W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

201. urodziny Stanisława Moniuszki – świętujmy online!

30.04.2020

5 maja przypadają 201. urodziny Stanisława Moniuszki – wybitnego kompozytora, dyrygenta, organisty, pedagoga, dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie. To również doskonała okazja do podsumowania Roku Moniuszki. Zapraszamy do świętowania urodzin twórcy polskiej opery narodowej w wirtualnej przestrzeni, dzięki bogatej ofercie online przygotowanej na tę specjalną okazję przez opery, filharmonie, orkiestry, teatry, a nawet galerie.

201. urodziny Stanisława Moniuszki – świętujmy online!

Teatr Wielki – Opera Narodowa

 • 5 maja godz. 18.00 - pieśni Stanisława Moniuszki w wykonaniu Olgi Pasiecznik wybitnej śpiewaczki, laureatki wielu konkursów międzynarodowych z akompaniamentem Ewy Pobłockiej, laureatki Konkursu Chopinowskiego z 1985 roku. Recital odbędzie się w pustych Salach Redutowych TW-ON. 
 • 5 maja godz. 20.00 –specjalnie przygotowany koncert online z kościoła Św. Jana w Gdańsku, na program którego złożą się  pieśni sakralne wykonane przez studentów, absolwentów i pedagogów Akademii Muzycznej w Gdańsku z towarzyszeniem zrekonstruowanych unikatowych organów barokowych. Przy organach Andrzej Szadejko kurator i pomysłodawca zeszłorocznego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Moniuszko w kościołach Warszawy”. 
 • Muzyczno-kabaretowa Grupa Mocarta specjalnie na 201. Urodziny Kompozytora przygotowuje krótkie skecze.
 • Muzyczna niespodzianka kontratenora Jakuba Józefa Orlińskiego – laureata Konkursu Moniuszkowskiego z 2016 roku.
 • Mini-koncert Chóru Teatru Wielkiego - Opery Narodowej wraz z Orkiestrą TW-ON  pod batutą Marty Kluczyńskiej, który przygotował w swoich domach fragment Halki – Po nieszporach przy niedzieli.
 • Alfred Wiltos - muzyk Orkiestry TW-ON przedstawi dzieła kompozytora w nietypowej aranżacji na wiolonczelę.
 • Zabawa w kalambury na Instagramie TW-ON w stories– do odgadnięcia będą ukryte muzycznie fragmenty moniuszkowskie.
 • Konkursy na FB: Zostań Moniuszką - dla najmłodszych i nieco starszych, Posmakuj Moniuszkę – oparty na książce „Moniuszko w kuchni” autorstwa Agnieszki Kręglickiej i Marcina Gmysa, która ukazała się na 200. Urodziny kompozytora, oraz krzyżówka o życiu kompozytora – za prawidłowe rozwiązania przewidziane są nagrody. 
 • Na platformie VOD TW-ON na dedykowanej temu wydarzeniu podstronie udostępnione zostaną najbardziej znane dzieła kompozytora, m.in. „Halka” (wileńska) w reżyserii Agnieszki Glińskiej, opera „Flis” przygotowana przez studentów Akademii Muzycznej w Łodzi oraz wyjątkowy spektakl „Paria” w inscenizacji Teatru Wielkiego w Poznaniu, a także spektakle „Mąż i żona” – z muzyką Stanisława Moniuszki (muzyka baletowa Na kwaterze)  i „Przypowieść sarmacka do bajki” z muzyką Stanisława Moniuszki - obie w wykonaniu Polskiego Baletu Narodowego.
 • Aplikacja Operalnia: https://teatrwielki.pl/operalnia umożliwi poznanie tajniki pracy przy spektaklu Straszny dwór Davida Pountneya – będzie można obejrzeć co dzieje się przed i podczas samego przedstawienia za kulisami.
 • Spacer z Moniuszką - na stronie www.moniuszko200.pl. Dzięki spacerownikowi można spojrzeć na Warszawę oczami twórcy oraz zwiedzić miejsca honorujące pamięć o nim.
 • Gala otwarcia 10. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki z udziałem laureatów wcześniejszych edycji Konkursu: Jakuba Józefa Orlińskiego, Urszuli Kryger, Rafała Bartmińskiego Ewy Tracz, Agaty Schmidt, Konu Kima, Adama Palki, Łukasza Golińskiego, Olgi Busuioc, Joanny Zawartko.
 • Koncerty Akademii Operowej: „Maraton moniuszkowski” oraz „Znasz-li ten kraj”. Nagrania będą udostępnione na vod TW-ON.
 • Na profilu facebookowym TW-ON prezentowane będą najlepsze fragmenty pieśni i arii Stanisława Moniuszki zarejestrowane podczas Konkursów Wokalnych im. Stanisława  Moniuszki i recitali w Salach Redutowych TW-ON.
 • We współpracy z  PWM Teatr Wielki – Opera Narodowa zaprosi na atrakcje dla dzieci: animacje, które powstały na podstawie książki Tatulczyk Moniuszko autorstwa Katarzyny Huzar-Czub oraz filmy – tutoriale z zakulisowymi materiałami i nagraniami z prób i przygotowań, pokazujące pracę śpiewaka oraz pianisty z tekstem i muzyką. Wykonawcami pieśni Moniuszki są m.in. Tomasz Konieczny, Urszula Kryger, Ryszard Minkiewicz. Materiały te znajdą się na podstronie urodzin na VOD, podobnie jak przepiękny spektakl I Love Moniuszko.

