W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpieczna zabawa sylwestrowa

30.12.2020

Petardy, rakiety, baterie, rzymskie ognie – choć służą rozrywce i są powszechnie dostępne, zawierają materiały wybuchowe. Nieostrożne i nierozsądne używanie fajerwerków może doprowadzić do wypadku. Przypominamy, na co zwracać uwagę podczas zakupu oraz jak bezpiecznie stosować sztuczne ognie podczas zabawy sylwestrowej.

Zdjęcie obrazujące wybuch fajerwerków z napisem "Fajerwerki? Korzystaj rozsądnie!"

Podczas nocy sylwestrowej dochodzi do wielu poparzeń, zranień i pożarów, a nawet wypadków śmiertelnych. W ubiegłym roku, w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia 2020 roku, mazowieccy strażacy odnotowali ponad 180 interwencji. Najczęstsze obrażenia wynikające z nieprzestrzegania zasad  oraz nieostrożnego używania fajerwerków to oparzenia i skaleczenia głowy i rąk, urazy oczu i uszkodzenia słuchu. Przypominamy o zasadach, które pozwolą uniknąć przykrych zdarzeń oraz sprawią, że zabawa sylwestrowa  będzie bezpieczna.

Fajerwerki – zachowaj ostrożność

Pamiętaj, że fajerwerki są materiałami wybuchowymi, dlatego muszą być używane ostrożnie i zgodnie z instrukcją. Warto przestrzegać najważniejszych zasad korzystania z fajerwerków:

KUPUJESZ – sprawdź, czy:

 1. Obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych (pęknięcia, przerwania, wgniecenia, wybrzuszenia) oraz czy nie wysypuje się mieszanina pirotechniczna.
 2. Elementy składowe są dobrze ze sobą połączone, nie przesuwają się i nie wypadają.
 3. Lont jest zabezpieczony pomarańczową osłoną lub opakowaniem.
 4. Podana jest nazwa producenta wraz z danymi adresowymi.
 5. Instrukcja obsługi napisana jest w języku polskim i zawiera co najmniej informację o sposobie odpalenia oraz niezbędne ostrzeżenia.

UŻYWASZ – pamiętaj:

 1. Upewnij się, że strzelanie w wybranym miejscu i czasie jest dozwolone. W wielu miejscowościach obowiązują lokalne rozporządzenia, które ograniczają możliwość korzystania z wyrobów pirotechnicznych np. tylko w noc sylwestrową.
 2. Czytaj instrukcję. Bezwzględnie przestrzegaj zaleceń producenta. Zwróć uwagę na ostrzeżenia.
 3. Zachowaj bezpieczną odległość – jest ona podana w instrukcji obsługi. Nigdy nie pochylaj się nad ładunkiem.
 4. Wybierz miejsce, w którym korzystając z fajerwerków nie zrobisz nikomu krzywdy i  niczego nie zniszczysz. Sprawdź, czy na drodze ładunku nie znajdują się drzewa, budynki lub linie energetyczne.
 5. Zapewnij spokój i schronienie zwierzętom.
 6. Sprzedaż wyrobów pirotechnicznych nieletnim, użytkowanie fajerwerków w sposób niebezpieczny czy zakłócanie porządku zgłoś Policji.
 7. Gdy doszło do wypadku, wezwij służby ratownicze: Straż Pożarną, Pogotowie.

 

Czytaj również artykuł na łamach Przeglądu Pożarniczego "Bezpieczne odpalanie"

Czytaj również „Interwencje mazowieckich strażaków podczas nocy sylwestrowej 2019/2020”

 

Opracowanie: mł. bryg. Karol Kierzkowski – Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie.