W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

103. rocznica Bitwy Warszawskiej – zapraszamy do wspólnego świętowania

11.08.2023

Wydarzenia upamiętniające zwycięstwo Polski nad bolszewikami odbędą się w całej Polsce z okazji 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku. W programie obchodów znalazły się przedsięwzięcia edukacyjne, które upowszechniają i pogłębiają wiedzę o wybitnych Polkach i Polakach oraz samej bitwie uznawanej za 18. przełomową bitwę w historii świata.

103. rocznica Bitwy Warszawskiej – zapraszamy do wspólnego świętowania, fot. MKiDN

Wybrane wydarzenia:

  • Ossów
  • Obchody 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku

W dniach 11-15 sierpnia  w powiecie wołomińskim zaplanowanych zostało wiele wydarzeń upamiętniających Bitwę Warszawską. Organizatorzy zapraszają m.in. na koncert inauguracyjny w wykonaniu solistów Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, który odbędzie się 11 sierpnia o godz. 19.00, pikniki w dniach 12-13 sierpnia, a w szczególności na inscenizację Bitwy Warszawskiej na Polach Ossowskich, która rozpocznie się 15 sierpnia o godz. 14.00.

Pełny program obchodów znajduje się na stronie http://www.bitwawarszawska.pl/23-obchody_2023

  • wystawa - „OCHOTNICY Bitwy Warszawskiej 1920 roku”

12 sierpnia o godz. 11.00 w przestrzeni sakralnej przy Sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej w Ossowie zostanie otwarta wystawa „OCHOTNICY Bitwy Warszawskiej 1920 roku”. Ekspozycja oddaje  hołd ochotnikom, którzy swoją niezłomną postawą skutecznie przeciwstawili się bolszewikom, by ochronić kraj przed sowiecką Rosją. Celem wystawy jest przybliżenie zwiedzającym czysto ludzkiego, często indywidualnego wymiaru walki o niepodległość. To upamiętnienie  ochotników, którzy walczyli i ginęli za Polskę oraz wartości, w które wierzyli.

  • ISKRY NIEPODLEGŁEJ

W dniach 12-15 sierpnia w Ossowie w ramach pikniku historyczno-edukacyjnego oraz wojskowego uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z mobilną multimedialną wystawą opowiadającą o wybitnych Polkach i Polakach, których cechą wspólną była chęć zmieniania świata i przekuwanie potencjału na działanie. Widowisko edukacyjne Biura „Niepodległa” popularyzujące sylwetki ojców niepodległości, sportowców, podróżników, ludzi kultury, naukowców czy społeczników to część historii, bez której trudno wyobrazić sobie dzisiejszą Polskę, to opowieść o potencjale  naszej wspólnoty.

  • Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

15 sierpnia Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku przygotowało bardzo bogaty program. W ofercie m.in. bezpłatne zwiedzanie wystawy stałej i ekspozycji czasowych, animacje rodzinne: „O mój rozmarynie”, warsztaty dla młodszych i starszych, pokazy wojskowych pojazdów i zabytkowych motocykli, stoiska Wojsk Obrony Terytorialnej, a także plenerowe występy artystyczne: efektowny popis marszowo-taneczny mażoretek oraz występy chóru w znanym i lubianym repertuarze.

Szczegółowy program na stronie: https://muzeumpilsudski.pl/swieto-wojska-polskiego-w-muzeum-pilsudskiego-2023/

  • Pawilon kulturalny „Niepodległa. Miejsce spotkań” (Łazienki Królewskie, al. Ujazdowskie 4)
  • warsztaty dla dzieci „O Bitwie Warszawskiej”

13 sierpnia o godz. 11.00 w pawilonie kulturalnym „Niepodległa. Miejsce Spotkań” (Łazienki Królewskie, al. Ujazdowskie 4) dzieci w wieku szkolnym będą miały okazję wziąć udział w warsztatach z elementami historii pt. „O Bitwie Warszawskiej”. Młodzi uczestnicy wysłuchają opowieści o dzielnych polskich żołnierzach, którzy na grzbietach swoich wierzchowców bronili niepodległej II RP. Ich szybkość i skuteczność wynikały z bardzo dobrego wyszkolenia. W jaki sposób formacje przygotowywano do działań wojennych? W co był wyposażony jeździec? Co jadł, gdzie spał i jak dbał o swojego wierzchowca? Tego wszystkiego dzieci dowiedzą się w czasie spotkania, a zrekonstruowane przedmioty z epoki pozwolą im lepiej zrozumieć poruszane kwestie. W kreatywnej części zajęć wspólnie wykonają małe modele koni i żołnierzy kawalerii z okresu międzywojennego.

  • Wiktoria 1920 - bezpłatne pokazy filmu VR

14 i 15 sierpnia od 10.00 do 18.00 odbędą się pokazy historycznego filmu „Wiktoria 1920”. To jeden z największych fabularnych filmów VR nie tylko w Polsce, ale prawdopodobnie i na świecie. Dzięki nowoczesnym technologiom widzowie filmu zostają przeniesieni w sam środek akcji w czasie wojny polsko-bolszewickiej – to właśnie widz staje się głównym bohaterem filmu, który uczestniczy we wszystkich wydarzeniach. Podczas kręcenia kamery rejestrowały obraz ze wszystkich stron, dzięki czemu zyskano możliwość wyboru, na co chce się skierować wzrok.

