W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

100. przystanek „Iskier Niepodległej” na warszawskim UKSW

04.10.2023

„Dziś 100. przystanek „Iskier Niepodległej” – nowatorskiego i niezwykle potrzebnego programu, podobnie jak wszystkie projekty edukacyjne dotyczące polskiej historii. Ten program mówi o polskich ambicjach, o tym, że można realizować wielkie cele w perspektywie indywidualnej, ale że są one ważne również dla wspólnoty” – powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas konferencji prasowej na terenie kampusu Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. To setny przystanek „Iskier Niepodległej”, które przez ostatnich 7 miesięcy odwiedziły wszystkie województwa Polski.

100. przystanek „Iskier Niepodległej” na warszawskim UKSW fot. Danuta Matloch

Minister kultury przypomniał, że kiedy zbliżała się 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, w MKiDN powołano specjalną instytucję kultury – Biuro Programu „Niepodległa”, której głównym zadaniem było przygotować obchody tego wyjątkowego święta.  

Proces odzyskiwania niepodległości przez Polskę trwał 5-6 lat, dlatego zaplanowaliśmy taki okres funkcjonowania Biura. Było ono bardzo nowatorskie i aktywne. W obchodach 100. rocznicy odzyskania niepodległości uczestniczyły setki tysięcy ludzi – powiedział prof. Piotr Gliński.

Szef resortu kultury poinformował, że jednym z projektów Biura Programu „Niepodległa” był tzw. mobilny Wirtualny Teatr Historii - tir z filmami VR o polskiej historii przedstawiającymi różne, często nieoczywiste wydarzenia z przeszłości. Dodał, że wspólnie z byłym dyrektorem „Niepodległej” – Janem Kowalskim – postanowiono rozszerzyć działalność tego mobilnego teatru, dzięki czemu powstały „Iskry Niepodległej”.

„Iskry Niepodległej” to historyczno-edukacyjne widowisko multimedialne poświęcone ważnym polskim postaciom w historii świata. Te postaci pokazują, że można mieć ambicje i realizować wspaniałe rzeczy – są to m.in. naukowcy, ludzie kultury i sportowcy – mówił minister kultury.

Wskazał również, że „Iskry” łączą multimedialny przekaz z dodatkowym elementem historycznym, jakim są oryginalne artefakty.  

Współczesne muzea to połączenie nowoczesności i artefaktów – czyli pamiątek z minionych epok. W „Iskrach Niepodległej” można obejrzeć m.in. dwa najważniejsze polskie ordery – order Orła Białego i order wojenny Virtuti Militari – wymienił prof. Piotr Gliński.

Dziękując Biuru „Niepodległa” za realizację mobilnego spektaklu, minister kultury przypomniał, że projekt jest wspierany przez Grupę ORLEN.

„Iskry Niepodległej” odwiedziło już kilkadziesiąt tysiecy osób, głównie z małych miejscowości, w których ta forma edukacyjna już bardzo dobrze się zakorzeniła. Musimy edukować polskie społeczeństwo, ponieważ bez pamięci o historii nie istniejemy jako wspólnota. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy realizują ten projekt – zakończył szef resortu kultury.

„Iskry Niepodległej”

„Iskry Niepodległej” to nowoczesny spektakl multimedialny prezentowany w specjalnie zaprojektowanych mobilnych naczepach. Widowisko opowiada o wybitnych postaciach XIX, XX i XXI wieku, których cechą wspólną była chęć zmieniania świata i przekuwanie potencjału na działanie. Opowieść rozpoczyna się od postaci Ojców Niepodległości, a następnie, na tle skomplikowanej historii Polski, ukazuje osiągnięcia podróżników, sportowców i twórców kultury, wybitnych działaczy społecznych i naukowców, których odkrycia zmieniły świat.

Widowisku towarzyszy wybór kilku cennych eksponatów materialnych, pozyskanych dzięki uprzejmości Kancelarii Prezydenta RP, Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Polskiego Związku Narciarskiego, PIAP Space sp. z o.o., Sieci Badawczej Łukasiewicz - Łódzkiego Instytutu Technologicznego i Muzeum Rzemiosła w Krośnie.

Doświadczenie wizyty wspiera aplikacja AR „Iskry Niepodległej” do ściągnięcia na smartfony, w której można znaleźć ponad 100 biogramów wybitnych Polek i Polaków.

Celem projektu jest m.in. wzmacnianie wspólnoty obywatelskiej wokół wartości wspólnych dla polskiej historii i tożsamości

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}