W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bartłomiej Sienkiewicz rozpoczął misję w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego

14.12.2023

„Dziś objąłem urząd Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, bo taka była wola obywateli, wola zmiany. Jestem w tym miejscu po to, by realizować wolę ludzi, którzy poszli głosować 15 października” – powiedział minister Bartłomiej Sienkiewicz rozpoczynając pełnienie misji w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W pierwszych godzinach urzędowania minister spotkał się ze swoimi zastępcami i dokonał podziału zadań i kompetencji w resorcie kultury.

Bartłomiej Sienkiewicz rozpoczął misję w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, fot. Danuta Matloch

Podział zadań i kompetencji

Ministrowi kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiejowi Sienkiewiczowi będą podlegały: Departament Dziedzictwa Kulturowego, Departament Narodowych Instytucji Kultury, Departament Finansowy i Centrum Informacyjne.

Sekretarz stanu, generalna konserwator zabytków Bożena Żelazowska będzie nadzorować Departament Ochrony Zabytków, Departament Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Miejsc Pamięci oraz Departament Restytucji Dóbr Kultury.

Sekretarz stanu Joanna Scheuring-Wielgus obejmie pieczę nad Departamentem Funduszy i Spraw Europejskich oraz Departamentem Mecenatu Państwa.

Podsekretarz stanu Marcie Cienkowskiej podlegać będzie Departament Szkolnictwa Artystycznego i Departament Współpracy z Zagranicą, zaś podsekretarzowi stanu Andrzejowi Wyrobcowi - Departament Legislacyjny, Departament Mediów i Sektorów Kreatywnych, Departament Prawa Autorskiego i Filmu oraz Departament Nadzoru Właścicielskiego.

Pierwsze decyzje ministra kultury

Pierwsze decyzje ministra Bartłomieja Sienkiewicza dotyczyły zmian personalnych – na stanowisku dyrektora generalnego Jarosława Czubę zastąpiła Dorota Żebrowska – dotychczasowa dyrektor Departamentu Legislacyjnego w MKiDN, natomiast stanowisko dyrektora Centrum Informacyjnego objęła Agnieszka Wolak, która zastąpiła Annę Pawłowską-Pojawę. Na dyrektora Departamentu Narodowych Instytucji Kultury powołana została Hanna Wróblewska.

Pierwszym dokumentem podpisanym przez ministra Sienkiewicza był list gratulacyjny skierowany do wybitnego aktora Piotra Fronczewskiego, który 14 grudnia obchodzi jubileusz 55-lecia pracy artystycznej.

Wiceministrowie kultury i dziedzictwa narodowego

Bożena Żelazowska - polityczka, nauczycielka, urzędniczka, działaczka samorządowa.

Bożena Żelazowska urodziła się 23 sierpnia 1970 r. w Chełmie. Jest absolwentką Wydziału Politologii na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Ukończyła podyplomowe studia na kierunku menadżer kultury w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz podyplomowe studia na kierunku zarządzanie na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego i Executive Master of Business Administration w Wyższej Szkole Społeczno-Ekonomicznej w Gdańsku. Ukończyła również Szkołę Liderów Politycznych.

Pracowała jako nauczycielka historii w szkole podstawowej w Chełmie oraz w tamtejszym domu dziecka. W 1999 r. została zatrudniona w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego, gdzie od 2001 r. pełniła funkcję zastępcy dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki. W 2013 r. została powołana na stanowisko zastępcy kierownika, później szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Następnie podjęła pracę jako pełnomocnik w Stacji Muzeum w Warszawie.

Była radną Sejmiku Województwa Mazowieckiego V i VI kadencji, pełniąc funkcję przewodniczącej Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Posłanka na Sejm IX kadencji, podczas której pełniła funkcję wiceprzewodniczącej Komisji Kultury i Środków Przekazu, oraz X kadencji.

W 2004 r. otrzymała Brązowy Krzyż Zasługi.

