W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

59.Tydzień Kultury Beskidzkiej. „Wielkie święto promujące kulturę ludową”

19.07.2022

„To dla mnie wielki honor, że mogę dzisiaj Państwa gościć i że możemy wspólnie mówić o tak ważnym wydarzeniu jakim jest Tydzień Kultury Beskidzkiej. To wielkie święto promujące kulturę ludową, kulturę polskich górali. Odbywa się w trakcie sezonu wakacyjnego dając możliwość wielu turystom uczestnictwa w koncertach, spotkaniach czy debatach” - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas dzisiejszej konferencji prasowej zapowiadającej 59.Tydzień Kultury Beskidzkiej. Konferencja odbyła się w siedzibie Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.

59.Tydzień Kultury Beskidzkiej. „Wielkie święto promujące kulturę ludową”, fot. REPORTER

Podczas konferencji wicepremier Piotr Gliński wskazał, że w ostatnich latach znacznie wzrosło wsparcie z budżetu centralnego dla rozwoju kultury ludowej.

W Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego od dawna jest realizowany program „Kultura ludowa i tradycyjna”. Z inicjatywy Pani Premier Beaty Szydło w Narodowym Centrum Kultury powstał drugi program dotacyjny - EtnoPolska, w ramach którego także można uzyskać dofinansowanie. Dziś jesteśmy w siedzibie, powołanego kilka lat temu, Narodowego Instytutu Kulty i Dziedzictwa Wsi. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi to dwa resorty szczególnie zaangażowane we wspieranie kultury ludowej – powiedział prof. Piotr Gliński.

Szef resortu kultury podkreślił, że warto przybliżać to jak bogata jest kultura góralska. Jako jeden z przykładów wskazał Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu, który gromadzi wiele grup. Spotykają się tam górale z Beskidu Śląskiego, Żywieckiego, Sądeckiego, Zagórzanie, Babiogórcy, Orawiacy, Podhalanie, górale gorczańscy, pienińscy, czarni, Lachy limanowskie i sądeckie, Pogórzanie, górale czadeccy, a także Polacy mieszkający na Zaolziu.

Wicepremier złożył podziękowania wszystkim zaangażowanym w organizację Tygodnia Kultury Beskidzkiej.

Dziękuję organizatorom, samorządowcom reprezentującym wszystkie miasta i miejscowości zaangażowane w tę wielką imprezę. Dziękuję także ludziom, którzy na co dzień praktykują, popularyzują i prezentują kulturę ludową. Kultura ludowa to jest sól kultury polskiej, naszej tożsamości – podkreślił prof. Piotr Gliński.

Tydzień Kultury Beskidzkiej

Tydzień Kultury Beskidzkiej to jedno z najważniejszych wydarzeń folklorystycznych w kraju, służących kontynuacji i popularyzacji tradycyjnych, jak też współczesnych zjawisk z zakresu kultury ludowej. Jest to najstarszy i największy tego rodzaju festiwal w Polsce oraz w Europie. Jego tradycja nawiązuje do przedwojennego „Święta Gór”, które po raz pierwszy zorganizowano w Zakopanem w 1935 r., a następnie w Wiśle w 1937 roku. Po dwóch latach okresu pandemii, TKB powraca do swojej tradycyjnej formy, szczególnie jeśli chodzi o udział zespołów z zagranicy.

Tegoroczne wydarzenie trwa dziewięć dni i odbywa się w pięciu miejscowościach: Wisła, Żywiec, Szczyrk, Maków Podhalański, Oświęcim oraz trzech towarzyszących: Istebna, Ujsoły, Jabłonków (Republika Czeska), a także w Bielsku – Białej. W TKB uczestniczą przede wszystkim beskidzkie, amatorskie zespoły folklorystyczne oraz zaproszone zespoły z innych regionów Polski a także zespoły zagraniczne - corocznie jest to około 100 grup artystycznych.

W ramach wydarzenia odbywają się także dwa ważne przeglądy: Festiwal Folkloru Górali Polskich obejmujący zarówno przegląd zespołów ze wszystkich regionów górskich w naszym kraju, jak również konkurs kapel, śpiewaków, instrumentalistów, mistrzów w różnych dziedzinach folkloru oraz Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne.

Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu jest najważniejszym w kraju przeglądem tradycji góralskich. Gromadzi górali z Beskidu Śląskiego, Żywieckiego, Sądeckiego, Zagórzan, Babiogórców, Orawiaków, Podhalan, górali gorczańskich, pienińskich, czarnych, Lachy limanowskie i sądeckie, Pogórzan, górali czadeckich a także Polaków mieszkających na Zaolziu. W ramach Festiwalu jury typuje najciekawsze polskie zespoły do udziału w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Nagrody finansowe dla zespołów i artystów przyznawane są corocznie ze środków MKiDN. Istotnym elementem Festiwalu Folkloru Górali Polskich jest możliwość konsultacji zespołów ze specjalistami z różnych dziedzin folkloru.

Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne, odbywają się na przemian w Żywcu i Wiśle. W bieżącym roku Spotkania odbędą się w Żywcu (3- 6 sierpnia 2022 r.). Są one prezentacją tradycji innych kultur pochodzących z różnych regionów świata. Umożliwiają propagowanie i wzajemne poznawanie folkloru, dziedzictwa kulturowego różnych narodów. W tym przeglądzie najczęściej uczestniczy około 12 zespołów zagranicznych i 3 polskie.

Ponadto w ramach TKB odbywają się:

  • 27. Festyn Istebniański (30-31.07.2022 r.) – dwudniowe koncerty zespołów regionalnych z Trójwsi Beskidzkiej (Istebnej, Koniakowa, Jaworzynki).
  • 75. Gorolski Święto w Jabłonkowie (Zaolzie, Czechy od 5-7.08.2022 r.) –  prezentacja działalności kulturalnej Polaków zamieszkujących Zaolzie zachowujących polskie tradycje. Koncerty zespołów, kiermasze sztuki, rękodzieła i rzemiosła artystycznego.
  • 44. Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach (6-7 sierpnia 2022 r.) – to przede wszystkim zapalenie hud (piętrowych ognisk) przy dźwiękach góralskiego hymnu „Szumi Jawor, szumi”. Zgodnie z tradycją ogniska upamiętniają męczeńską śmierć św. Wawrzyńca. Targi Sztuki Ludowej w Żywcu (przez cały okres trwania TKB) – prezentacja sztuki i rękodzieła ludowego, z udziałem twórców ludowych przede wszystkim z Beskidów – członków Oddziału Beskidzkiego STL, ale także z innych regionów kraju oraz z zagranicy. Corocznie w Targach uczestniczy około 40 twórców ludowych;

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego corocznie dofinansowuje organizacje Tygodnia Kultury Beskidzkiej w ramach programu Kultura ludowa i tradycyjna.

Zdjęcia (12)

{"register":{"columns":[]}}