W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Giganci Kultury 2023” - nagrody dla najważniejszych postaci i instytucji kulturalnych w Polsce

21.06.2023

„Wspólnota narodowa, która dba o kulturę, jest silna i bezpieczna. Kultura i sztuka są tym, bez czego społeczeństwo nie może funkcjonować. Bardzo dziękuję grupie Polska Press za jej zaangażowanie w promowanie polskiej kultury – to najpiękniejszy sposób realizacji misji dziennikarskiej” - powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas uroczystej gali „Giganci Kultury 2023”, która odbyła się na Zamku Ujazdowskim w Warszawie.

„Giganci Kultury 2023” - nagrody dla najważniejszych postaci i instytucji kulturalnych w Polsce, fot. MKiDN

W trakcie wydarzenia uhonorowano instytucje, marki oraz osobistości, które wspierają polską kulturę oraz aktywnie angażują się w działania promujące sztukę i pielęgnowanie dziedzictwa narodowego. Prestiżowe nagrody i wyróżnienia przyznano w sześciu kategoriach: „Przestrzeń Kultury”, „Zaangażowani w kulturę”, „Inwestycja”, „Wydarzenie Kulturalne”, „Mecenas Kultury” oraz „Osobowość Kultury”.

Laureaci Nagrody „Giganci Kultury 2023”

  • Kategoria: „Przestrzeń Kultury”

Nagrodę przyznano Muzeum Tatrzańskiemu im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, które nie tylko prezentuje zbiory związane z regionem, ale także pielęgnuje podhalańskie tradycje i dzieła sztuki.

Wśród nominowanych w tej kategorii były także: Zamek Królewski na Wawelu i Katedra Wawelska oraz Zamek Królewski w Warszawie.

  • Kategoria: „Zaangażowani w kulturę”

W tej kategorii zwycięstwo przypadło Polskiej Operze Królewskiej, która od 1 sierpnia 2017 roku przywraca do życia zapomniane dzieła muzyki polskiej i opery barokowej.

Wśród nominowanych w tej kategorii były także: Aukso – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy oraz zespół Pieśni i Tańca "Śląsk”.

  • Kategoria: „Inwestycja”

Główną nagrodę przyznano Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, które nie tylko przybliża życiorys Józefa Piłsudskiego, ale aktywnie propaguje pamięć o jego dokonaniach i dziedzictwie, stając się miejscem, w którym historia i tradycja inspirują do dyskusji na tematy ważne i aktualne dla Polaków.

Wśród nominowanych w tej kategorii były także: Panteon Górnośląski w Katowicach oraz Muzeum Archeologiczne w Wiślicy - oddział Muzeum Narodowego w Kielcach.

  • Kategoria: „Wydarzenie Kulturalne”

Zwyciężyła nominacja wspólna - wystawy „Tamara Łempicka - kobieta w podróży” (Muzeum Narodowe w Lublinie) i „Łempicka” (Muzeum Narodowe w Krakowie), przedstawiające twórczość niezależnej artystki, która stworzyła wizerunek nowoczesnej kobiety sukcesu.

Wśród nominowanych w tej kategorii były także takie wystawy jak: "Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia” (Muzeum Narodowe w Warszawie) oraz "Bernardo Bellotto. W 300. rocznicę urodzin malarza” (Zamek Królewski w Warszawie i Staatliche Kunstsammlungen-Gemaldegalerie w Dreźnie).

  • Kategoria: „Mecenas Kultury”

W tej kategorii zwyciężyła spółka PGE, która w ramach programu "PGE Kulturalna Grupa Energetyczna” udzieliła w 2022 roku wsparcia Muzeum Narodowemu w Krakowie, Warszawie, Lublinie, Kielcach, Muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu oraz 16 filharmoniom i instytucjom muzycznym w całym kraju. Kapituła doceniła również fakt, że PGE angażuje się w projekty Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu w Łodzi, a także wspiera liczne działania edukacyjne i organizuje lekcje dla uczniów.

Wśród nominowanych w tej kategorii były także: KGHM Polska Miedź oraz Totalizator Sportowy.

  • Kategoria: „Osobowość Kultury”

Nagrodę w tej kategorii wręczył minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, a otrzymał ją Ignacy Czwartos - wybitny malarz, twórca oryginalnych, metafizycznych abstrakcji oraz obrazów figuratywnych odwołujących się do tradycji polskiego i europejskiego baroku.

Kapituła nagrody "Giganci Kultury 2023" przyznała również wyróżnienia specjalne, które trafiły do:

  • Miasta Toruń („Przestrzeń Kultury”)
  • Baltic Neopolis Orchestra („Zaangażowani w kulturę”)
  • Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Mazurka Dąbrowskiego w Kościerzynie („Inwestycja”)
  • Muzeum Czartoryskich („Wydarzenie Kulturalne”)
  • Krzysztofa Musiała („Mecenas Kultury”)
  • Joanny Siedleckiej („Osobowość Kultury”)

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}