Joanna Scheuring-Wielgus – socjolożka, menedżerka kultury, specjalistka ds. PR i marketingu, działaczka społeczna, samorządowa i polityczna.

Urodziła się 8 lutego 1972 r. w Toruniu. W 1997 r. ukończyła studia magisterskie na kierunku socjologii na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, zaś w 2008 r. podyplomowe studia z zakresu zarządzania kulturą w Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Ukończyła także Szkołę Liderów Społeczeństwa Obywatelskiego.

Pracowała w Londynie jako asystentka Edwarda Bramaha w Bramah Tea and Coffee Museum; w stowarzyszeniu Teatr Wiczy jako menedżerka ds. międzynarodowych. Była prezeską Fundacji Win-Win, wspierającej inicjatywy kulturalne i lokalnych artystów.

Przez kilkanaście lat współpracowała z wieloma organizacjami obywatelskimi i kulturalnymi realizując partnerskie projekty kulturalne oraz z samodzielnymi artystami czy zespołami jako ich menedżerka. Koordynowała projekty kulturalne zarówno polskie, jak i międzynarodowe.

Zaangażowana w działania na rzecz kobiet, rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i ruchów miejskich. Jest współzałożycielką toruńskiego Stowarzyszenia Wyborcy, Stowarzyszenia Rzeczpospolita Babska oraz ruchu miejskiego Czas Mieszkańców.

Od 2020 r. członkini zarządu międzynarodowej organizacji European Parliamentary Forum for Sexual and Reproductive Rights.

W wyborach samorządowych w 2014 r. kandydowała na urząd Prezydenta Torunia (zajęła drugie miejsce). Została wybrana na radną miasta Torunia (kadencja 2014-2018).

W latach 2017-2019 członkini Rady Programowej Polskiego Radia. W latach 2020-2023 członkini Rady Programowej Telewizji Polskiej.

Członkini partii Nowa Lewica, od 2021 r. na stanowisku wiceprzewodniczącej Nowej Lewicy i szefowej komunikacji.

Od 2015 roku posłanka na Sejm RP VIII, IX i X kadencji. Pełniła funkcję wiceprzewodniczącej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Zamężna, ma trzech synów.

Andrzej Wyrobiec – przedsiębiorca i polityk.

Urodził się 3 sierpnia 1964 r. Pochodzi z Jaworzna. Jest absolwentem historii i studium dziennikarskiego Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz studiów podyplomowych z zakresu rachunkowości i finansów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.

W dotychczasowej pracy zawodowej zajmował się organizacją widowisk plenerowych, koncertów i imprez masowych, prowadził ogólnopolskie kampanie promocyjne uznanych marek i przedsiębiorstw. Do 1994 r. związany z krakowskimi instytucjami kultury. Był m.in. dyrektorem programowym Studenckiego Centrum Kultury „Pod Jaszczurami” i dyrektorem Studenckich Festiwali Piosenki w Krakowie. W latach 1994-2006 prowadził działalność gospodarczą w założonej przez siebie agencji reklamowej. W latach 2006-2013 był kolejno pełnomocnikiem finansowym, skarbnikiem i sekretarzem generalnym Platformy Obywatelskiej.

W latach 2014–2015 podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W grudniu 2015 r. objął stanowisko prezesa zarządu Parku Śląskiego, które zajmował do 2017 r. Od stycznia 2018 r. do września 2019 r. był pełnomocnikiem dyrektora naczelnego Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie do spraw budowy Centrum Muzyki w Krakowie.

Po wygraniu konkursu na dyrektora Teatru Bagatela im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego w Krakowie zrezygnował ze stanowiska Dyrektora Tarnowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

W latach 2005-2020 radca Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie. Założyciel i prezes zarządu Fundacji „Ośrodek Dokumentacji Kultury Studentów im. Andrzeja Potoka”.

Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.

Żonaty, ma dwóch synów.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}