Film „Wiktoria 1920” będzie również prezentowany 15 sierpnia podczas obchodów w Radzyminie.

Film można także oglądać w Galerii MKiDN „Okno na Kulturę” przy ul. Krakowskie Przedmieście 17 w Warszawie codziennie w godzinach 11-19.

  • Echo Bitwy Warszawskiej – spacer z przewodnikiem

15 sierpnia o godz. 10.00 i 14.00 pod Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa (Puławska 6a, Warszawa) rozpocznie się spacer z licencjonowanym przewodnikiem po pograniczu dwóch dzielnic: Mokotowa i Śródmieścia Południowego. Uczestnicy wysłuchają opowieści o wydarzeniach z 1920 r., niezwykłych postaciach, które swoją patriotyczną postawą wpływały na bieg zdarzeń, ale też o mniej znanych budynkach i lokalizacjach, pełniących istotne role w czasie, kiedy na przedpolach Warszawy rozgrywała się jedna z najważniejszych bitew w historii Europy – Bitwy Warszawskiej.

Obowiązują zapisy

godz. 10.00: https://app.evenea.pl/event/echobitwywarszawskiej/

godz. 14.00: https://app.evenea.pl/event/echobitwywarszawskiej1/

  • „Bolszewika goń” – koncert w Teatrze Palladium

15 sierpnia o godz. 18.00 w warszawskim teatrze  Palladium odbędzie się koncert pt. „Bolszewika goń!” organizowany we współpracy z Fundacją Universitatis Varsoviensis.  Wydarzenie będzie okazją do zapoznania się z tradycyjnymi pieśniami patriotycznymi. Na scenie wystąpią: Marek Piekarczyk, Dariusz Maleo Malejonek, Dominika Świątek, Norbert Smoła Smoliński, Kasia Malejonek, Sylwester Domański, Paweł Piekarczyk i Leszek Czajkowski. Oprawa muzyczna w wykonaniu „Big Band” pod kierownictwem Artura Grudzińskiego.

Wstęp wolny. Wejściówki na stronie www.teatrpalladium.com

  • "Koncertujemy dla Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920” w Woli Rzędzińskiej

15 sierpnia na Stadionie LKS odbędzie się wykład historyczny poruszający tematykę Bitwy Warszawskiej, z nawiązaniem do historii i bohaterów ziemi tarnowskiej, na telebimie zostanie wyświetlony film poruszający niniejszą tematykę. Ponadto, odbędzie się wielkie koncertowanie połączone ze wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych, w którym wezmą udział muzycy z Filharmonii Krakowskiej wraz z artystami polskiej sceny muzycznej. Tego samego dnia odbędzie się uroczysty przemarsz grup rekonstrukcji historycznej ulicami Woli Rzędzińskiej oraz piknik historyczno-militarny.

  • „Biało czerwona w sercu - 103. rocznica Bitwy Warszawskiej” – koncert w Trawnikach

15 sierpnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Trawnikach odbędzie się koncert z tradycyjnymi patriotycznymi pieśniami w unikalnych aranżacjach młodych muzyków wydziału artystycznego UMCS W Lublinie. Całość dopełni specjalnie przygotowana scenografia, która będzie obrazować symbole narodowe. Na koniec koncertu wspólnie zostanie odśpiewany hymn Polski.

  • „Rekonstrukcja i piknik historyczny z okazji 103. rocznicy zakończenia wojny polsko-bolszewickiej” w Radłowie

19 sierpnia w Radłowie podczas pikniku w parku obędą się dwie inscenizacje: potyczka Armii Austro-Węgierskiej i Legionów z patrolem rosyjskim, która miała miejsce w 1914 r. w Radłowie oraz fragment walk 16 pułku z Tarnowa pod Beresteczkiem z 1920 r., koncerty pieśni żołnierskich w wykonaniu orkiestry dętej i chóru oraz prezentacja stoisk historycznych przedstawiających oddziały formacji polskich walczących o niepodległość i granice RP w latach 1914-1921.

  • Rowerowy Szlak Bitew Warszawskich – Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze

Oddział „Mazowsze” rewitalizuje stworzony na przełomie XX i XXI w. Szlak Bitew Warszawskich, w tym tereny bitew Powstania Listopadowego, insurekcji kościuszkowskiej czy wojny polsko-bolszewickiej. Szlak na swojej długości nie tylko zostanie odmalowany, ale tam gdzie to możliwe wyznakowany metalowymi tabliczkami R1 i R3, dzięki czemu znakowanie będzie bardziej trwałe i widoczne. Szlak będzie miał 37,5 km na trasie: PKP Warszawa Gocławek - Radzymin, cmentarz wojny polsko-bolszewickiej.

  • Rekonstrukcja bitwy pod Stefankowicami 1920 – w Hrubieszowie

Gminny Ośrodek Kultury zaprasza 10 września do parku w Stefankowicach na inscenizację historyczną, która upamiętni bohaterskich żołnierzy 15. pułku piechoty "Wilków" i jego zasługi w walce o niepodległość. Upamiętni tych, którzy we wrześniu 1920 roku stanęli do walki z I Armią Konną Siemiona Budionnego, przetrwali kolejne szarże i wyzwolili okoliczne tereny od bolszewickiej zarazy.

{"register":{"columns":[]}}