W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Inauguracja VIII edycji kampanii „BohaterON – włącz historię!”

27.07.2023

„Kampania BohaterON jest największą akcją społeczną, która edukuje, pomaga, a jednocześnie odnosi się do pamięci, wydobywając to, co w naszej historii jest najważniejsze” – powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas konferencji prasowej z udziałem Powstańców Warszawskich, zapowiadającej VIII edycję ogólnopolskiej kampanii „BohaterON – włącz historię!”. Celem akcji, prowadzonej od 2016 roku, jest uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocja historii Polski XX wieku.

BohaterON, fot. Danuta Matloch

Minister kultury i dziedzictwa narodowego podziękował za realizację kolejnej edycji kampanii „BohaterON – włącz historię!” oraz zwrócił uwagę na jej imponującą skalę.

Kampania BohaterON była jedną z wielu akcji, które miały edukować o historii i odnosiły się do Powstania Warszawskiego. Szybko przerosła jednak marzenia organizatorów. Obecnie jest największą akcją społeczną, która edukuje, pomaga, a jednocześnie odnosi się do pamięci. Uczy hierarchizować ważne rzeczy, mówić o tym, co jest najważniejsze i o tym, jakich ważnych wyborów dokonywali nasi przodkowie. A pamięć konstytuuje tożsamość – podkreślił prof. Piotr Gliński.

Szef resortu kultury wskazał, że to dzięki wyborom dokonanym przez naszych przodków Polacy mogą dziś żyć w wolnym kraju z perspektywami dla kolejnych pokoleń.

Jednym z najważniejszych aspektów tej akcji jest edukacja młodych ludzi. W świecie współczesnym mamy do czynienia z kryzysem kultury. Młodzi ludzie poszukują odpowiedzi na ważne egzystencjalne pytania, poszukują autorytetów, a te autorytety są dziś z nami. To osoby, które są świadkami historii, które wciąż są aktywne i spotykają się z młodzieżą. To jest niesamowicie ważne i pełne nadziei, że mimo kryzysu autorytety są obecne, trzeba tylko je pokazać – zauważył minister kultury.

Prof. Piotr Gliński przypomniał, że w Polsce funkcjonuje wiele instytucji, które zajmują się tematyką powstańczą. Wskazał, że Muzeum Powstania Warszawskiego, które od wielu lat jest polską dumą, powstało z silnej woli i przekonania o dokonywaniu rzeczy niemożliwych.

Wszelkie działania w ramach akcji BohaterON to także jest przełamywanie niemożliwego. To jest wspaniała, imponująca i bardzo lubiana przez uczestników Powstania Warszawskiego kampania – podsumował szef resortu kultury.

W konferencji prasowej zapowiadającej VIII edycję ogólnopolskiej kampanii „BohaterON – włącz historię” wzięli udział Powstańcy Warszawscy: Danuta Dworakowska ps. „Lena", Janina Jankowska ps. „Jasia”, Irena Krajewska ps. „Lala”, Anna Kurek ps. „Anka”, Hanna Rogozińska ps. „Mała”, Jakub Nowakowski ps. „Tomek” oraz Zbigniew Grochowski.

O kampanii BohaterON 2023

VIII edycja ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej „BohaterON - włącz historię” zostanie zainaugurowana 1 sierpnia, w 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Akcję organizują wspólnie Fundacja Sensoria i Fundacja Pokolenia Kolumbów, a działaniom przyświeca hasło: „Pamięć – Edukacja – Pomoc”.

  • Powołanie Komitetu Społecznego ds. Obchodów 80. rocznicy Powstania Warszawskiego

Tegoroczna edycja BohaterONu – w ramach rozbudowanej wersji internetowej zainicjowanego w ubiegłym roku projektu Dumni z Powstańców – inauguruje działania związane z obchodami 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Dumni z Powstańców – Komitet Społeczny ds. Obchodów 80. Rocznicy Powstania Warszawskiego to 3-letni (2023-2025) oddolny ogólnopolski projekt związany z uroczystościami rocznicowymi, który stawia na integrację środowiska skupionego wokół Powstania Warszawskiego oraz działań rocznicowych w Polsce i zagranicą.

Celami Komitetu Społecznego są: upamiętnienie uczestników walk z 1944 roku oraz upowszechnianie wiedzy o Powstaniu Warszawskim i Akcji „Burza”, promocja oddolnie podejmowanych inicjatyw tematycznych, integracja środowiska skupionego wokół tego tematu oraz wyróżnienie osób szczególnie zasłużonych w kultywowaniu pamięci.

Do Komitetu może zgłosić się każda osoba fizyczna i prawna. Wystarczy wysłać mailowo wypełniony formularz i czekać na weryfikację zgłoszenia. Pełen skład Komitetu aktualizowany będzie na portalu: www.dumnizpowstańców.pl.

