W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dzięki środkom publicznym Kaplica Scheiblera odzyskuje blask

09.08.2023

3,5 miliona złotych z Rządowego Programu Ochrony Zabytków w ramach Polskiego Ładu zostało przeznaczone na renowację Kaplicy Scheiblera na Starym Cmentarzu przy ulicy Ogrodowej w Łodzi. Ogółem do województwa łódzkiego trafiło ponad 150 milionów złotych na 300 zabytków – mówił minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas wizyty w Kaplicy Karola Scheiblera na Starym Cmentarzu w Łodzi.

Dzięki środkom publicznym Kaplica Scheiblera odzyskuje blask, fot. Jakub Żebrowski

Przypomniał, że Ministerstwo Kultury w ciągu ostatnich ośmiu lat wielokrotnie zwiększyło nakłady na zabytki. Nakłady na ministerialny program ochrona zabytków zostały podniesione z 90 do 250 milionów złotych rocznie. Realizowany w ostatnim czasie Rządowy Program Odbudowy Zabytków, z którego pieniądze zostały przeznaczone na odbudowę kaplicy, to 3,5 miliarda zł – 2,5 miliarda zostało rozdysponowane w pierwszym naborze, obecnie trwa drugi nabór wniosków do programu.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego zaznaczył, że Kaplica Scheiblera to zabytek unikalny, jedne z nielicznych tego typu.

Rzadko kiedy na cmentarzach buduje się budowle, które z jednej strony stanowią upamiętnienie – tak jak tutaj Karola Scheiblera, wielkiego fabrykanta łódzkiego – a drugiej strony są przede wszystkim wyjątkowym dziełem sztuki – powiedział prof. Piotr Gliński.

Przypomniał, że od wielu lat kaplica jest odrestaurowywana ze środków publicznych przez organizację pozarządową, która się nią opiekuje.

Te prace wymagają dużego wsparcia” – podkreślił szef resortu kultury. - W ciągu ośmiu lat mniej więcej cztery miliony zostały przeznaczone na ten cel z programów ministra kultury, te 3,5 miliona w ramach Polskiego Ładu to praktycznie drugie tyle”.  „To jest przykład dobrej współpracy, realizacji zasady pomocniczości, kiedy  środki publiczne są przeznaczane na działania oddolne, gdzie historycy sztuki współpracują ze społecznikami, którzy opiekują się taki cennymi zabytkami – podkreślił. 


Neogotycka kaplica-mauzoleum jest najcenniejszym zabytkiem Starego Cmentarza w Łodzi i jest zaliczana do arcydzieł europejskiej architektury neogotyckiej. To dzieło wyjątkowe, jedyne w Polsce w tej skali, któremu dorównuje zaledwie kilka podobnych obiektów w Europie. Wiąże się z postacią Karola Scheiblera (1820-1881), największego w Królestwie Polskim w tamtym czasie fabrykanta, który stworzył w Łodzi wielkie imperium przemysłowe. Po jego śmierci rodzina, a przede wszystkim wdowa Anna Scheibler, postanowiła uczcić pamięć zmarłego i pojawiła się idea budowy kaplicy grobowej. Kaplica, wzorowana na katedrach francuskich i niemieckich, otrzymała smukłą bryłę zwieńczoną ażurową kamienną wieżą. Do jej budowy użyto piaskowca i elementów żeliwnych. Okna wypełniły witraże. Wnętrze kaplicy wyłożono włoskimi marmurami. Po zakończeniu budowy w warszawskiej prasie napisano, że "kaplica jest pomnikiem najkosztowniej wykonanym w kraju naszym". Same prace kamieniarskie przy jej budowie pochłonęły 150 tys. rubli, za które można było wybudować wówczas 2-3 duże kościoły.

Po 1945 r. kaplica była systematycznie dewastowana i ograbiana. W latach 70. XX wieku obiekt powoli zamieniał się w ruinę. W 1978 r. zamurowano okna, a teren wokół kaplicy zabezpieczono siatką. W 2003 roku powołano Fundację na Rzecz Ratowania Kaplicy Karola Scheiblera, która działa na rzecz renowacji kaplicy.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}