Wydarzenia dostępne na stronach:

https://www.facebook.com/operanarodowa

https://www.instagram.com/operanarodowa/

http://vod.teatrwielki.pl/

 https://teatrwielki.pl/

https://www.youtube.com/user/operanarodowa

https://www.facebook.com/akademiaoperowa


 

Filharmonia Narodowa

 • 1 maja – filmowy montaż trzech pieśni Moniuszki w wykonaniu artystów Chóru Filharmonii Narodowej z komentarzem wykonawców.
 • 2 maja – w godzinach porannych nagrana przez Dział Edukacji zapowiedź niedzielnych działań pod hasłem Niedziela z Moniuszką, wieczór koncertowy – retransmisja wykonania Litanii ostrobramskich w wykonaniu Chóru Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Bartosza Michałowskiego, zarejestrowanego w ramach 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki i akcji Filharmonii Narodowej Moniuszko na Moniuszki.
 • 3 maja – połączenie obchodów 201. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki i obchodów 221. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go maja:

- w godzinach przedpołudniowych: audycja Działu Edukacji o Moniuszce

- wieczorem: retransmisja fragmentów koncertu Orkiestry Filharmonii Narodowej pod batutą Pawła Kapuły zarejestrowanego w ramach 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki i akcji Filharmonii Narodowej Moniuszko na Moniuszki.

 • 4 maja – w godzinach południowych: Film z cyklu Filharmonia domowa… z humorem dotyczący Stanisława Moniuszki w wykonaniu wybranych artystów Filharmonii Narodowej.
 • 5 maja – w godzinach południowych: film z cyklu Filharmonia domowa… moja historia dotycząca Stanisława Moniuszki w wykonaniu wybranych artystów Filharmonii Narodowej.

Wydarzenia dostępne na stronach:

www.filharmonia.pl

https://www.facebook.com/FilharmoniaNarodowaWarszawa

http://www.youtube.com/user/FilharmoniaNarodowa

https://twitter.com/WarsawPhil


 

Polska Opera Królewska

 • 2 maja w godzinach południowych na profilu Facebook pojawi się zestaw dla młodych melomanów, a w nim krzyżówki, rebusy, łamigłówki, kolorowanki i wierszyki.
 • 3 maja o godz. 19.00 na kanale Youtube Polskiej Opery Królewskiej – retransmisja spektaklu „Śpiewnik domowy” w reżyserii Andrzeja Strzeleckiego, którego premiera miała miejsce na deskach Teatru Królewskiego w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie w listopadzie ubiegłego roku.
 • 5 maja o godz. 19.00. – koncert Pieśni Stanisława Moniuszki w wykonaniu solistów Polskiej Opery Królewskiej: Anety Łukaszewicz (mezzosopran) i Roberta Gierlacha (bas-baryton) z towarzyszenie fortepianu, na którym zagra Krzysztof Trzaskowski.

Wydarzenia dostępne na stronach:

https://operakrolewska.pl/

https://www.facebook.com/PolskaOperaKrolewska/

https://www.youtube.com/channel/UC-m28nt18Ep1aSp8bZIgLfQ


 

