W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

212. rocznica urodzin Fryderyka Chopina i zapowiedź festiwalu „Chopin i jego Europa”

02.03.2022

„Dzisiejsze spotkanie to chwila, w której należy przypomnieć, jak wielką moc mają w sobie sztuka i kultura – przede wszystkim łącząc ludzi ponad wszelkimi podziałami. (…) Twórczość kompozytora, który sam musiał opuścić swoją ojczyznę, urasta do rangi symbolu, kiedy tuż za polskimi granicami rozgrywają się tak tragiczne wydarzenia” – powiedziała wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Wanda Zwinogrodzka podczas konferencji prasowej z okazji 212. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina, która odbyła się dziś w siedzibie Muzeum Fryderyka Chopina. W wydarzeniu uczestniczył m.in. Bruce Liu – zwycięzca XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

212. rocznica urodzin Fryderyka Chopina i zapowiedź festiwalu „Chopin i jego Europa”, fot. Danuta Matloch

Wiceminister Wanda Zwinogrodzka zwróciła uwagę, że obchody 212. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina powinny być czasem radości oraz okolicznością do podsumowania wspaniałych chopinowskich sukcesów minionego roku. Charakter spotkania zmienił się jednak w związku z rosyjską agresją militarną na Ukrainę.

Jako Polacy wyrażamy naszą solidarność poprzez wsparcie dla uchodźców oraz walczących z agresorem wojsk ukraińskich. Instytucje kultury podejmują ze swoimi zespołami wiele inicjatyw służących wsparciu i wyrażeniu solidarności z Ukrainą. Również koncerty z okazji rocznicy urodzin Fryderyka Chopina są dedykowane ofiarom wojny, a w ich trakcie odbędą się zbiórki pieniężne na rzecz uchodźców – powiedziała Wanda Zwinogrodzka.

Podsekretarz stanu w MKiDN wskazała, że Polacy doskonale rozumieją rolę i wsparcie kultury w obliczu zagrożenia dla suwerenności państwa.

Muzyka Fryderyka Chopina niesie w sobie i tragiczne, i heroiczne nuty, których, o czym mówię z ubolewaniem, wciąż aktualny sens możemy odnaleźć w dzienniku stuttgarckim kompozytora. Niepewny losu swoich najbliższych Fryderyk Chopin pisał o „moskiewskich zbrodniach” dokonywanych w jego ojczyźnie. Koncerty urodzinowe dedykujemy naszym ukraińskim przyjaciołom, za co bardzo dziękuję ich wykonawcy, Bruce’owi Liu – mówiła wiceminister.

Wanda Zwinogrodzka przypomniała, że jeszcze niedawno mogliśmy przyglądać się narodzinom nowej wspólnoty ludzi różnych kultur skupionej wokół muzyki Chopina podczas październikowego Konkursu. Wyraziła nadzieję, że rosyjska agresja na Ukrainę wkrótce się zakończy i w czasach pokoju będziemy mogli wrócić do pięknego świata muzyki –  w Muzeum Fryderyka Chopina oraz podczas Festiwalu „Chopin i jego Europa”.

Festiwal „Chopin i jego Europa” w Roku Romantyzmu Polskiego

XVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa” odbędzie się w dniach 14-31 sierpnia 2022 roku. Otworzą go trzej wielcy twórcy: Chopin, Mickiewicz i Moniuszko. „Widma” Stanisława Moniuszki i umuzyczniona wersja II części „Dziadów” – to szczególnie wymowny gest w kierunku tak ważnej dla naszej kultury epoki, jaką był romantyzm. Powstała w połowie XIX wieku kantata, będąca przykładem wielkiej fascynacji mickiewiczowskim tekstem, jest kwintesencją tego, czym romantyzm był dla Polaków, jak materializował się w – nieistniejącej, ale jednak żywej w świadomości narodu – ojczyźnie i na wygnaniu. W sierpniu utwory te zabrzmią - razem z inną kantatą: „Nijołą” – pod batutą Fabio Biondiego, jako kolejne dzieła Moniuszki, które zostaną utrwalone w nagraniu przez solistów, orkiestrę Europa Galante i Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej.

W ramach festiwalu zaplanowane są dwa koncerty z pieśniami Moniuszki: Olgi Pasiecznik z Ewą Pobłocką i Dorothee Mields z Tobiasem Kochem. Niezwykle ciekawy „akcent Moniuszkowski” znajdzie się także w programie koncertu Sinfonii Varsovia, która wykona „Perły Moniuszki” Feliksa Nowowiejskiego – symfoniczne aranżacje pieśni ojca polskiej opery narodowej.

Oś programowa Festiwalu tradycyjnie oparta jest na muzyce Chopina, którego wszystkie dzieła wpisują się w ramy czasowe polskiego romantyzmu, a przede wszystkim emocjonalnie do niego przynależą. Jego utwory zabrzmią w interpretacji wybitnych pianistów i znakomitych zespołów, na instrumentach współczesnych i historycznych. Ważnymi wydarzeniami będą występy najciekawszych osobowości ubiegłorocznego Konkursu Chopinowskiego, obejmujące utwory Chopina, Beethovena, Bacha, Rameau, Schumanna czy Liszta.

Muzyka polska w tegorocznej edycji festiwalu reprezentowana będzie poprzez dzieła Polskiego Romantyzmu: „Miserere” Józefa Władysława Krogulskiego (Collegium 1704), „Koncert klarnetowy” Karola Kurpińskiego (tym razem w interpretacji Erica Hoepricha i Orkiestry XVIII wieku), „Koncert skrzypcowy” Augusta Fryderyka Duranowskiego, „Duo na klarnet i fortepian” Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego. Nie zabraknie też romantycznej muzyki niemieckiej („Winterreisez” Matthiasem Goerne i Leif Ove Andsnesem), francuskiej (Gounod), czeskiej (Reicha, Dvorak), włoskiej (Verdi), skandynawskiej (Grieg, Sibelius) i angielskiej (Elgar, Britten).

W ramach tegorocznego festiwalu zaplanowanych zostało ponad 30 koncertów w najważniejszych salach Warszawy. Większość wydarzeń będzie dostępna w streamingu i transmisjach na antenie Programu 2 Polskiego Radia.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}