W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ćwiczenia SGRW Siedlce-7 "Studnia"

06.05.2021

6 maja 2021 roku w Żelkowie-Kolonii odbyły się ćwiczenia siedleckiej Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego „Siedlce-7”. Ćwiczenia zakładały ewakuację osoby poszkodowanej ze studni przy wykorzystaniu technik linowych.

Ćwiczenia SGRW Siedlce-7 "Studnia"

Podczas prac konserwacyjnych studni, właściciel posesji, w wyniku nieostrożności, wpadł do jej środka. Konstrukcja obiektu budowlanego wykonana jest z betonowych kręgów o głębokości około 14 metrów. Studnia jest całkowicie sucha, bez wody. Służby ratownicze zaalarmował sąsiad poszkodowanego, który był świadkiem zdarzenia. W wyniku upadku ze znacznej wysokości doszło do utraty przytomności i licznych obrażeń u osoby poszkodowanej.

Po zbadaniu atmosfery w wewnątrz studni, jeden z ratowników zauważył wyraźne ruchy klatki piersiowej u osoby poszkodowanej. Strażacy zbudowali trójnóg i stanowiska asekuracyjne. Przy wykorzystaniu odpowiedniego sprzętu i technik linowych do poszkodowanego zastał opuszczony ratownik, który przeprowadził szybką ocenę stanu zdrowia osoby poszkodowanej oraz przygotował ją do ewakuacji.

Celem ćwiczeń było:

  • Doskonalenie umiejętności dowodzenia grupą ratownictwa wysokościowego przy działaniach typu „człowiek w studni".
  • Doskonalenie umiejętności wykorzystania technik linowych przez strażaków-ratowników podczas akcji.
  • Doskonalenie funkcjonowania łączności podczas zdarzeń wymagających pracy na kilku kanałach radiowych.
  • Ewakuacja osób i udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy.
  • Zapoznanie z obiektem – terenem, specyfiką występujących zagrożeń w podobnych obiektach tego typu.
  • Doskonalenie umiejętności prawidłowego doboru sprzętu wysokościowego i wykorzystania go w praktyce.

Zdjęcia (7)