W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zawodowi kierowcy zbadani podczas mistrzowskich kontroli ITD

15.11.2016

Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc już 19 listopada. W związku z tym organizatorzy kampanii Płuca Polski wraz z Inspekcją Transportu Drogowego przeprowadzili akcję bezpłatnych badań płuc dla zawodowych kierowców, której celem jest zwiększenie świadomości na temat POChP. Badania odbyły się przy drodze krajowej nr 7 niedaleko Magdalenki, a pojazdy zatrzymywali inspektorzy ITD, którzy dodatkowo zachęcali do wykonania bezpłatnej, profilaktycznej spirometrii w celu sprawdzenia kondycji swoich płuc.

Badania spirometryczne, które zostały zorganizowane dla kierowców, to podstawowa forma wykrycia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Zatrzymani 15 listopada do kontroli przez Inspekcję Transportu Drogowego kierowcy mogli dobrowolnie poddać się badaniu i dowiedzieć się, jaki jest biologiczny wiek ich płuc, który często różni się od wieku metrykalnego osoby badanej. Kierowcy zaliczają się do grupy podwyższonego ryzyka zachorowania na POChP, ponieważ prowadzą siedzący tryb życia i często są palaczami. W akcję zaangażowali się p. o. Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur oraz Radosław Kawęcki, ambasador kampanii Płuca Polski, którzy motywowali kierowców do wykonywania badań.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc jest schorzeniem układu oddechowego, które charakteryzuje się trwałym zwężeniem dróg oddechowych, co utrudnia przepływ powietrza przez płuca. Osoba, która cierpi na POChP, odczuwa duszność i ucisk w klatce piersiowej. Chory może także czuć dyskomfort związany z nieustannym słyszeniem własnego świszczącego oddechu. POChP zajmuje 4. miejsce wśród najczęstszych przyczyn zgonów. Mimo że jest to choroba nieuleczalna, warto poddawać się badaniom profilaktycznym, aby w razie wykrycia choroby jak najszybciej rozpocząć leczenie i poprawić jakość swojego życia.

- Wspólna akcja kampanii Płuca Polski i Inspekcji Transportu Drogowego daje możliwość sprawdzenia pojemności płuc kierowców. Takie badania są niezwykle ważne dla kierowców, którzy prowadzą głównie siedzący tryb życia - skomentował dr inż. Alvin Gajadhur, p.o. Główny Inspektor Transportu Drogowego. Tylko 25% osób chorych ma zdiagnozowane POChP. Natomiast wczesne wykrycie tej choroby pozwala na złagodzenie jej rozwoju i poprawienie jakości życia chorego. Eksperci podkreślają, że przewlekła obturacyjna choroba płuc rozwija się niezauważalnie i może być przez wiele lat mylona z gorszą kondycją. Dlatego tak istotne jest, aby wykonywać profilaktyczne badania.

- POChP wiąże się z uszkodzeniem układu oddechowego z powodu pyłów, gazów, dymów. Zatem nigdy nie będzie tak, że nikt nie będzie palił lub nie będzie narażony na zanieczyszczenia środowiska. Zawsze będą istnieć czynniki, które doprowadzają do POChP. Pamiętajmy, że w naszym świecie główną przyczyną zachorowania na POChP są papierosy, ale w innych częściach świata jest to na przykład palenie biomasy w gospodarstwach domowych. Z tego powodu POChP zawsze będzie nam towarzyszyć. Nie sądzę, żeby stworzono takie warunki, by ta choroba została usunięta ze środowiska człowieka, to jest właściwie niemożliwe" - zauważa prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, ekspert kampanii Płuca Polski.

Zachęcając do badań, Radosław Kawęcki podkreślał, że płuca są bardzo ważne, więc wszyscy powinni o nie dbać i regularnie poddawać się badaniom kontrolnym. Znany pływak w trakcie przeprowadzania spirometrii chętnie opowiadał, jak dzięki prostym ćwiczeniom można powiększyć objętość płuc. - Kampanie świadomościowe są bardzo potrzebne, szczególnie jeżeli chodzi o tak groźną chorobę jak POChP. Przerażające jest, że aż 75% chorych nie wie, że ma POChP, przez co nie ma nawet możliwości spróbowania polepszenia jakości swojego życia. Ciężko uwierzyć, że ta choroba zajmuje 4. miejsce wśród najczęstszych przyczyn zgonów, a większość zapytanych o skrót nie jest w stanie go rozwinąć - podkreśla Radosław Kawęcki, ambasador kampanii Płuca Polski.

Eksperci podkreślają, że wczesne rozpoznanie choroby jest warunkiem szybkiego podjęcia terapii, która może spowolnić proces rozwoju przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Osoby niechorujące na POChP żyją średnio 10-15 lat dłużej niż pacjenci chorzy. POChP jest chorobą nieuleczalną, ale można zapobiegać jej zaostrzeniom, poprawić jakość życia pacjentów i zapobiec przedwczesnym zgonom poprzez wykonywanie badań spirometrycznych.

Zdjęcia (4)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
11.10.2021 16:04 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
11.10.2021 16:04 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}