W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Inauguracja nowej sali wystaw czasowych w Muzeum Narodowym w Lublinie

27.08.2021

„Język koloru. Malarstwo ze zbiorów Muzeum Narodowego w Lublinie” to pierwsza wystawa zaprezentowana w nowej przestrzeni Zamku Lubelskiego, która powstała w ramach zakończonego projektu modernizacji obiektów należących do Muzeum Narodowego w Lublinie. Galeria Wystaw Zmiennych jest jednym z efektów zrealizowanego projektu „Muzeum Lubelskie ochrona dziedzictwa przeszłości i nowe wyzwania przyszłości: edukacja, nauka, innowacyjność, promocja regionu, turystyka”, współfinansowanego ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020.

Inauguracja nowej sali wystaw czasowych w Muzeum Narodowym w Lublinie, fot. Muzeum Narodowe w Lublinie.

Wystawa „Język koloru. Malarstwo ze zbiorów Muzeum Narodowego w Lublinie”

Pierwsza ekspozycja, zaprezentowana w nowej sali wystaw czasowych, pokazuje dorobek kilku pokoleń twórców, działających w XX I XXI wieku, którzy należeli do różnych ugrupowań artystycznych. Łączyło ich podejście do koloru jako głównego środka wyrazu artystycznego. Na wystawie znajdują się pochodzące z muzealnych zbiorów dzieła wybitnych malarzy o znaczeniu ogólnopolskim oraz prace cenionych reprezentantów lokalnego środowiska. Kluczem ekspozycji są wzajemne relacje obrazów, dające efekt spójności wizualnej lub ekspresyjnego kontrastu.

Wystawę otwierają dzieła artystów, których twórczość stanowi pomost między tradycyjnym malarstwem XIX a nowymi zjawiskami w sztuce XX wieku. Z licznych ugrupowań tego czasu szczególne miejsce przypada kolorystom. Dzięki bezpośrednim kontaktom ze sztuką francuską wprowadzili do malarstwa polskiego nurt oparty na doświadczeniach impresjonizmu. Kolor, pozostający w centrum zainteresowań malarzy, otwierał epokę nieznanej wcześniej swobody wizualnej. Konsekwencją tego było zredukowanie tematu literackiego, zwłaszcza czerpanego z historii, na pierwszy plan wysunęły się zaś walory czysto malarskie.

O projekcie

Projekt „Muzeum Lubelskie ochrona dziedzictwa przeszłości i nowe wyzwania przyszłości: edukacja, nauka, innowacyjność, promocja regionu, turystyka”, którego beneficjentem było Muzeum Narodowe w Lublinie, został zrealizowany ze współfinansowaniem z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Koszt projektu wyniósł prawie 34 154 000 zł, w tym dofinansowanie unijne ok. 17 691 000 zł.

Celem projektu była poprawa atrakcyjności turystycznej województwa lubelskiego oraz dostępu do kultury mieszkańców Lubelszczyzny poprzez stworzenie nowej atrakcyjnej oferty kulturalno-edukacyjnej. Prace modernizacyjne zostały przeprowadzone w dwóch obiektach należących do Muzeum Narodowego w Lublinie: w głównej siedzibie muzeum – Zamku Lubelskim oraz w jednej z jego filii – Muzeum XXIV Pułku Ułanów im. Hetmana Wielkiego Koronnego Stanisława Żółkiewskiego w Kraśniku.

W lubelskim zamku zakres prac obejmował m.in.: przebudowę skrzydła północnego, wykonanie izolacji przeciwwilgociowej ścian, wymianę instalacji elektrycznych, teletechnicznych, zamontowanie nowych instalacji na potrzeby elektroakustyki i multimediów. Dodatkowo na Zamku Lubelskim powstała nowa przestrzeń przeznaczona na wystawy czasowe – Galeria Wystaw Zmiennych, która stała się pomieszczeniem z wysokim standardem zabezpieczeń, spełniającym rygorystyczne wymogi konserwatorskie i techniczne. Z kolei obiekt w Kraśniku poddany został kompleksowej modernizacji i zyskał nowe skrzydło. W wyniku zrealizowanej inwestycji powstała całkiem nowa przestrzeń wystawiennicza i 7 nowych wystaw stałych.

Istotną część projektu stanowiło też stworzenie nowej oferty kulturalno-edukacyjnej Muzeum w Lublinie, która ma być skierowana do szerokiego grona odbiorców. Wspólne dziedzictwo kulturowe i historyczne Kraśnika i Lublina pozwoliło na stworzenie nowych form promocji regionu i okolicy, łączących ofertę obu ośrodków. Oprócz udostępnienia przestrzeni zwiedzającym, zaplanowane są m.in.: warsztaty i cykle edukacyjne dla dzieci i młodzieży oraz wykłady naukowe. Nowa oferta kulturalna podkreśla także wyjątkową rolę Lublina jako ważnego ośrodka Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie łaciński Zachód łączył się z bizantyńsko-ruskim Wschodem i gdzie oprócz wymiany towarów i usług dokonywała się też wymiana myśli, sztuki i ideałów.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}