W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Europejskie Dni Archeologii – festyny, pokazy, pikniki i odkrywanie zabytków archeologicznych

17.06.2022

W dniach 17-19 czerwca będziemy obchodzić Europejskie Dni Archeologii. Z tej okazji na terenie całego kraju odbędzie się ponad 60 wydarzeń przygotowanych przez 15 instytucji – m.in. wystawy, pokazy, festyny, pikniki i wykłady. Ponadto muzea oraz instytucje kultury i nauki zaprezentują zwiedzającym szeroki zakres prowadzonych badań, zaproszą do udziału w warsztatach tematycznych oraz umożliwią zwiedzanie obiektów archeologicznych, również tych niedostępnych na co dzień.

Europejskie Dni Archeologii – festyny, pokazy, pikniki i odkrywanie zabytków archeologicznych

Europejskie Dni Archeologii przybliżają historię zabytkowych znalezisk archeologicznych, jak również mają na celu zwiększenie świadomości potrzeby ich ochrony. Cieszymy się, że tak wiele polskich instytucji kultury, uczelni, organizacji włącza się w te obchody i oferuje bogaty program wydarzeń, a przede wszystkim – prezentuje swoje zbiory i dokonania. Zapraszam wszystkich do poznawania naszej historii i odkrywania zabytków dziedzictwa archeologicznego – powiedział wicepremier Piotr Gliński, zachęcając do skorzystania z propozycji przygotowanych z okazji Europejskich Dni Archeologii.

Europejski Dni Archeologii obchodzone są od 2010 roku. Początkowo były one organizowane jedynie na terenie Francji i koordynowane przez Narodowy Instytut Badań Archeologicznych (INRAP), pod egidą tamtejszego Ministerstwa Kultury. Od 2019 roku inicjatywa objęła pozostałą część Europy, w tym również Polskę. W 2022 roku będzie w niej uczestniczyło 21 krajów ze starego kontynentu. Koordynację obchodów Europejskich Dni Archeologii w Polsce powierzono Narodowemu Instytutowi Dziedzictwa.

Zabytki archeologiczne w Polsce

Dziedzictwo archeologiczne stanowi ważną część dziedzictwa kulturowego i jest źródłem wiedzy o dziejach człowieka. Dzieli się je na zabytki ruchome i nieruchome, które nazywane są stanowiskami archeologicznymi. Badania archeologiczne mają na celu określenie funkcji, chronologii i zasięgu znalezisk. Są one uznawane za otwarty katalog stale podlegający uzupełnianiu, uszczegółowianiu i weryfikacji za pomocą nowych ustaleń naukowych i odkryć.

Na terenie Polski do chwili obecnej ewidencji zostało poddanych ponad 469 000 nieruchomych zabytków archeologicznych. Ich zdecydowana większość zarejestrowana została w ramach realizacji ogólnopolskiego programu Archeologiczne Zdjęcie Polski. Na koniec maja 2022 roku do rejestru wpisanych było 7 808 stanowisk.

Za zabytki o szczególnym znaczeniu dla kultury uznano m.in. Rezerwat archeologiczny w Biskupinie, neolityczne kopalnie krzemienia w Krzemionkach k. Ostrowca Świętokrzyskiego czy Ostrów Lednicki. Wszystkie z wymienionych zostały uznane za Pomnik Historii. Z kolei Krzemionkowski region pradziejowego górnictwa krzemienia pasiastego trafił w 2019 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Archeologiczne Zdjęcie Polski - nowe technologie w służbie archeologów

Archeologiczne Zdjęcie Polski to podstawa wojewódzkiej i krajowej ewidencji zabytków archeologicznych. AZP zapoczątkowano pod koniec lat 70. XX w. Jego założeniem było rozpoznanie dziedzictwa archeologicznego na terenie całego kraju. Obecnie znamy ponad 90% powierzchni Polski. W wyniku prowadzonych badań powierzchniowych na mapy nanoszono odkryte stanowiska archeologiczne, wypełniano dla nich karty ewidencyjne oraz tworzono różnego rodzaju dokumentację opisową, rysunkową i fotograficzną.

Program AZP+ to nowy sposób dokumentowania i monitorowania dziedzictwa archeologicznego przy użyciu najnowocześniejszych technologii, nad którym pracuje Narodowy Instytut Dziedzictwa. AZP+ wykorzystuje współczesne możliwości związane z dostępem do danych przestrzennych i teledetekcyjnych, rozwojem badań nieinwazyjnych w Polsce, aby zapewnić dane dla służb konserwatorskich i archeologów.

Ochrona zabytków archeologicznych - Program Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Celem programu MKiDN Ochrona zabytków archeologicznych, którego operatorem jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, jest ochrona dziedzictwa archeologicznego poprzez wspieranie kluczowych dla tego obszaru zadań, obejmujących rozpoznanie i dokumentację zasobów dziedzictwa archeologicznego oraz opracowanie i publikację wyników przeprowadzonych badań archeologicznych.

Strategicznym celem Programu jest świadoma i zrównoważona ochrona dziedzictwa archeologicznego, zgodna z normami międzynarodowymi, wskazanymi w Europejskiej konwencji o ochronie dziedzictwa archeologicznego (Konwencja Maltańska) i Międzynarodowej Karcie Ochrony i Zarządzania Dziedzictwem Archeologicznym ICOMOS (Karta Lozańska).

Portal Zabytek.pl

Zabytek.pl to serwis, który udostępnia informacje o polskich zabytkach wraz z ich opisami i treściami multimedialnymi: archiwalnymi i aktualnymi zdjęciami, skanami dokumentacji z krajowej ewidencji zabytków, modelami 3D obiektów, chmurami punktów, zdjęciami panoramicznymi, filmami dokumentalnymi oraz lokalizacją obiektów. Znaleźć w nim można lokalizację wszystkich stanowisk archeologicznych będących w ewidencji i rejestrze zabytków, część z nich ma także dokładny opis.

Serwis tworzony jest przez pracowników Narodowego Instytutu Dziedzictwa i współtworzony przez zarejestrowanych użytkowników. Po rejestracji i zalogowaniu w serwisie, użytkownicy mogą dodawać wykonane przez siebie zdjęcia i opisy, wytyczać szlaki wycieczek po zabytkach, dodawać obiekty do ulubionych oraz tworzyć notatki.

Atrakcyjne pod kątem popularyzacji zabytków czy planowania szlaków turystycznych są zakładki KOLEKCJE i WYCIECZKI. Pierwsza grupuje obiekty w odpowiednio przygotowanych kategoriach tematycznych. Druga umożliwia zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikom stworzenie za pomocą serwisu propozycji wycieczek szlakiem zabytków. Wycieczki można konstruować z wykorzystaniem różnych środków lokomocji (rowerowa, piesza, samochód) oraz czasu jej trwania. Tak przygotowaną wycieczkę można opublikować na portalu, zapisać ją w formie pliku PDF lub z wykorzystaniem urządzenia mobilnego z GPS nawigować się między kolejnymi punktami szlaku.

Harmonogram wydarzeń w Polsce https://nid.pl/wp-content/uploads/2022/06/Wydarzenia-EDA-2022-w-Polsce.pdf

Wideo

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}