W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ćwiczenia SGRW i SGRW-N w m. Frankopol

13.07.2021

13 lipca 2021 roku na moście na rzece Bug, w miejscowości Frankopol, odbyły się ćwiczenia z zakresu doskonalenia współdziałania grup specjalistycznych podczas zdarzeń na mostach w obrębie rzeki Bug. Ćwiczenia zakładały ewakuację osób poszkodowanych z wysokości na łódź ratowniczą.

Ćwiczenia SGRW i SGRW-N w m. Frankopol

W ćwiczeniach współdziałały: Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego ,,Sokołów-5", Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego ,,Siedlce-7’’ oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Skrzeszewie.

Podczas prac konserwacyjnych konstrukcji mostu na rzece Bug, w miejscowości Frankopol, doszło do wypadku z udziałem dwóch pracowników wysokościowych. Jeden z pracowników spadł z kratownicy i zawisł na amortyzatorze bezpieczeństwa, około 6 metrów nad lustrem wody. Drugi z pracowników poinformował służby o wypadku, po czym dostał ataku paniki i nie był w stanie samodzielnie opuścić miejsca pracy. Ratownicy SGRW-N docierają pod most i zabezpieczają działania. Ratownicy SGRW przemieszczają się po konstrukcji mostu i przy wykorzystaniu odpowiedniego sprzętu i technik linowych docierają do poszkodowanych i przygotowują ich do ewakuacji na łódź ratowniczą.

 

Celem ćwiczeń było:

  • Doskonalenie umiejętności dowodzenia SGR przy działaniach.
  • Doskonalenie współpracy dwóch grup specjalistycznych.
  • Podejmowanie ratownika wysokościowego z poszkodowanym na łódź ratowniczą.
  • Doskonalenie umiejętności wykorzystania technik linowych przez strażaków-ratowników podczas akcji.
  • Doskonalenie funkcjonowania łączności podczas zdarzeń wymagających pracy na kilku kanałach radiowych.
  • Ewakuacja osób i udzielanie kwalifikowanej pomocy medycznej.
  • Zapoznanie z obiektem – terenem, specyfiką występujących zagrożeń w podobnych tego typu obiektach.
  • Doskonalenie umiejętności prawidłowego doboru sprzętu wysokościowego i wykorzystania go w praktyce.

 

Opracowanie: st. kpt. Kozioł Ryszard

Zdjęcia (8)