W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ćwiczenia manewrowe na terenie zakładu PCC EXOL SA w Płocku

29.09.2021

29 września 2021 roku odbyły się ćwiczenia manewrowe na terenie zakładu PCC EXOL SA w Płocku, w których wzięła udział Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego „Siedlce 7”.

Ćwiczenia manewrowe na terenie zakładu PCC EXOL SA w Płocku

Ćwiczenia zostały zorganizowane przez Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie, która sprawuje nadzór nad zakładami o dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej na terenie województwa mazowieckiego, przy współpracy Komendy Miejskiej PSP w Płocku.

Głównymi celami ćwiczeń było sprawdzenie funkcjonowania wewnętrznego planu operacyjno-ratowniczego na podstawie wybranego reprezentatywnego zdarzenia awaryjnego oraz rozpoznanie operacyjne zakładu i doskonalenie współdziałania podmiotów ratowniczych podczas zdarzeń.

Na obiekt ćwiczeń wybrana została instalacja z tlenkiem etylenu. Scenariusz przewidywał rozszczelnienie połączenia kołnierzowego na rurociągu dostarczającym produkt do zakładu. Rurociąg umieszczony jest na estakadzie na wysokości ok. 4 metrów.

W pierwszej fazie ćwiczeń pracownicy zakładu realizowali założenia wewnętrznego planu m.in. w zakresie alarmowania oraz ewakuacji. Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów z KM PSP w Płocku i ZSP PKN Orlen dokonano rozpoznania w celu określenia wielkości emisji substancji, potencjalnych zagrożeń oraz zebrania informacji niezbędnych do określenia wielkości potrzebnych sił i środków. Dalsze działania polegały na ograniczeniu rozprzestrzeniania się chmury substancji i likwidacji wycieku, ewakuacji osoby poszkodowanej z wysokości, zapewnieniu dysponowania odpowiednich sił i środków i zorganizowaniu punktu ich przyjęcia, zapewnieniu ciągłości dowodzenia oraz łączności zarówno na terenie akcji jak i ze stanowiskiem kierowania. W ramach prowadzonych ćwiczeń powołany został sztab strategiczny, w którego skład weszli, poza funkcjonariuszami Państwowej Straży Pożarnej, przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Policji, Biura Spraw Obronnych i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Płocku, Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Płocku, Straży Miejskiej oraz zakładu PCC EXOL.

Kierownikiem ćwiczeń był st. bryg. Artur Gonera - Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, a działaniami ratowniczymi na poziomie strategicznym kierował st. kpt. Maciej Trela - kierownik sekcji koordynacji ratownictwa w Wydziale Operacyjnym KW PSP w Warszawie.

W działaniach brały udział siły i środki:

  • KM PSP w Płocku;
  • ZSP PKN Orlen;
  • SGRChem-Eko „Ciechanów 6” COO;
  • SGRW „Ostrołęka 7” COO;
  • SGRW „Siedlce 7” COO;
  • SDł Renault z JRG 3 KM PSP m. st. Warszawy;
  • Autobus Mercedes WOSzW.

 

Opracowanie i zdjęcia: Wydział Operacyjny KW PSP w Warszawie

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}