W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

60. Tydzień Kultury Beskidzkiej – święto kultury ludowej

13.07.2023

„Kultura ludowa jest solą kultury narodowej. Bardzo się cieszymy, że kultura regionalna, tradycyjna, ludowa tak wspaniale się rozwija. Górale zajmują szczególne miejsce na mapie kultury ludowej, a ten wyjątkowy tydzień liczący dziewięć dni – Tydzień Kultury Beskidzkiej – jest naszą perłą, o której z dumą mówimy” – powiedział dziś minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas konferencji prasowej zapowiadającej 60. Tydzień Kultury Beskidzkiej, który odbędzie w dniach od 29 lipca do 6 sierpnia.

60. Tydzień Kultury Beskidzkiej – święto kultury ludowej, fot. Reporter Poland

MKiDN, zgodnie z zasadą pomocniczości, stara się wspierać działania Tygodnia Kultury Beskidzkiej. To jest nie tylko nasz obowiązek, ale także nasza duma – zaznaczył minister kultury.

Prof. Piotr Gliński poinformował, że podczas 9 dni wystąpi 4 000 wykonawców, w tym 100 zespołów ludowych, na scenach głównych w pięciu miastach i dodatkowo w trzech innych lokalizacjach. Dodał także, że działalność twórców trwa cały rok.

Ludzie, którzy kultywują kulturę ludową, praktykują ja na co dzień w różnych zespołach i centrach kultury. To jest działalność obywatelska, oddolna, a jednocześnie niebywale profesjonalna i szalenie istotna dla nas z wielu względów. Przede wszystkim dlatego, że jest interesująca poznawczo, łączy pokolenia, ma wyraz integracyjno-wspólnotowy i szerzej – tożsamościowy, ogólnopolski – wskazał szef resortu kultury.

Minister kultury podkreślił, że Polska w dużej mierze istnieje i rozwija się także poprzez kulturę ludową. „Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy praktykują kulturę ludową. To dzięki nim będzie można uczestniczyć w Tygodniu Kultury Beskidzkiej” – podkreślił i zapewnił, że MKiDN będzie kontynuowało wsparcie dla kultury ludowej i tradycyjnej.

Naszą rolą jest przede wszystkim zapewnić Państwu jak najlepsze możliwości funkcjonowania. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego od wielu lat wspiera Tydzień Kultury Beskidzkiej, ale także Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, w którym się właśnie znajdujemy. Bardzo się cieszę, że możemy współpracować i wspólne działać dla Polski. Gratuluję Festiwalu i dziękuję za zaproszenie – powiedział minister Piotr Gliński.

60. Tydzień Kultury Beskidzkiej

60. Tydzień Kultury Beskidzkiej będzie odbywał się przez 9 dni (od 29 lipca do 6 sierpnia) w 5 miejscowościach: Wisła, Żywiec, Szczyrk, Maków Podhalański, Oświęcim oraz trzech towarzyszących: Istebna, Ujsoły, Jabłonków (Republika Czeska).

Tydzień Kultury Beskidzkiej to jedno z najstarszych i najważniejszych wydarzeń folklorystycznych w kraju, którego głównym celem jest kontynuacja i popularyzacja tradycyjnych oraz współczesnych zjawisk z kultury ludowej.

Podczas wydarzenia będzie można podziwiać koncerty, korowody polskich i zagranicznych zespołów folklorystycznych, posłuchać muzyków i śpiewaków ludowych, spróbować jadła regionalnego, wziąć udział w kiermaszach sztuki ludowej, warsztatach, potańcówkach czy zobaczyć ciekawe wystawy o tematyce ludowej.

W ramach 60. Tygodnia Kultury Beskidzkiej odbędą się dwa przeglądy konkursowe: 54. Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu i 32. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne w Wiśle.

Ramowy program 60. Tygodnia Kultury Beskidzkiej https://tkb.art.pl/60-tydzien-kultury-beskidzkiej-program-ramowy/

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}