W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

13. rocznica katastrofy smoleńskiej. Pamiętamy

16.04.2023

Katastrofa smoleńska była największą tragedią narodową w historii powojennej Polski. 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem rozbił się samolot z polską delegacją lecącą na uroczyste obchody 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. W katastrofie samolotu zginęła elita polskiego narodu – prezydent RP Lech Kaczyński wraz z żoną Marią Kaczyńską, wysocy urzędnicy państwowi i dowódcy wojskowi oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski – łącznie 96 osób. Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin wziął udział w państwowych obchodach 13. rocznicy tego tragicznego wydarzenia.

13. rocznica katastrofy smoleńskiej. Pamiętamy, fot. Agencja Reporter

Uroczystości rozpoczęły się poranną mszą św. w intencji ofiar katastrofy w kościele pw. Wniebowzięcia NMP i św. Józefa Oblubieńca w Warszawie. Następnie wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego wziął udział w Apelu Pamięci przed Pałacem Prezydenckim oraz złożeniu kwiatów przed pomnikiem śp. Lecha Kaczyńskiego – Prezydenta RP, Zwierzchnika Sił Zbrojnych RP i przed pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku w Warszawie.

Katastrofa smoleńska

Trzynaście lat temu, 10 kwietnia 2010 r., w katastrofie samolotu Tu-154M w Smoleńsku zginęło 96 osób, wśród nich: prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz 93 inne osoby, w tym wielu wybitnych przedstawicieli życia publicznego. Polska delegacja udawała się na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Samolot wystartował w warszawskiego lotniska tuż przed godz.7.30. Leciał do Smoleńska, skąd członkowie delegacji samochodami mieli udać się do Katynia, gdzie zaplanowane były uroczystości rocznicowe. O godz. 8.41 w pobliżu lotniska Smoleńsk-Siewiernyj doszło do katastrofy samolotu. Zginęli wszyscy znajdujący się na pokładzie: 89 członków delegacji i 7 osób załogi Tu-154M.

W tym samym dniu ogłoszona została żałoba narodowa, która trwała do 18 kwietnia do godz. 24.00.

17 kwietnia 2010 r. na pl. Piłsudskiego w Warszawie odbyły się państwowe uroczystości żałobne ku czci ofiar katastrofy. 18 kwietnia para prezydencka Lech i Maria Kaczyńscy spoczęli w krypcie Katedry na Wawelu. Pogrzeby ofiar katastrofy smoleńskiej odbywały się do 28 kwietnia.

Związani z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego

W katastrofie smoleńskiej zginęli m.in. związani z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego:

Tomasz Merta (1965–2010)

W latach 2005–2010 podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwator Zabytków.

Arkadiusz Rybicki, pseud. Aram (1953-2010)

Polityk, działacz społeczny i samorządowy, poseł na Sejm V i VI kadencji, w latach 1999-2001 – wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

Andrzej Przewoźnik (1963-2010)

Historyk, w latach 1992–2010 - sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}