W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Gala podsumowująca konkursy na temat życia i twórczości Cypriana Kamila Norwida

29.12.2021

"Z mądrości Norwida, z jego wspaniałej twórczości, możemy czerpać wtedy, gdy chcemy interpretować czasy współczesne. (…) Rok norwidowski, ze względu na pandemię, był trudny, ale mimo to niezwykle udany. Zrealizowanych zostało tysiące najróżniejszych wydarzeń, które przypomniały nam tego wielkiego, polskiego wieszcza" – powiedział wicepremier prof. Piotr Gliński podczas gali podsumowującej konkursy na temat życia i twórczości Cypriana Kamila Norwida, która odbyła się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Gala podsumowująca konkursy na temat życia i twórczości Cypriana Kamila Norwida. Fot. Daniel Gnap/KPRM

Podczas uroczystości, z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, minister kultury i dziedzictwa narodowego podkreślił, że celem konkursów było interpretowanie świata współczesnego poprzez twórczość Norwida.

Norwid jest niebywale mądry,jego wspaniała twórczość jest inspiracją, z której dzisiaj możemy czerpać. To zadanie zwłaszcza dla pedagogów i szkół, które wychowują współczesną młodzież. (…) Norwid był ostrym recenzentem polskich spraw. Zawsze najważniejsze dla niego były jednak dwie wartości: ojczyzna i chrześcijaństwo – wskazał prof. Piotr Gliński.

Szef resortu kultury przypomniał, że w Roku Norwida w Zamku Królewskim na Wawelu odbyła się prapremiera pierwszej opery, powstałej w oparciu o zapomniane misterium „Wanda”, a także koncert „Norwidowskie Theatrum Mundi” w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Wskazał również na liczne wystawy rysunków, których inspiracją były plastyczne prace Norwida m.in. wystawa pt. „Sztukmistrz Norwid – rysunki” w Kordegardzie, galerii Narodowego Centrum Kultury.

Udało się również powołać wielką i ważną instytucję narodową, która będzie niosła idee Norwida w przyszłość, czyli Muzeum Cypriana Norwida w pałacu w Dębinkach na Mazowszu, gdzie Norwid wychowywał się po utracie matki – wskazał minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Nagrody dla laureatów konkursówo Cyprianie Kamilu Norwidzie

Podczas gali nagrody otrzymali laureaci Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Pudełko zwane wyobraźnią” zorganizowanego przez Zespół Państwowych Szkół Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach, konkursu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Bo piękno na to jest, by zachwycało…”, a także konkursu Instytutu De Republica na najlepsze publikacje książkowe o tematyce norwidowskiej. Wyróżniono również zwycięzcę konkursu na projekt graficzny koszulki promującej życie i twórczość poety, który został zorganizowany przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Osoby, które zasłużyły się w promowaniu idei, dziedzictwa i pamięci oraz interpretacji dzieł Norwidazostały odznaczone Medalami Stulecia Odzyskania Niepodległości. Takie wyróżnienia otrzymali: prof. Jadwiga Puzynina, prof. Grażyna Halkiewicz-Sojak, prof. Piotr Chlebowski, dr Edyta Chlebowska, dr Adam Cedro, dr hab. Karol Samsel oraz Aldona Łyszkowska, a także prof. Stefan Sawicki, prof. Krzysztof Andrzej Jeżewski, prof. Tomasz Korpysz, prof. Józef Franciszek Fert i Urszula Perlińska.

Konkursy na temat życia i twórczości Cypriana Kamila Norwida odbywały się pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów.

 

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}