W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Działania ratownicze 29.03 - 04.04.2021 r.

06.04.2021

W dniach od 29 marca do 4 kwietnia 2021 roku na terenie miasta Siedlce i powiatu siedleckiego miało miejsce 66 zdarzeń, w tym 19 pożarów i 37 miejscowych zagrożeń (w tym 29 razy strażacy brali udział w działaniach dot. Covid-19). 10 zgłoszeń natomiast okazało się alarmem fałszywym.

Pożar domu.

29 marca 2021 roku w miejscowości Mingosy (gm. Kotuń) doszło do pożaru bel słomy znajdujących się na polu uprawnym. Bele były całkowicie objęte ogniem. Działania straży polegały na sukcesywnym rozciąganiu bel i przelewaniu ich wodą. Pożar ugaszono a pogorzelisko dokładnie przelano.

W działaniach ratowniczo-gaśniczych brał udział 1 zastęp PSP - 4 strażaków oraz 5 zastępów OSP - 28 strażaków.

Pożar bel słomy.  fot. OSP Kotuń

 

31 marca 2021 roku w miejscowości Księżopole Jałmuży (gm. Mokobody) doszło do zapalenia się sadzy w kominie. Działania strażaków polegały na wygaszeniu paleniska w piecu CO i podaniu od góry do komina proszku gaśniczego. Po zlokalizowaniu pożaru, wybrano przez wyczystkę w miarę możliwości materiał palny, co doprowadziło do zmniejszenia temperatury komina. Następnie przy pomocy miernika wielogazowego sprawdzono atmosferę w domu i przewietrzono dodatkowo pomieszczenia.

W działaniach ratowniczo-gaśniczych brał udział 1 zastęp PSP - 6 strażaków oraz 2 zastępy OSP - 12 strażaków.

Pożar sadzy. fot. OSP Mokobody

 

 

4 kwietnia 2021 roku w miejscowości Wyczółki (gm. Mordy) doszło do wypadku z udziałem pojazdu osobowego, który znajdował się w przydrożnym rowie. Po przybyciu na miejsce zdarzenia dowódca stwierdził, że samochód jest pozostawiony bez nadzoru. Działania strażaków polegały na odłączeniu zasilania elektrycznego w pojeździe oraz przeszukaniu okolicznego lasu na wypadek przebywania w nim osób kierujących pojazdem. Po przeszukaniu okolicy nie odnaleziono osób poszkodowanych.

W działaniach ratowniczych brały udział 2 zastępy PSP - 7 ratowników oraz 1 zastęp OSP - 6 ratowników.

Wypadek samochodu osobowego. fot. OSP Wielgorz

 

4 kwietnia 2021 roku w miejscowości Bojmie (gm. Kotuń) doszło do pożaru mieszkania w budynku wielorodzinnym. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów straży pożarnej i przeprowadzeniu rozpoznania ustalono, że wewnątrz budynku znajdują się 4 osoby, pożarem objęte jest mieszkanie narożne, którego dotyczyło zgłoszenie oraz część połaci dachowej. Mieszkańcy zajmujący sąsiednie lokale ewakuowali się o własnych siłach. Działania strażaków polegały na: dotarciu do osób poszkodowanych i ich ewakuacji, zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odcięciu energii elektrycznej w budynku, podaniu prądów wody do palących się pomieszczeń, przeszukaniu pozostałej części budynku, zadysponowaniu dodatkowych sił medycznych.

Z powodu niewystarczającej liczby ratowników PRM skierowano do pomocy w karetce ratowników jednostek ochrony przeciwpożarowej (JOP). Dodatkowo na miejscu zdarzenia wylądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, na wyznaczonym i zabezpieczonym przez ratowników JOP fragmencie drogi krajowej, która została zamknięta na czas działań ratowniczych.

Na miejscu zdarzenia pojawił się Oficer Operacyjny PSP, który po zapoznaniu się z sytuacją przejął dowodzenie, podtrzymał decyzje poprzedniego KDR oraz polecił zawiadomić i sprowadzić na miejsce zdarzenia administrację obiektu. Przybyły na miejsce zdarzenia Komendant Miejski PSP po zapoznaniu z sytuacją przejął dowodzenie. Po rozpoznaniu obiektu, polecił usunięcie pozostałości po pożarze z wnętrza mieszkania oraz częściową rozbiórkę fragmentu stropu celem dokładnego sprawdzenia przestrzeni objętych pożarem. Ostatnie działania zastępów straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca lądowiska do czasu startu śmigłowca.

W działaniach ratowniczych, które trwały ponad 4 godziny, brało udział 6 zastępów PSP - 17 ratowników oraz 7 zastępów OSP - 40 ratowników.

Pożar domu. fot. OSP Kałuszyn                  

 

Od początku 2021 roku na terenie miasta Siedlce i powiatu siedleckiego miało miejsce 477 zdarzeń, w tym:

  • 110 pożarów;
  • 304 miejscowe zagrożenia;
  • 63 alarmy fałszywe.