W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dyrektor Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej z przedłużeniem kadencji

23.03.2024

Waldemar Rataj będzie dyrektorem muzeum przez kolejne 5 lat. Minister Bartłomiej Sienkiewicz dostrzegając pozytywny wpływ na rozwój działalność placówki przedłużył kadencję dyrektora Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Nowa kadencja dyrektora rozpocznie się 1 kwietnia br. i potrwa do 31 marca 2029 r.

Dyrektor Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej z przedłużeniem kadencji, fot. MKiDN

Z okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz odwiedził Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Dostrzegając zaangażowanie w rozwój instytucji kultury, jak i przygotowanie m.in. programu związanego z ubiegłoroczną beatyfikacją Rodziny Ulmów, poinformował o przedłużeniu kadencji Waldemara Rataja.

Rozwój instytucji kultury wymaga stabilności i długofalowych działań skupionych na budowaniu społeczności wokół instytucji. Przed muzeum nowe wyzwania - podkreślił minister Bartłomiej Sienkiewicz.

Głównymi wyzwaniami podczas kolejnej kadencji  dyrektora  będzie rozwój infrastrukturalny instytucji oraz przygotowanie angażującej dla odwiedzających oferty. Ważne będzie dopasowanej jej do zróżnicowanych zainteresowań i motywacji odwiedzających, jak i nowego obszaru działalności muzeum, jakim jest turystyka kulturowa.

Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej

Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej to pierwsza w Polsce instytucja muzealna zajmująca się tematyką ratowania ludności żydowskiej na okupowanych ziemiach polskich. Muzeum uwrażliwia na bohaterskie postawy Polaków, którzy w czasie okupacji niemieckiej podejmowali ryzyko pomagając ludności żydowskiej. Wystawa główna dokumentuje reakcje wobec cierpienia podczas zagłady na terenie obecnego województwa podkarpackiego. 

24 marca – Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

24 marca to symboliczny dzień, w którym dokonano egzekucji na rodzinie Ulmów. Niemiecka żandarmeria zamordowała wówczas Józefa Ulmę, jego ciężarną żonę Wiktorię i sześcioro ich dzieci oraz ośmioro ukrywanych przez nich Żydów. Dzień ten został ustanowiony w 2018 r. w hołdzie obywatelom Polski, którzy w akcie heroicznej odwagi ratowali osoby pochodzenia żydowskiego.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}