W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Dziedzictwo górnicze - dziedzictwo ludzkości”. Międzynarodowa Konferencja Muzeów Górniczych i Skansenów Podziemnych Wieliczka-Zabrze 2023

22.05.2023

„Inaugurujemy dzisiaj niezwykle ważne wydarzenie, podczas którego doniośle wybrzmi prekursorska rola naszego kraju w ochronie podziemnego dziedzictwa górniczego” - napisał wicepremier prof. Piotr Gliński w liście odczytanym dziś przez dyrektora generalnego MKiDN Jarosława Czubę podczas rozpoczynającej się II Międzynarodowej Konferencji Muzeów Górniczych i Skansenów Podziemnych Wieliczka-Zabrze 2023. Uroczystość odbywa się w Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce.

„Dziedzictwo górnicze - dziedzictwo ludzkości”. Międzynarodowa Konferencja Muzeów Górniczych i Skansenów Podziemnych Wieliczka-Zabrze 2023, fot. Dariusz Kołakowski

W odczytanym liście wicepremier podkreślił, że dzięki spotkaniom na światowym poziomie i ugruntowanej marce, wielickie Muzeum na przestrzeni lat stało się platformą wymiany doświadczeń, myśli oraz realizacji ważnych międzynarodowych projektów. Minister kultury podkreślił, że podczas konferencji swój dorobek pokaże wiele zabytkowych kopalń soli, węgla kamiennego, rud metali, złota, ropy naftowej i gazu, surowców skalnych z całego świata. Ponadto zaprezentowany zostanie także imponujący dorobek Polski na arenie międzynarodowej.

Aż cztery polskie kopalnie figurują na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Otwiera ją właśnie Królewska Kopalnia Soli w Wieliczce wpisana na Listę w 1978 roku. Wpis ten został w 2013 roku rozszerzony o Kopalnię Soli w Bochni i Zamek Żupny Wieliczce, które od tego już momentu figurują wspólnie pod nazwą Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni. Wpisem na listę UNESCO szczyci się także Kopalnia rud ołowiu, srebra i cynku w Tarnowskich Górach oraz Krzemionkowski region pradziejowego górnictwa krzemienia pasiastego – przypomniał wicepremier.

Szef resortu kultury poinformował, że w trakcie trwania konferencji niezwykle ważny będzie panel traktujący o masowej turystyce w kopalniach.

Jestem przekonany, że i w tym przypadku pomocne okaże się doświadczenie, jakie posiada wielicka kopalnia soli, odwiedzana przez prawie 2 miliony turystów rocznie – wskazał wicepremier.

O wydarzeniu

II Międzynarodowa Konferencja Muzeów Górniczych i Skansenów Podziemnych ICMUM 2023 „Dziedzictwo górnicze - dziedzictwo ludzkości” odbywa się w Wieliczce w dniach 22 i 23 maja oraz w Zabrzu 24 i 25 maja. Jej organizatorem jest Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, a współorganizatorami Kopalnia Soli „Wieliczka” S.A. i Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Podczas konferencji zaplanowanych zostało kilka sesji tematycznych. Uczestnicy opowiedzą, jak bardzo górnictwo przyczyniło się do rozwoju ludzkiej cywilizacji i jak ważne jest jego zachowanie na całym świecie. Będą się także zastanawiać nad tym, jak możemy przyczynić się do właściwego i pozytywnego postrzegania tego dziedzictwa przez zwiedzających obiekty górnicze i ogół społeczeństwa. 

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}