegacji mieli okazję zaznajomić się z procedurami pracy oraz systemu szkoleń Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej specjalizującej się w ratownictwie chemiczno-ekologicznym. Dowódca tej jednostki opowiedział o przebiegu i koordynacji akcji ratunkowych w drogowych wypadach pojazdów przewożących ładunki ADR.

Niewątpliwą atrakcją wizyty studyjnej były odwiedziny w Euroterminalu Sławków znajdującego się na styku linii kolejowych o szerokim rozstawie toru i linii normalnotorowej. Oprócz zwiedzania terminala przeładunkowego był czas na rozmowę z ekspertami odpowiedzialnymi za infrastrukturę terminala, szkolenia pracowników, a także zapewnienie bezpieczeństwa przeładunków multimodalnych zgodnie z regulacjami i wymogami obowiązującymi w Polsce, w krajach członkowskich Unii Europejskiej, w tym zgodnie z konwencjami RID ADR.

Kolejnym punktem pobytu w Polsce była wizyta w firmie Arge, w czasie której zaprezentowano przeładunek paliwa oraz omówiono specyfikę pracy doradcy ds. bezpieczeństwa.

Ostatniego dnia wizyty członkowie delegacji wzięli udział w kontroli drogowej. Inspektorzy WITD Kraków przeprowadzili kontrolę cysterny przewożącej ładunek ADR, w ramach której sprawdzili między innymi zgodność dokumentacji oraz wyposażenia pojazdu z zasadami przewozu towarów niebezpiecznych, a także skontrolowali urządzenie rejestrujące czas pracy i odpoczynku kierowcy.

Przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy w czasie wizyty studyjnej w naszym kraju mieli okazję poznać w praktyce, jak wygląda nadzór oraz kontrola przewozu towarów niebezpiecznych w Polsce. Wizyty w instytucjach związanych z bezpieczeństwem przewozu ładunków ADR zaowocowały wymianą dobrych praktyk, doświadczenia, a także nawiązaniem kontaktów.

Zdjęcia (6)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
16.09.2021 16:00 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
16.09.2021 16:00 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}