  • Odznaczenie Dumni z Powstańców

Członkowie Honorowi Komitetu Społecznego ds. Obchodów 80. rocznicy Powstania Warszawskiego będą przyznawać odznaczenie Dumni z Powstańców, zaprojektowane przez prof. Wincentego Kućmę - rzeźbiarza i medaliera, autora m.in. Pomnika Powstania Warszawskiego, laureata licznych odznaczeń i nagród.

Kandydatów do odznaczenia mogą zgłaszać organizacje pozarządowe, instytucje publiczne, grupy nieformalne, firmy, związki wyznaniowe, osoby fizyczne, organy Komitetu. Kandydat może się również zgłosić samodzielnie. Służyć temu będzie specjalnie przygotowany formularz na stronie www.dumnizpowstancow.pl. O tym, kto zostanie uhonorowany, zdecydują Honorowi Członkowie Komitetu Społecznego: Powstańcy Warszawscy, społecznicy, pisarze, muzycy, aktorzy, naukowcy, artyści i nauczyciele.

  • Portal dumnizpowstancow.pl

Na stronie internetowej www.dumnizpowstańców.pl można zamieszczać wpisy związane z wdzięcznością i pamięcią o bohaterach Powstania Warszawskiego oraz wydarzenia upamiętniające 80. rocznicę Powstania Warszawskiego.

W celu promocji strony został przygotowany również spot telewizyjny „Powstań” oraz materiały outdoor z udziałem Powstańców Warszawskich i aktorów-ambasadorów akcji. 1 sierpnia o godz. 17.00 zaplanowano premierę dwóch 60. sekundowych spotów, które zostaną wyemitowane w mediach społecznościowych BohaterONu oraz na outdoorowych ekranach sieci Screen Network w Warszawie, Poznaniu i Katowicach.

Od 1 września portal będzie też ważnym elementem działań edukacyjnych. Uczniowie szkół, które zgłoszą się do projektu „BohaterON w Twojej Szkole”, będą mieli możliwość zamieszczenia wpisu w oparciu o scenariusze zajęć. Dodatkowo organizatorzy przewidują ogólnopolski konkurs dla szkół pn. „Zakotwiczeni” i wiele innowacji, które zostaną szczegółowo zaprezentowane podczas briefingu 1 września. Jak co roku na nauczycieli czeka również seminarium organizowane jesienią w Warszawie.

  • Zbiórka funduszy na rzecz Powstańców Warszawskich

W Internecie pod linkiem www.zrzutka.pl/bohateron odbywa się również zbiórka funduszy na rzecz Powstańców Warszawskich, która potrwa do 2 października, czyli ostatniego dnia walk toczących się w Warszawie 79 lat temu. Zbiórkę można wspierać nie tylko poprzez wpłaty pieniężne i udostępnienia, ale również zakładając własne skarbonki na rzecz zrzutki, do czego organizator zaprasza zarówno osoby fizyczne, jak i organizacje non profit, instytucje i firmy.

W ramach kampanii BohaterON dotychczas przeznaczono ponad 1,6 mln zł na wsparcie bohaterów walk o stolicę. Pomoc jest całoroczna i obejmuje bezpośrednie wsparcie w codziennych obowiązkach, poprzez m.in. zakup i dostawę codziennych obiadów, koordynację pomocy medycznej, zapewnianie środków higienicznych oraz medycznych, finansowanie dodatkowych godzin opieki czy wynajem sprzętu rehabilitacyjnego. Każdego miesiąca dostarczane są posiłki, środki higieniczne, zapewniana opieka i wsparcie.

Aby dodatkowo wesprzeć zbiórkę 1 sierpnia w godz. 9.00 - 18.00 będzie prowadzona akcja specjalna. Na historycznym słupie przy Placu Unii Lubelskiej w Warszawie zawiśnie plakat, z którego będzie można pobrać przypinki ze znakiem Polski Walczącej. Wolontariusze będą prowadzić zbiórkę na pomoc Powstańcom. Będzie można też spotkać się z Powstańcami, ambasadorami i organizatorami akcji.

  • BohaterONy – Nagrody im. Powstańców Warszawskich

Jesienią br. planowana jest V edycja Nagrody BohaterONy im. Powstańców Warszawskich, wyróżniającej osoby, firmy i instytucje, które w szczególny sposób promują wiedzę o historii Polski XX wieku oraz współczesny patriotyzm. Oceniane będą działania z okresu od 1 sierpnia 2022 r. do 31 lipca 2023 r. Laureatów w każdej z siedmiu kategorii - instytucja, firma, nauczyciel, osoba publiczna, organizacja non profit, pasjonat i dziennikarz - wybierze Kapituła Nagrody złożona z Powstańców Warszawskich, przedstawicieli polskiego rządu, biznesu, historyków i ambasadorów kampanii „BohaterON – włącz historię”. Wręczone zostaną Złote, Srebrne i Brązowe BohaterONy. Internauci w głosowaniu online w każdej kategorii przyznają również Złote BohaterONy Publiczności. Kandydata do Nagrody może zgłosić każda pełnoletnia osoba. Wystarczy wypełnić formularz online dostępny na stronie www.bohateron.pl.

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}