W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wojna w Ukrainie głównym tematem Społecznej Rady Konsultacyjnej przy GITD

16.03.2022

O wpływie wojny w Ukrainie na branżę transportową i wprowadzonych rozwiązaniach ułatwiających jej funkcjonowanie, rozmawiano dziś w trakcie 27. posiedzenia Społecznej Rady Konsultacyjnej przy GITD. Uczestniczący w spotkaniu Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk zwrócił uwagę na zaangażowanie przewoźników w działania pomocowe dla mieszkańców Ukrainy.

Alvin Gajadhur - Główny Inspektor Transportu Drogowego siedzi za biurkiem patrząc w ekran telewizora

Chciałbym podziękować Państwu – przedstawicielom przewoźników, za wasze zaangażowanie i wsparcie Ukrainy. Trzeba mieć absolutną odwagę żeby wjechać na teren objęty wojną, trzeba mieć wielkie serce żeby zadysponować swoje samochody i często środki finansowe, które przekładają się na pomoc rzeczową Ukrainie. Wiem, że jesteście szczodrzy. To jest wielka sprawa, że pomagacie Ukrainie, w której wojna ma straszliwe oblicze – podkreślił w trakcie spotkania z przewoźnikami Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Działania wojenne na terenie Ukrainy i ich wpływ na funkcjonowanie branży transportowej zdominowały spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Infrastruktury oraz Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego z przewoźników. Aby łagodzić negatywny wpływ skutków konfliktu zbrojnego na gałąź transportu drogowego i utrzymać łańcuch dostaw, wprowadzono szereg rozwiązań.

Polski rząd z jednej strony podejmuje działania wspierające i pomagające Ukraińcom, a z drugiej, wprowadza rozwiązania ułatwiające życie tym, którzy w Polsce prowadzą działalność gospodarczą, poprzez między innymi dostosowanie obecnych przepisów do dynamicznie zmieniającego się otoczenia zewnętrznego. Aby ułatwić codzienne funkcjonowanie przewoźnikom, podjęliśmy decyzję, aby do 2 kwietnia wprowadzić odstępstwa w zakresie czasu pracy kierowców. Działamy elastycznie i nie wykluczamy dalszych zmian. Pracujemy też nad kolejnymi rozwiązaniami dotyczącymi np. wydłużenia terminów ważności świadectw kierowców z Ukrainy. Wiemy, że odpływ kadry kierowców jest odczuwalny dla polskich przewoźników – mówił Wiceminister Infrastruktury Rafał Weber.

W działania wspierające przewoźników, od początku konfliktu zbrojnego w Ukrainie, włączył się Główny Inspektorat Transportu Drogowego upraszczając procedury, czy dostosowując do potrzeb pracę urzędu, poprzez m.in. wydłużenie czasu pracy newralgicznych dla branży transportowej biur.

Prowadzimy działania w wielu obszarach. Inspektorzy w całej Polsce wspierają działania wojewodów, pomagają przy organizacji przewozu uchodźców z Ukrainy, zbiórkach darów i organizacji ich transportów. W GITD m.in. powołano zespół, który w systemie całodobowym zapewnia wsparcie dla transportów z pomocą humanitarną. Jesteśmy w stałym kontakcie ze stowarzyszeniami przewoźników i staramy się reagować na przekazywane nam informacje. Przykładowo, wiedząc jakie są potrzeby m.in. skróciliśmy czas oczekiwania na wydanie świadectw kierowców. – wyliczał Główny Inspektor Transportu Drogowego.

Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk podziękował inspektorom i pracownikom Inspekcji za zaangażowanie oraz sprawnie i skutecznie realizowane w obszarze transportu drogowego działania.

Społeczna Rada Konsultacyjna, która działa przy Głównym Inspektorze Transportu Drogowego, jest platformą wymiany informacji między administracją a społecznymi partnerami – przedstawicielami stowarzyszeń przewoźników.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}