Polskie Wydawnictwo Muzyczne

 • Od 1 maja w każdy piątek na kanale FB PWM przypomnianych zostanie 5 odcinków cyklu „Nie tylko Straszny dwór” zrealizowanych w ramach serii „Śpiewnik – nie tylko – domowy”. W nagraniach o kompozytorze wypowiadają się światowej sławy artyści: Iwona Sobotka, Anna Marchwińska, Bogumiła Weretka-Bajdor, Tomasz Konieczny, Lech Napierała, Ryszard Minkiewicz i Łukasz Borowicz, którzy kreślą portret wielkiego muzyka i przybliżają jego, wciąż dziś aktualną, twórczość.
 • Premiera wyjątkowego, trzypłytowego BOX-u Moniuszko z najsłynniejszymi pieśniami, znanymi ariami i ansamblami oraz uwerturami do oper – kolekcja zasilająca serię HERITAGE wydawnictwa ANAKLASIS zawiera nagrania archiwalne utworów Moniuszki. Najważniejsze nazwiska (Grzegorz Fitelberg, Jerzy Semkow, Walerian Bierdiajew) i najpiękniejsze głosy (Antonina Kawecka, Maria Kunińska-Opacka, Halina Słonicka, Andrzej Hiolski, Bernard Ładysz) w mistrzowskich wykonaniach słynnych pieśni i znanych numerów zostały starannie wyselekcjonowane ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego.
 • 5 maja wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Teatrem Wielkim – Operą Narodową Polskie Wydawnictwo Muzyczne opublikuje wyjątkowy materiał – multimedialny raport podsumowujący działania w roku jubileuszowym Stanisława Moniuszki. Materiał będzie przewodnikiem po dostępnych materiałach o kompozytorze.
 • Na kanale VOD Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, partnera Polskiego Wydawnictwa Muzycznego wielu działań podczas roku moniuszkowskiego, uruchomione zostaną „Bajki Moniuszkowskie” (cykl 12 animowanych filmów edukacyjnych o Stanisławie Moniuszko przeznaczony dla dzieci w wieku 7-10 lat) oraz „Wieczorynki Moniuszkowskie” (wybrane fragmenty książki Katarzyny Huzar-Czub „Tatulczyk Moniuszko” w interpretacji Tomasza Koniecznego).

Wydarzenia dostępne na stronach:

https://www.facebook.com/PWMEdition/?epa=SEARCH_BOX

https://www.youtube.com/user/PWMEdition/playlists

https://issuu.com/pwmedition


 

Instytut Muzyki i Tańca


 

Narodowa Galeria Sztuki Zachęta

 • 1 maja godz. 18.00 – opublikowany zostanie film „Halka/Haiti 18°48'05"N 72°23'01"W” –projekt Joanny Malinowskiej i C.T. Jaspera, którzy wraz z kuratorką Magdaleną Moskalewicz i zespołem w 2015 r. wyruszyli w podróż na Karaiby, by wystawić „Halkę” dla potomków polskich legionistów mieszkających na Haiti. „Halka/Haiti” proponuje widzom podróż w czasie i przestrzeni i jednocześnie stawia pytanie o to, czy dziewiętnastowieczna forma opery, i to opery narodowej, może zaoferować coś mieszkańcom innej półkuli, dzielącym z Polską tylko niewielki wspólny fragment historii sprzed ponad 200 lat.
 • Wywiad z twórcami projektu "Halka/Haiti" –książka dostępna w mediatece Zachęty na stronie: www.zacheta.art.pl/pl/mediateka-i-publikacje/halka-haiti-ksiazka
 • 4 maja – dwujęzyczny post o e-obchodach z książką "Halka/Haiti 18°48’05"N 72°23’01" W C.T. Jasper & Joanna Malinowska i linkiem do książki

Wydarzenia dostępne na stronach:

https://www.facebook.com/zacheta/ 

https://www.youtube.com/channel/UCBKQ7ANt0roswLdjr7OBywg


 

Narodowe Forum Muzyk im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu

 • 4 maja godz. 19.00 – reportaż dokumentujący powstanie nagrania „Moniuszko inaczej śpiewany” z udziałem chórów projektu Akademia Chóralna Śpiewająca Polska.
 • 5 maja godz. 19.00 – transmisja internetowa spektaklu „Widma” Stanisława Moniuszki w reżyserii Pawła Passiniego, pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka z udziałem aktorów, solistów Chóru NFM i Wrocławskiej Orkiestry Barokowej, zarejestrowanego podczas 52. Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego w 2017 roku.

