W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

75. rocznica zdobycia Nordwache przez Batalion AK „Chrobry I”

05.08.2019

Z udziałem wiceminister kultury Magdaleny Gawin, w sobotę 3 sierpnia, odbyły się uroczystości upamiętniające 75. rocznicę zdobycia posterunku żandarmerii niemieckiej Nordwache przez żołnierzy batalionu Armii Krajowej „Chrobry I”. Nordwache – zdobyta 3 sierpnia 1944 r. przez powstańców warszawskich – była umocnioną pozycją niemieckiej żandarmerii w okupowanej stolicy Polski. Po 75 latach od walk o ten posterunek, upamiętniono jego zdobywców z Batalionu AK „Chrobry I”. Uroczystości odbyły się przy skrzyżowaniu ulic Żelaznej i Chłodnej w Warszawie.

75. rocznica zdobycia Nordwache przez Batalion AK „Chrobry I” fot. Jacek Łagowski

Uroczystość z udziałem powstańców, weteranów II wojny światowej, władz państwowych

W uroczystości, która rozpoczęła się od odegrania "Mazurka Dąbrowskiego", wzięli udział powstańcy warszawscy oraz weterani II wojny światowej z innych polskich formacji zbrojnych. Obecni byli również przedstawiciele prezydenta Polski, rządu, parlamentu i władz lokalnych oraz liczni mieszkańcy Warszawy, którzy przybyli także po to, by obejrzeć inscenizację historyczną na temat zdobycia Nordwache i posłuchać koncertu powstańczych piosenek.

 „Oddajemy dziś cześć Bohaterom tamtych dni”

Obecna podczas uroczystości wiceminister kultury Magdalena Gawin odczytała list wicepremiera, ministra kultury prof. Piotra Glińskiego.

- Oddajemy dziś cześć i chwałę Bohaterom tamtych dni. Patrzymy w przeszłość ze świadomością, jak wielką mamy historię; jak wielcy ludzie ją dla nas tworzyli; i jak wielkie zadanie na nas spoczywa, by uczynić ją fundamentem tożsamości narodowej przyszłych pokoleń. By pamięć o Powstaniu Warszawskim stała się dla tych, którzy przyjdą po nas, pomimo czasu, który będzie niechybnie upływał, tak droga, jak droga jest dziś dla nas – napisał w liście wicepremier Piotr Gliński.

Nordwache

Upamiętnienie zdobycia Nordwache zakończyły Apel Poległych, salwa honorowa i złożenie wieńców przed tablicą upamiętniającą triumf żołnierzy AK z batalionu "Chrobry I", którzy walczyli pod dowództwem kpt. Gustawa Billewicza.

Nordwache u zbiegu ulic Chłodnej i Żelaznej była umocnionym posterunkiem niemieckiej żandarmerii, który skutecznie ryglował ogniem ulice Żelazną i Chłodną. Trzeciego dnia Powstania Warszawskiego - jak podał Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych - oddziały batalionu "Chrobry I" pod dowództwem kpt. Gustawa Billewicza"Sosny" przypuściły szturm na posterunek. Powstańcom udało się przełamać opór Niemców skrytych w żelbetowym bunkrze. Po zajęciu Nordwache polscy żołnierze uwolnili zakładników przetrzymywanych w podziemiach budynku. Do niewoli trafiło ponad czterdziestu żandarmów. Zdobyto dużo broni.

Organizatorami wydarzenia są: Środowisko Batalionu „Chrobry I” , Wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska oraz Stowarzyszenie Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”. Wydarzenie Honorowym Patronatem objął Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński.

Zdjęcia (5)