W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Gala wręczenia Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”

12.07.2023

Dzisiejsza uroczystość wręczenia wyjątkowych nagród adresowana jest do artystów, osób, instytucji i organizacji wspierających rodzime tradycje w różnych regionach naszego kraju. Cieszę się, że ta gala, jak co roku, jest okazją do zaprezentowania wysokiej jakości i bogactwa polskiej kultury ludowej, a przede wszystkim do uhonorowania jej twórców - powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas uroczystej gali wręczenia Nagrody im. Oskara Kolberga, która odbyła się dziś na Zamku Królewskim w Warszawie. Wszyscy laureaci otrzymali Medale im. Oskara Kolberga projektu Anny Jarnuszkiewicz, pamiątkowe dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.

fot. Reporter Poland

Minister kultury przypomniał, że już po raz 48. uhonorowano laureatów Nagrody im. Oskara Kolberga w miejscu tak samo prestiżowym jak wydarzenie – na Zamku Królewskim w Warszawie.  

Bez ich pracy, zamiłowania do dawnych zwyczajów, technik rękodzielniczych, motywów zdobniczych, repertuaru, stylu wykonania, gwary i stroju ludowego, zaginęłyby cenne zjawiska kulturowe wyróżniające nas spośród innych narodów – podkreślił prof. Piotr Gliński.

Szef resortu kultury zaznaczył, że Nagroda im. Oskara Kolberga to najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie kultury tradycyjnej i ludowej w Polsce. Wskazał, że organizacja konkursu należy do priorytetowych działań MKiDN w zakresie ochrony i wspierania twórczości ludowej.

Nagroda im. Oskara Kolberga jest wyrazem naszej dbałości o rangę tej dziedziny polskiej kultury. Podkreślając istotny wkład, jaki wnoszą Państwo do kultury narodowej, pragnę podziękować przede wszystkim za wierność przekazywanym przez kolejne pokolenia wartościom i zasobom dziedzictwa kulturowego. Wiedza i umiejętności kontynuowane przez nagrodzonych stanowią o specyfice i oryginalności polskiej kultury. Bez Państwa pasji, talentów i ciężkiej pracy nie byłoby wspaniałej polskiej kultury ­– powiedział minister kultury.

Profesor Piotr Gliński poinformował, że laureaci tegorocznej nagrody, podobnie jak w ubiegłych latach, reprezentują różne regiony kraju: Dolny Śląsk, Kurpie, Lubelszczyznę, Lubuskie, Mazowsze, Podhale, Podlasie, Podkarpacie, Wielkopolskę. Wymienił także różne prezentowane dziedziny sztuki ludowej: tkactwo, malarstwo na szkle, budowę ludowych instrumentów muzycznych, koronkarstwo, plastykę obrzędową, muzykę, śpiew i poezję.

Wyróżnione za działalność twórczą, badawczą, dokumentacyjną i popularyzatorską osoby oraz organizacje przyczyniają się do ochrony i rozwoju tradycyjnych elementów kultury. Wykorzystują bogate dziedzictwo kulturowe regionów w tworzeniu współczesnych form wypowiedzi artystycznych oraz wzmacnianiu wspólnot lokalnych i tożsamości w poszukiwaniu własnej odrębności w mozaice polskiej kultury. Ta funkcja integracyjna jest niezwykle istotna i bardzo ją doceniamy ­– powiedział szef resortu kultury.

Prof. Piotr Gliński podziękował wszystkim artystom za działalność związaną z zachowaniem, przekazywaniem i popularyzacją dziedzictwa kulturowego.

Dziękuję także za oddanie i pełną zaangażowania pracę, dzięki której jako kraj możemy się szczycić różnorodnością i oryginalnością naszej kultury. Życzę wielu sukcesów i satysfakcji z podejmowanych działań oraz wszechstronnych dokonań dla dobra polskiej kultury ­­­– dodał minister kultury.

Szef resortu kultury przypomniał, że MKiDN rozwija również wsparcie państwa dla działalności w obszarze kultury tradycyjnej i ludowej.

Na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa mamy ponad 70 działań, które w większości związane są z kulturą tradycyjną i ludową. Mamy dwa programy wspierające Państwa działania. Zarówno program Ministra – „Kultura ludowa i tradycyjna”, jak i program Narodowego Centrum Kultury - EtnoPolska, który został zainicjowany przez panią premier Beatę Szydło. Mamy także Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, który opiekuje się kulturą wsi polskiej w ramach Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi – zaznaczył prof. Piotr Gliński.

Jeszcze raz gratuluję i dziękuję, że dbacie Państwo o to, co jest tworzone na ogół oddolnie i spontanicznie, ale z olbrzymią troską o pamięć, tradycję i historię. Bez kultury tradycyjnej i ludowej nie byłoby polskiej kultury – podsumował minister kultury.

