W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

A więc wojna! Premiera zaginionych filmów z II RP

24.08.2019

W przededniu 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Warszawie odbędzie się zorganizowany przez Instytut Pileckiego oraz Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny przegląd filmów „A więc wojna!”. Zaprezentowane zostaną filmy, które opowiadają historię czasu pokoju i rzeczywistości wojennej, w tym wyświetlane po raz pierwszy, odnalezione i zdigitalizowane filmy Polskiej Agencji Telegraficznej z lat ’35-’39.

A więc wojna! Premiera zaginionych filmów z II RP, - baner

1 września 1939 r. w audycji Polskiego Radia wybrzmiał komunikat rozpoczynający się słowami: „A więc wojna! Z dniem dzisiejszym wszystkie zagadnienia schodzą na plan dalszy…”, oznaczając dzień ataku na Polskę, który rozpoczął II wojnę światową.  W 2019 r., obchodzimy 80. rocznicę  tych wydarzeń, a w jej przededniu, 31 sierpnia 2019 r., Instytut Piłeckiego i Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny przygotowały poruszający przegląd filmów upamiętniający tragiczne zdarzenia rzeczywistości wojennej.

Przegląd dokumentów filmowych pt.: „Polski wrzesień w oczach świata” rozpocznie się o godz. 18 pokazem fragmentów niemieckiego filmu „Kampania polska” („Feldzug in Polen”)  z 1940 w reż. Fritz Hipplera, radzieckiego filmu „Wyzwolenie” („Oswobożdienije”) z 1940 r. w reż. Ołeksandra Dowżenko oraz brytyjskie „La Polonaise” z 1939 r., francuskie „Męczeństwo Polski” („La Matryre de la Pologne”) z 1939 r. i amerykańskie „Oblężenie Warszawy” („The Seige of Warsaw”) z 1939 r. reż. Julien H. Bryana. Optykę broniącej się Warszawy przedstawi polska „Kronika oblężonej Warszawy” z 1939 r.

Podczas drugiej części przeglądu ,  „Niezapomniane kadry”, o godzinie 20:00 wyświetlone zostaną nieopublikowane dotychczas materiały filmowe odnalezione przez Polską Agencję Telegraficzną oraz zarejestrowane przez niemieckie ekipy filmowe nieznane sceny z ataku na Polskę. Wydarzenia zostaną opowiedziane przez naocznych świadków, ukazując jeszcze jedną perspektywę historycznego przełomu.

Wstęp na wydarzenie jest wolny, a bezpłatne zaproszenia na obie części pokazu są dostępne w kasach Kina Iluzjon od 19 sierpnia.

{"register":{"columns":[]}}