W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ćwiczenia manewrowe Kompanii Gaśniczej "Siedlce" w m. Góry

29.05.2021

29 maja 2021 roku na terenie miejscowości Góry (gm. Korczew) odbyły się ćwiczenia manewrowe Kompanii Gaśniczej "Siedlce". Celem ćwiczeń było praktyczne sprawdzenie potencjału ratowniczego oraz doskonalenie umiejętności współdziałania sił i środków Kompanii Gaśniczej "Siedlce" WOO podczas pożarów łąk torfowych.

Ćwiczenia manewrowe Kompanii Gaśniczej "Siedlce", fot. M. Radzikowski

Opis założenia:

W województwie mazowieckim utrzymuje się wzmożone zagrożenie pożarowe łąk i lasów. Brak opadów atmosferycznych i wysokie średnio-dobowe temperatury powietrza zwiększyło prawdopodobieństwo wystąpienia zagrożenia. Pomimo podjęcia szeregu działań profilaktycznych w ramach kampanii społecznych w dalszym ciągu odnotowuje się pożary łąk.

29 maja 2021 roku o godz. 10:00 podczas prac polowych, w wyniku uwolnienia się cząstki sadzy z tłumika ciągnika rolniczego, doszło do zainicjowania pożaru łąk w okolicach miejscowości Góry. Próby ugaszenia pożaru na początkowym etapie jego rozwoju przez rolnika nie przyniosły efektu. Pożar szybko się rozwijał i w momencie zgłoszenia do SKKM PSP w Siedlcach obejmował obszar około 1 ha. Do akcji wprowadzone zostają siły i środki z terenu gminy Korczew oraz siły kompanii gaśniczej „Siedlce” Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego.

Głównym założeniem ćwiczeń było dostarczenie około 5500 litrów wody na minutę na odległość około 500 metrów.

Cele szczegółowe:

  • Sprawdzenie skuteczności systemu alarmowania pododdziałów Mazowieckiej Brygady Odwodowej.
  • Sprawdzenie gotowości operacyjnej Kompani Gaśniczej "Siedlce" WOO.
  • Doskonalenie umiejętności prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych na terenach łąk torfowych.
  • Doskonalenie dowodzenia na szczeblu poziomu taktycznego.
  • Sprawdzenie i doskonalenie działania systemu łączności.
  • Sprawdzenie możliwości poboru wody z cieków wodnych (rzeka Bug).
  • Doskonalenie sposobu dostarczania wody do miejsca pożaru w trudnych warunkach terenowych.
  • Sprawdzenie sposobu poruszania się związków taktycznych w kolumnach.
  • Wypracowanie praktycznych metod postępowania oraz opracowanie zamiaru taktycznego gwarantującego ugaszenie pożaru torfowisk i usunięcie zagrożenia bez wcześniejszego treningu.

Wykaz sił i środków biorących udział w ćwiczeniach:

Kompania Gaśnicza "Siedlce" (KM i JRG1 Siedlce, JRG Łosice, JRG Mińsk Mazowiecki, OSP Mokobody, OSP Kotuń, OSP Hołubla, OSP Rudka, OSP Sarnaki, OSP Lipno, OSP Pruszyn, OSP Zbuczyn, OSP Wodynie) oraz OSP Korczew i OSP Szczeglacin.

 

Ćwiczenia realizowane były w ramach projektu pn.: "Skuteczna koordynacja działań ratowniczych w subregionie ostrołęcko-siedleckim i obwodzie wołyńskim” ze środków Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2014-2020.

Zdjęcia (23)