W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Filharmonia Gorzowska kolejną instytucją współprowadzoną przez MKiDN

22.05.2023

„Podpisujemy dziś umowę o współprowadzeniu Filharmonii Gorzowskiej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i miasto Gorzów Wielkopolski. Bezpośrednia współpraca z Ministerstwem oznacza większe szanse rozwojowe dla Filharmonii” - powiedział dziś wicepremier prof. Piotr Gliński podczas uroczystości, która odbyła się w siedzibie Filharmonii. Porozumienie zostało zawarte do 31 grudnia 2025 roku z możliwością przedłużenia.

Filharmonia Gorzowska kolejną instytucją współprowadzoną przez MKiDN, fot. Danuta Matloch/MKiDN

Po uroczystości podpisania umowy wicepremier Piotr Gliński wraz z wojewodą lubuskim Władysławem Dajczakiem wręczył odznaczenia resortowe i państwowe pracownikom Polskiego Radia Zachód, które w tym roku świętuje jubileusz 70-lecia.

Podczas uroczystości podpisania umowy o współprowadzeniu Filharmonii Gorzowskiej wicepremier podkreślił, że gwarantuje ona nie tylko systemowe wsparcie z budżetu państwa w wysokości 1,3 mln zł rocznie, ale daje także możliwość wnioskowania o dotacje na konkretne inwestycje.

W Polsce po 1989 roku zdecydowano, że kultura - w dużej mierze - została przekazana na barki samorządów i nie wszystkie dają sobie z tym radę, gdyż bezpośrednich potrzeb w Polsce lokalnej jest bardzo dużo. Nasza opcja polityczna zdecydowała, że zasada zrównoważonego rozwoju, którą wprowadzamy od siedmiu i pół roku, ma oznaczać także równy dostęp do instytucji kultury. Oznacza to wzięcie odpowiedzialności przez budżet centralny również za to, co dzieje się w obszarze kultury w całej Polsce, we wszystkich regionach – zaznaczył prof. Piotr Gliński.

Minister kultury przypomniał, że w ciągu niecałych dwóch kadencji wsparcie instytucjonalne przekazywanie jest nie tylko poprzez ponad 40 programów ministra. Zrealizowanych zostało 30 000 projektów kulturalnych, nie tylko miękkich, ale także 6272 inwestycje.

Liczby te wskazują na to, że państwo może efektywnie działać. Obecnie budżet w Polsce jest o 100% większy. Także budżet na kulturę jest o 100% większy w porównaniu do roku 2015 . To są miliardy, które przekazujemy na projekty kulturalne – wskazał wicepremier.

Szef resortu kultury podkreślił, że Filharmonia Gorzowska jest drugą instytucją w regionie po Filharmonii Zielonogórskiej, która uzyskała współprowadzenie z budżetu MKiDN.

Kryterium podstawowym przy współprowadzeniu jest jakość instytucji. Filharmonia Gorzowska, wybudowana w 2011 roku, jest najmłodsza polską filharmonią. Piękna i bardzo funkcjonalna, a dodatkowo odznaczająca się istotnym rysem od samego początku prowadzi bardzo dobrze rozwiniętą działalność edukacyjną na terenie całego województwa – powiedział prof. Piotr Gliński.

Minister kultury wskazał, że Filharmonia Gorzowska to już 39. instytucja artystyczna współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kiedy rozpoczynałem pracę w resorcie instytucji współprowadzonych i prowadzonych było 19. W tej chwili jest 39, co oznacza wzrost o 100%. W budżecie resortu mamy o 100% więcej środków, mamy więc obowiązek przekazywania ich instytucjom w całej Polsce. To się przekłada także na liczbę instytucji artystycznych wspieranych ze szczebla centralnego - wskazał wicepremier.

Szef resortu kultury podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do sfinalizowania umowy o współprowadzeniu i współfinansowaniu Filharmonii Gorzowskiej.

Dziękuję pani poseł do Parlamentu Europejskiego Elżbiecie Rafalskiej, która bardzo zabiegała, żeby tę decyzję podjąć. Dziękuję pani poseł Elżbiecie Płonce, wojewodzie Władysławowi Dajczakowi oraz posłowi Markowi Astowi. To są osoby, które zawsze dbają o to, żebyśmy podejmowali właściwe decyzje – podkreślił prof. Piotr Gliński.


O filharmonii

Filharmonia Gorzowska, samorządowa instytucja kultury Miasta Gorzowa Wielkopolskiego, jest najmłodszą filharmonią w Polsce. Powstała w latach 2009–2011 w ramach realizacji projektu „Budowa Centrum Edukacji Artystycznej – Filharmonia Gorzowska”.  

Centrum Edukacji Artystycznej – Filharmonia Gorzowska dysponuje nowoczesnym obiektem, usytuowanym w doskonałej lokalizacji. Profesjonalna przestrzeń koncertowa z 600 miejscami i znakomitą akustyką, salą kameralną na 150 miejsc, 4 salami prób sekcyjnych, a także komfortową strefą publiczną, dostępną dla osób z niepełnosprawnością - to wszystko zapewnia publiczności możliwość udziału w wydarzeniach muzycznych i kulturalnych na wysokim poziomie. Integralną częścią przestrzeni twórczej Filharmonii Gorzowskiej jest Plac Sztuk, na którym w sezonie wiosenno-letnim odbywają się liczne koncerty i działania artystyczne i edukacyjne.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}