W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

75-lecie Studia Filmów Rysunkowych – wystawa w Centrum Praskim Koneser

03.11.2022

„Gratuluję 75 lat wspaniałej historii. „Bolek i Lolek”, „Reksio”, „Baltazar Gąbka” i wiele innych tytułów Studia Filmów Rysunkowych to klasyka polskiej animacji” – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas wernisażu wystawy „Miliard widzów czyli: Historia i dorobek Studia Filmów Rysunkowych” w Centrum Praskim Koneser w Warszawie.

75-lecie Studia Filmów Rysunkowych – wystawa w Centrum Praskim Koneser, fot. Danuta Matloch

Wicepremier przypomniał, że przez kilka lat bielska wytwórnia była zagrożona likwidacją i dopiero przekształcenie jej w instytucję kultury zapewniło dalszy rozwój studia.

W 2011 roku Studio Filmów Rysunkowych zostało przekształcone w spółkę, co skazało je na niesprawiedliwą dla takiej instytucji rywalizację rynkową. Pomimo tego trudnego czasu udało nam się uratować wytwórnię. W 2015 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekształciło Studio Filmów Rysunkowych w państwową instytucję kultury i dzięki temu możemy je wspierać – powiedział prof. Piotr Gliński.

Szef resortu kultury i dziedzictwa narodowego zaznaczył, że dzięki wsparciu Ministerstwa Studio Filmów Rysunkowych realizuje nową inwestycję – Centrum Bajki i Animacji.

To będzie wielowymiarowa instytucja, która ma animować, bawić, edukować – głównie młodych, ale również i starsze pokolenia, ponieważ wszyscy zostaliśmy w pewnym sensie ukształtowani przez bajki i animacje oglądane w dzieciństwie. Mam nadzieję, że otwarcie Centrum nastąpi zgodnie z planem jesienią przyszłego roku – powiedział wicepremier Gliński.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego podkreślił, że Studio Filmów Rysunkowych wróciło do produkcji filmów.

Mam nadzieję, że obecni pracownicy Studia niedługo dorównają swoim poprzednikom, tym wielkim klasykom, którzy stworzyli to, co całe pokolenia Polaków pamiętają i kochają. Wytwórnia ma ludzi z nią związanych i cały czas widoczny jest jej rozwój – podkreślił wicepremier.

Wspominając o nowych projektach, które realizuje Studio, minister kultury i dziedzictwa narodowego zapewnił o wsparciu Ministerstwa. Podkreślił, że kultura powinna być wspierana przez państwo, a jako jeden z elementów wsparcia udzielanego bielskiej wytwórni wymienił współpracę z Telewizją Polską, która ma emitować nowe powstające w Studiu filmy dla najmłodszych.

Dyrektor Studia Filmów Rysunkowych Maciej Chmiel przekazał wicepremierowi Piotrowi Glińskiemu egzemplarz sygnalny płyty winylowej „The best of Studio Filmów Rysunkowych” zawierającej muzykę z filmów produkowanych w Bielsku-Białej. Podkreślił, że jej wydanie nie byłoby możliwe bez wsparcia MKiDN, które sfinansowało digitalizację zbiorów fonograficznych SFR. Z okazji 75 lat wytwórni powstał także album fotograficzny poświęcony Studiu pt. „Mit, magia, geniusz miejsca”.


Wystawa „Miliard widzów czyli: Historia i dorobek Studia Filmów Rysunkowych”

Głównym założeniem wystawy jest zaprezentowanie dorobku i historii Studia Filmów Rysunkowych. Ekspozycja prezentuje postaci najwybitniejszych współtwórców Studia, m.in. Władysława Nehrebeckiego, Alfreda Ledwiga, Lechosława Marszałka, Leszka Lorka, Witolda Giersza, Tadeusza Depa i wielu innych, oraz przybliża technikę powstawania filmów rysunkowych czy dźwięku, pokazując, jak tworzono bajki przed erą komputerów. Na wystawie nie zabraknie także najważniejszych kreskówkowych bohaterów bajek „Bolek i Lolek”, „Reksio”, „Baltazar Gąbka” i „Pampalini łowca zwierząt”, umieszczonych w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni. Twórcy wystawy zapraszają odbiorców także do Studia przyszłości, czyli prezentacji aktualnych projektów („Bystre Oczka”, „Warzywne Biuro Śledcze”, „Husarz”) oraz powstającego Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji OKO.