Laureaci 48. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”

Kategoria I - dla twórców z dziedziny plastyki i folkloru muzyczno-tanecznego

  • Zofia Nędza-Kubiniec (Kościelisko, woj. małopolskie, Podhale) - malarka na szkle, hafciarka, wykonawczyni strojów ludowych, poetka.
  • Ludgarda Sieńko (Janów, woj. podlaskie, Podlasie) – tkaczka, kontynuatorka tradycji tkactwa dwuosnowowego.
  • Jan Szymański (Albinów, woj. łódzkie, Łowickie) – solista, instrumentalista, skrzypek. W swoim repertuarze ma przede wszystkim oberki, kujawiaki, kujony i polki łowickie.
  • Stanisław Wyżykowski (Krosno, woj. podkarpackie, Pogórzanie) – twórca lir korbowych, skrzypek, budowniczy instrumentów ludowych. Koncertował na wielu scenach w kraju i za granicą.
  • Czesława Samsel (Zalesie, woj. mazowieckie, Kurpie) – koronkarka, twórczyni kwiatów z bibuły, palm, kierców. Zajmuje się także wyrobem pieczywa obrzędowego - „byśków” i „nowych latek”. Wykonuje hafty i misterne koronki, przędzie na krośnie i kołku.

Kategoria II - dla Mistrza tradycji

  • Kazimierz Marcinek (Nockowa, woj. podkarpackie, Rzeszowszczyzna) – jeden z najwybitniejszych skrzypków starszej generacji na Rzeszowszczyźnie. Kierował kilkoma kapelami, jednak najchętniej występuje jako solista.

Kategoria III - dla twórców za pisarstwo ludowe

  • Florianna Kiszczak (Radzięcin, woj. lubelskie, Ziemia Biłgorajska) – tworzy wiersze i opowiadania, w których dominują tematy związane z kulturą ludową i religijną.

Kategoria IV - dla badaczy, naukowców i animatorów

  • Wojciech Kowalczuk (Białystok, woj. podlaskie, Podlasie) – etnograf, muzealnik, autor wielu projektów badawczo-wystawienniczych z zakresu sztuki rękodzieła ludowego północno-wschodniej Polski.
  • Jadwiga Parecka (Brzeźnica woj. lubuskie, Grupa etnograficzna Górali Bukowińskich) – animatorka życia społeczno-kulturalnego, autorka licznych publikacji na temat folkloru muzyczno-tanecznego, zwyczajów, gwary oraz kultury kulinarnej Górali Bukowińskich.

Kategoria V - dla kapel ludowych

  • Kapela Braci Adamczyków (Szydłowiec, woj. mazowieckie, Ziemia Szydłowiecka) – kapela rodzinna Czesława i Jana Adamczyków, którzy grają na harmonii pedałowej i skrzypcach. W 2013 roku do kapeli dołączyła Katarzyna Zedel (bębenek i baraban).

Kategoria VI - dla zespołów folklorystycznych

  • Zespół Śpiewaczy z Łukowej IV (Łukowa, woj. lubelskie, Ziemia Biłgorajska) – wykonuje pieśni weselne z zachowaniem tradycyjnej emisji głosu, gwary i archaicznych melodii.
  • Zespół Pieśni i Tańca „Łastiwoczka” z Przemkowa (Przemków, woj. dolnośląskie, Dolny Śląsk) – repertuar zespołu obejmuje wielogłosowe dawne pieśni zalotne, weselne, rekruckie i ballady.

Kategoria VII - dla instytucji i organizacji zasłużonych w opiece i upowszechnianiu kultury ludowej

  • Stowarzyszenie Muzyków Ludowych w Zbąszyniu (Zbąszyń, woj. wielkopolskie, Ziemia Lubuska) – od początku działalności obejmuje opieką muzyków ludowych regionu zbąszyńskiego, chroni tradycje koźlarskie, propaguje muzykę ludową Regionu Kozła.
  • Towarzystwo Kulturalne im. Oskara Kolberga w Przysusze (Przysucha, woj. mazowieckie, Ziemia Przysuska) – jego działalność jest skierowana przede wszystkim na zachowanie i dokumentowanie kultury tradycyjnej regionu poprzez doroczną organizację przeglądów folkloru - „Dni Kolbergowskie”.

Po raz trzeci w ramach Nagrody im. Oskara Kolberga przyznana została nagroda specjalna dla wyjątkowego ucznia wskazanego przez Mistrza Tradycji. W tym roku wyróżnienie otrzymała Lidia Biały, założycielka Fundacji Iskry Tradycji, która kształci przyszłe pokolenia muzykantów.

O Nagrodzie im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”

Nagroda im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” to najstarsze i najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie kultury tradycyjnej w Polsce, które ustanowiono w 1974 roku. Jej patronem jest Oskar Kolberg (1814-1890), polski etnograf, folklorysta i kompozytor. Organizatorem Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Konkurs oraz gala realizowane są przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu i jego oddziałem – Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze.

Zdjęcia (14)

{"register":{"columns":[]}}