Wydarzenia dostępne na stronie:

https://www.nfm.wroclaw.pl/article?view=article&id=1467


 

Opera Wrocławska

 • Program „75 lat Stanisława Moniuszki w Operze Wrocławskiej”

Wydarzenie dostępne na stronach:

https://www.facebook.com/operawroclawska

https://www.youtube.com/channel/UClgViBSNYMAgHMdlBlIvW9A/featured


 

Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu

 • 1-5 maja  –  Moniuszko codzienny, czyli ciekawostki i historie z Moniuszką w roli głównej (na profilu FB)
 • 2 i 4 maja – Poczytaj o Moniuszce. Ciekawostki oraz materiały z książki „Moniuszko w kolorze" (na profilu FB)
 • 4 maja – „Z Moniuszką wszystko nabiera koloru” - kolorowanka moniuszkowska do pobrania i wydrukowania (i oczywiście pokolorowania) w domu (na profilu FB i stronie www.)
 • 5 maja – „Teatr życzy, czyli życzenia dla Moniuszki od całego zespołu” (na profilu FB i Instagramie)
 • 5 maja – internetowa lekcja śpiewu z Grzegorzem Wierusem – o śpiewie i nie tylko ze Stanisławem Moniuszką w tle (na profilu FB)
 • 5 maja – #tortdlamoniuszki - upiecz tort w domu i złóż Moniuszce życzenia. Zdjęciem!
 • Oglądaj Moniuszkę online - streamingi online Parii i Halki dostępne na http://vod.teatrwielki.pl/stream/vod/paria i http://vod.teatrwielki.pl/stream/vod/halka-teatr-wielki-w-poznaniu/   

Wydarzenia dostępne na stronach:

https://www.facebook.com/teatrwielkioperapoznan

https://www.instagram.com/operapoznan/

https://twitter.com/operapoznan

http://vod.teatrwielki.pl/stream/vod/halka-teatr-wielki-w-poznaniu/   

http://vod.teatrwielki.pl/stream/vod/paria


 

Opera Nova w Bydgoszczy


 

Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki im. Stanisława Moniuszki w Białymstoku

 • 2 maja godz. 19.00 – transmisja kantat „Milda” i „Nijoła” Stanisława Moniuszki: „Milda” –  kantata mitologiczna litewska na głosy solowe, chór mieszany i orkiestrę (1848) słowa: Józef Ignacy Kraszewski; „Nijoła” – kantata na głosy solowe, chór mieszany i orkiestrę (1852) Libretto inspirowane „Witoloraudą” Józefa Ignacego Kraszewskiego.

Wykonawcy: Łukasz Borowicz – dyrygent, Orkiestra Filharmonii Poznańskiej, Wioletta Chodowicz (sopran) Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, Szymon Kobyliński (bas), Robert Gierlach (baryton), Maria Jaskulska-Chrenowicz (sopran), Ewa Wolak (mezzosopran), Sylwester Smulczyński (tenor).

 • 4 maja godz. 19.00 – koncert pieśni Moniuszki.
 • 5 maja godz. 19.00 – retransmisja koncertu „Mieć w miłości kraj ojczysty” z dnia 7.06.2019 r. W programie Stanisław Moniuszko - Kwartet smyczkowy F-dur, Msza a-moll, Msza łacińska Es-dur, Ojcze nasz 

Wydarzenia dostępne na stronie:

https://www.youtube.com/user/oifp


 

Teatr Muzyczny w Łodzi

 • Prezentacja online nagrania ze spektaklu „Znasz-li ten kraj, spoko... to przecież Moniuszko!'” z atrakcyjnymi aranżacjami najbardziej znanych kompozycji Moniuszki (www.tmlodz.com)

 

Filharmonia Łódzka im. A. Rubinsteina

 • Prezentacja audio 4 aktów słuchowiska zrealizowanego na podstawie opery Stanisława Moniuszki „Straszny Dwór”:
   • 5 maja, godz. 17.00 – Akt I 22’
   • 6 maja, godz. 17.00 – Akt II 28’
   • 7 maja, godz. 17.00 – Akt III 25’
   • 8 maja, godz. 17.00 – Akt IV 24’

Wydarzenia dostępne na stronach:

https://www.youtube.com/results?search_query=filharmonia+%C5%82%C3%B3dzka

https://www.facebook.com/FilharmoniaLodzka/


 

Filharmonia Podkarpacka im. A. Malawskiego w Rzeszowie

 • 3 maja godz. 18.00 – na antenie TVP Rzeszów emisja zarejestrowanego bez udziału publiczności koncertu z utworami Stanisława Moniuszki w wykonaniu sopranistki Iwony Sochy oraz zespołu kameralnego ARSO ENSEMBLE.
 • od 4 maja – koncert dostępny w wersji online na stronie internetowej Filharmonii (www.filharmonia.rzeszow.pl)

 

Filharmonia Zielonogórska im. Tadeusz Bairda

 • 5 maja godz. 19.00 Koncert kameralny bel canto w wykonaniu Marzanny Rudnickiej (sopran) – solistki Opery Kameralnej w Warszawie i Opery Bałtyckiej w Gdańsku przy akompaniamencie Ryszarda Zimnickiego (fortepian). W programie koncertu: pieśni ze „ŚPIEWNIKA DOMOWEGO” Stanisława Moniuszki oraz utwory Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego (https://www.youtube.com/watch?v=8Rgou6PPNxo&feature=youtu.be). 