Wystawa składa się z oryginalnych makiet, urządzeń (projektor taśmy 35 mm, maszyna do wiatru), a także unikalnych przedmiotów (oryginalne ręczne folie, elementy 3D, monidła) ze Studia Filmów Rysunkowych. W Sali kinowej Muzeum Iluzji na terenie Centrum Praskiego Koneser będzie można zobaczyć pokazy animacji oraz filmów dokumentalnych związanych ze Studiem.

Od 3 do 17 listopada ekspozycja jest prezentowana w przestrzeni WARSZTAT Centrum Praskiego Koneser. Następnie, od 18 listopada, zostanie przeniesiona do Galerii PolishComicArt oraz do lokalu sąsiadującego z Galerią.

Całość uzupełnia wystawa plenerowa prezentowana na placu Centrum Praskiego Koneser.


Projekt „Budowa Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji przy Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej”

Pierwszy etap budowy Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji obejmował sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego remont siedziby wytwórni w zabytkowej Willi Juliusza Rotha z 1888 roku, która od początku lat 50. XX wieku jest siedzibą bielskiego Studia. Drugi etap prac, dofinansowany z tzw. funduszy norweskich, zakłada powstanie Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji. Zabytkową Willę Rotha z końca XIX wieku z nowoczesnym gmachem Centrum Bajki połączy szklany łącznik. Szacowany całkowity koszt projektu to prawie 33 mln.


Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej

Studio powstało w 1947 roku w Katowicach. Jego współzałożycielami są: Władysław Nehrebecki, Maciej Lachur, Leszek Lorek, Alfred Ledwig, Mieczysław Poznański, Aleksander Rohoziński, Wiktor Sakowicz, Rufin Struzik i Wacław Wajser. Rozpoczęło swoją działalność 1 września 1947 roku jako Eksperymentalne Studio Filmów Rysunkowych, działające przy redakcji Trybuny Robotniczej. Kierownictwo Studia obejmuje plastyk Zdzisław Lachur. W 1948 roku wytwórnię przeniesiono z Katowic do Wisły, a następnie do Bielska.

Studio Filmów Rysunkowych swój pierwszy film pt. „Czy to był sen?” zrealizowało w 1948 roku. Do 1950 roku powstały cztery kolejne produkcje. W 1953 r. w filmie „Koziołeczek” zadebiutował Lechosław Marszałek. Produkcja zdobyła I nagrodę na festiwalu w Karlovych Varach, a potem wyróżnienie w Wenecji. Była to pierwsza międzynarodowa nagroda dla polskiej animacji.

W 1963 roku pojawili się Bolek i Lolek – najpopularniejsi bohaterowie polskiej animacji. Filmy z ich udziałem były realizowane w Studio przez 23 lata (1963 - 1986), podobnie jak filmy z innym popularnym bohaterem – Reksiem (1967-1990). W latach 60. pojawili się kolejni bohaterowie: Błękitny Rycerzyk oraz kucharz Bartłomiej Bartolini herbu Zielona Pietruszka wraz z Wawelskim Smokiem i profesorem Gąbką, zaś w latach 70. – nowe seriale dla dzieci: „Miś Kudłatek”, „Pampalini łowca zwierząt”, „Przygody Myszki”, „Kangurek Hip-Hop” i druga część przygód Baltazara Gąbki. Pierwszy w polskiej kinematografii pełnometrażowy film rysunkowy pt. „Wielka podróż Bolka i Lolka” w reżyserii Władysława Nehrebeckiego i Stanisława Dülza miał swoją premierę w 1977 roku.

Oprócz filmów dla dzieci w Studiu Filmów Rysunkowych powstawały również filmy autorskie dla dorosłych widzów. Przyniosły one instytucji wiele sukcesów na krajowych i zagranicznych festiwalach.

W latach 80. zrealizowano nowe serie filmowe – „Lis Leon”, „Marceli Szpak dziwi się światu” i „Podróże kapitana Klipera”. W 1986 roku premierę miał pełnometrażowy film pt. „Porwanie w Tiutiurlistanie” Zdzisława Kudły i Franciszka Pytera. Z kolei w latach 90. realizowane były serie: „Cywilizacja”, „Podróże do bajek”, „Bajki pana Bałagana”, „Karrypel kontra Groszki”, „Szkoła Mędrców” i „Między nami bocianami”.

1 kwietnia 2011 roku Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej zostało przekształcone w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. W 2015 r. – decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – zostało przekształcone w państwową instytucję kultury.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}