W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dworek „Milusin” otwarty dla zwiedzających. Wicepremier Gliński: to instytucja, która niesie przesłanie Józefa Piłsudskiego

10.11.2021

- Bez zespołowej i wspólnej pracy nie byłoby tego miejsca. To jest instytucja, która będzie niosła przesłanie płynące od Józefa Piłsudskiego - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas otwarcia po remoncie dworku „Milusin” - rodzinnego domu Piłsudskich, który od 11 listopada będzie dostępny dla zwiedzających.

Dworek „Milusin” otwarty dla zwiedzających. Wicepremier Gliński: to instytucja, która niesie przesłanie Józefa Piłsudskiego, fot. Danuta Matloch

Dzisiaj oddajemy społeczeństwu ten dom - dom o wielorakim znaczeniu” - wskazał wicepremier Gliński. „To jest piękne miejsce, zadbane, praktycznie już zbudowane - dodał.

Jak podkreślił szef resortu kultury, otwarcie po remoncie dworku „Milusin” jest zasługą wielu osób i instytucji. „W ten etap muzealny było zaangażowanych pewnie tysiące osób. Przemnóżmy to przez ponad dwieście, ponieważ ponad dwieście inwestycji muzealnych jest realizowanych w Polsce albo dopiero co zostało zrealizowanych” - podkreślił. „Wiele tysięcy osób i społeczności lokalnych, instytucji, muzealników i historyków pracuje w różnych miejscach w Polsce, aby odzyskiwać pamięć, która jest podstawą tożsamością każdej wspólnoty politycznej i kulturowej” – wskazał wicepremier.

Dworek Milusin – świadek i pomnik historii

Dworek „Milusin” w Sulejówku został wybudowany przez żołnierzy Marszałka. Początkowo rodzina Piłsudskich mieszkała w tak zwanym Drewniaku. Nie było tam jednak ogrzewania, dlatego żołnierze wybudowali swojemu przywódcy dom całoroczny. Józef Piłsudski z rodziną wprowadził się do „Milusina” w 1923 roku. Większość oryginalnego wyposażenia dworku w Sulejówku została rozgrabiona tuż po zakończeniu II wojny światowej. W 1948 roku ówczesne władze nakazały opróżnić „Milusin”. Większość umeblowania przewieziono wtedy do podwarszawskiego Helenowa, gdzie do dziś mieści się obiekt reprezentacyjny resortu obrony.

Dzięki remontowi „Milusin” odzyskał dawną świetność. Wszystkie pomieszczenia są umeblowane tak, jak było to w czasach Piłsudskiego. Na ścianach zawisły odzyskane obrazy sprzed wojny, które były własnością rodziny Marszałka. Ważną częścią zmian jest również ogród. Podczas remontu odtworzono jego funkcje. Dzięki temu otoczenie „Milusina” wygląda tak, jak w czasach, gdy mieszkała tu rodzina Piłsudskich.

Święto Niepodległości - wstęp bezpłatny

Podczas Narodowego Święta Niepodległości (11 listopada) zwiedzanie dworku „Milusin” będzie bezpłatne, jednak obowiązują wejściówki do pobrania z kas w dniu wydarzenia (do wyczerpania puli). Ze względu na zabytkowy charakter dworku, jego zwiedzanie odbywa się w towarzystwie przewodnika, a liczba osób w grupie jest ograniczona. Czas zwiedzania jest uzależniony od pory roku i warunków atmosferycznych – w sezonie jesienno-zimowym będzie to około 50 minut, a w wiosenno-letnim - 75 minut.

Na wizytę w części historycznej muzealnego kompleksu składać się będą odwiedziny „Milusina” oraz spacer po ogrodzie Piłsudskich. Na wystawę stałą oraz do dworku „Milusin” obowiązują osobne bezpłatne wejściówki lub bilety (istnieje możliwość zakupu wspólnego biletu) oraz nieco inne zasady zwiedzania. Godziny zwiedzania 11 listopada: między 10.00 a 18.00 co 30 minut.

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}