W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polsko-holenderskie warsztaty na temat ochrony wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych

26.09.2019

26 września w siedzibie Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej odbyły się polsko-holenderskie warsztaty na temat ochrony wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych.

Przemawia minister Grzegorz Witkowski, obok niego siedzi Ambasador królestwa Niderlandów

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele administracji rządowej, inspekcji ochrony środowiska, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, instytutów naukowych oraz liczne grono doradców rolnych zaangażowanych we wdrażanie działań mających na celu ograniczenie emisji zanieczyszczeń rolniczych do wód.

Uczestników spotkania powitali minister Grzegorz Witkowski - podsekretarz stanu MGMiŻŚ oraz Daphne Bergsma - Ambasador Królestwa Niderlandów w Polsce.

Minister Grzegorz Witkowski podkreślił kompleksowe podejście Polski do redukcji biogenów, poprzez wdrażanie działań nie tylko w obszarze rolnictwa, ale również gospodarki wodno-kanalizacyjnej i poprawy stanu wód Morza Bałtyckiego. Minister zaznaczył, że Program azotanowy jest pierwszym tego typu dokumentem obowiązującym w całym kraju, a także zwrócił uwagę na wyzwania związane z aktualizacją tego dokumentu w kontekście obserwowanych zmian klimatu. Minister podziękował stronie holenderskiej za dotychczasową współpracę zarówno we wdrażaniu dyrektywy azotanowej, jak i w działaniach z zakresu gospodarki wodnej i żeglugi śródlądowej.

Ambasador Daphne Bergsma podkreśliła, że również w Holandii dyrektywa azotanowa jest postrzegana jako ramy działania na rzecz bardziej zrównoważonego rolnictwa opartego na efektywnym wykorzystaniu biogenów. W kontekście problemów doświadczanych przez wiele państw UE z wdrożeniem tej dyrektywy, Pani Ambasador wyraziła zadowolenie, że Polska i Holandia spotykają się, żeby wymienić się wiedzą i doświadczeniami w tym obszarze.

Warsztaty były częścią dwudniowej wizyty delegacji holenderskiej w Polsce. Podczas wizyty przedstawiciele Polski i Holandii omówili m.in. kwestie związane z obowiązującymi w obu krajach programami azotanowymi i podejściem do ich aktualizacji, kontrolą stosowania programu i monitoringiem jakości wód, a także rolą i znaczeniem doradztwa rolniczego w skutecznym wdrażaniu dyrektywy azotanowej.

Przedstawiciele Polski i Holandii zwiedzili również gospodarstwo rolne, w którym zaprezentowano rozwiązania techniczne i dobre praktyki w zakresie ograniczania emisji azotanów do wód.

Materiały

PL​_Wdrażanie​_Dyrektywy​_Azotanowej​_w​_Polsce
PL​_Wdrażanie​_Dyrektywy​_Azotanowej​_w​_Polsce.pdf 2.48MB
PL​_eksport​_nawozów​_organicznych,​_prawo​_PL
PL​_eksport​_nawozów​_organicznych,​_prawo​_PL.pdf 1.13MB
PL​_doradztwo
PL​_doradztwo.pdf 2.19MB
NL​_Redesigning​_Manure​_policy​_in​_the​_Netherlands
NL​_Redesigning​_Manure​_policy​_in​_the​_Netherlands.pdf 1.38MB
NL​_Monitoring​_water​_quality
NL​_Monitoring​_water​_quality.pdf 1.80MB
NL​_Manure​_a​_valuable​_resource
NL​_Manure​_a​_valuable​_resource.pdf 1.88MB
NL​_Introduction​_to​_Dutch​_Manure​_policy
NL​_Introduction​_to​_Dutch​_Manure​_policy.pdf 3.12MB
NL​_How​_the​_Dutch​_Ministry​_cooperate​_and​_use​_research​_in​_the​_NiR
NL​_How​_the​_Dutch​_Ministry​_cooperate​_and​_use​_research​_in​_the​_NiR.pdf 0.53MB
NL​_Control​_and​_enforcement​_of​_the​_Nitrates​_directive​_implementation
NL​_Control​_and​_enforcement​_of​_the​_Nitrates​_directive​_implementation.pdf 1.16MB

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}