 

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży

 • 5 maja godz. 18.30 – emisja koncertu w wykonaniu orkiestry Filharmonii „ Przyjaciele Moniuszki” zarejestrowanego bez udziału publiczności (www.filharmonia.lomza.pl)

 

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus

 • 3 maja – prezentacja nagrania „Mszy” Stanisława Moniuszki w aranżacji Agnieszki Duczmal, zarejestrowanego wspólnie z Chórem Kameralnym UAM w Poznaniu

Wydarzenie dostępne na stronach:

www.amadeus.pl (w sekcji aktualności)

https://www.facebook.com/Amadeus-Chamber-Orchestra-of-Polish-Radio-251831954937896/


 

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny

 • 1 maja – premierowa emisja I Litanii Ostrobramskiej z płyty: Litanie Ostrobramskie – Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, nagranej z okazji 200-lecia urodzin Stanisława Moniuszki.
 • 2 maja – premierowa emisja II Litanii Ostrobramskiej z płyty: Litanie Ostrobramskie – Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny nagranej z okazji 200-lecia urodzin Stanisława Moniuszki.
 • 3 maja –  premierowa emisja III Litanii Ostrobramskiej z płyty: Litanie Ostrobramskie – Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny nagranej  z okazji 200-lecia urodzin Stanisława Moniuszki
 • 4 maja – premierowa emisja IV Litanii Ostrobramskiej z płyty: Litanie Ostrobramskie – Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny nagranej z okazji 200-lecia urodzin Stanisława Moniuszki.
 • 5 maja – premierowa emisja archiwalnego nagrania z 1986 r. „Mazura” ze Strasznego Dworu – w choreografii Elwiry Kamińskiej, w wykonaniu artystów chóru i baletu Zespołu „Śląsk” oraz emisja nagrania współczesnego – fragmentów arii i pieśni Stanisława Moniuszki w wykonaniu artystów chóru Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Wydarzenia dostępne na stronach:

www.zespolslask.pl 

https://www.facebook.com/zespolslask/  


 

Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej

 • 1-5 maja – spotkania online z wokalistką Kasią Moś, która wykona pieśni Stanisława Moniuszki

Wydarzenie dostępne na stronach:

https://www.centrumpaderewskiego.pl

https://www.facebook.com/centrum.paderewskiego

https://www.youtube.com/channel/UCyKon9g6J5xfh2R_UZgmRFQ


 

Teatr Polski  we Wrocławiu

 • 5 maja – prezentacja nagrania, w którym aktor Dariusz Bereski przypomni najpopularniejszą pieśń „Prząśniczka” ze zbioru „Śpiewniki domowe”, skomponowaną przez Moniuszkę do tekstu Jana Czeczota.

Wydarzenie dostępne na stronach:

www.teatrpolski.wroc.pl/aktualnosci

www.facebook.com/Teatr.Polski.we.Wroclawiu

https://www.instagram.com/teatrpolskiwroclaw/?hl=pl


 

Teatr im. Jaracza w Olsztynie

 • 4 i 5 maja godzina 19.25 - prezentacja fragmentu spektaklu „Ja ciebie kocham! Ach, te słowa tak dziwnie w moim sercu brzmią...”. Przedstawienie składa się z pieśni ze „Śpiewnika domowego” Stanisława Moniuszki, według scenariusza i w reżyserii Barbary Dziekan, pod kierownictwem muzycznym Marka Błaszczyka. Twórcy spektaklu skupili się na ponadczasowości pieśni Moniuszki, zachowali ich poetyckość i umieścili je we współczesnym kontekście. Zadbali przy tym o nowe, współcześnie brzmiące aranżacje - od bluesa, jazzu, rocka do funky, hip-hopu Teatru 
 • Prezentacja fragmentu spektaklu „Ja ciebie kocham! Ach, te słowa tak dziwnie w moim sercu brzmią...” – przedstawienie składa się z pieśni ze „Śpiewnika domowego” Stanisława Moniuszki wg scenariusza i w reżyserii Barbary Dziekan, pod kierownictwem muzycznym Marka Błaszczyka. Twórcy spektaklu skupili się na ponadczasowości pieśni Moniuszki – zachowali ich poetyckość i umieścili je we współczesnym kontekście poprzez współcześnie brzmiące aranżacje - od bluesa, jazzu, rocka po funky i hip-hop (www.teatr.olsztyn.pl)

Wideo