W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

IX Zjazd Muzeów Rejestrowanych

13.03.2024

W Muzeum Historii Polski w Warszawie odbył się dziś zjazd delegatów muzeów wpisanych do Państwowego Rejestru Muzeów, w którym wziął udział minister Bartłomiej Sienkiewicz. Celem spotkania był wybór kandydatów do Rady ds. Muzeów i Miejsc Pamięci Narodowej przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kadencja dotychczasowej Rady upływa w kwietniu br.

IX Zjazd Muzeów Rejestrowanych, fot. Danuta Matloch/MKiDN

Witając przedstawicieli muzeów rejestrowanych, minister Bartłomiej Sienkiewicz podkreślił ich odpowiedzialność za polskie dziedzictwo materialne.

Na Państwu spoczywa obowiązek i zaszczyt bycia strażnikami, kustoszami narodowych zbiorów, których sposób przechowywania i udostępniania stanowi wzór dla świata muzealnego w Polsce – powiedział szef resortu kultury.

Minister wskazał, że zaszła fundamentalna zmiana w myśleniu o muzeach, która sprawiła, że nie są one już tylko zbiorami artefaktów.

Muzea są żywymi instytucjami i nie powinny przypominać grobowca Tutanchamona. Dlatego namawiam do poszerzania oferty Państwa muzeów. Ta oferta musi przekraczać dotychczasowe utarte ścieżki myślenia muzealnego i proponować zupełnie nowe kierunki oparte na doświadczaniu, aby zaspakajała niezwykły głód kultury, głód kontaktu ze sztuką, który obserwujemy. Ważne jest myślenie o muzeum w sposób otwarty, jak o miejscu relacji międzyludzkich – domu kultury, który zaspokaja aspiracje kulturalne i sprawia, że nie będziemy tylko i wyłącznie strażnikami pamięci, ale otworzymy dyskusję o sztuce na co dzień. Artefakt będzie natomiast pretekstem do spotkań, do dyskusji, do zobaczenia siebie nawzajem czy też współodczuwania – powiedział minister.

Bartłomiej Sienkiewicz podkreślił, że ze względu na toczącą się za polską granicą wojnę, jednym z ważniejszych tematów jest kwestia zabezpieczenia zbiorów i ich ewentualnej ewakuacji. 

To temat, który jest ważny dla ministerstwa i wypełniając swoje obowiązki będziemy się tym zajmowali w porozumieniu z odpowiednimi organami państwa. Nie możemy zamykać oczu na rzeczywistość i udawać, że to jest taki sam świat, jaki był 5, 6 czy 10 lat temu. Dlatego proszę o wspólne przemyślenie sposobu działania muzeów w tym niezwykłym czasie, gdzie z jednej strony ludzie, którzy zostali wychowani w wolnej Polsce chcą korzystać z kultury, a z drugiej strony mamy obok obraz zniszczenia i barbarzyństwach w wyniku najazdu. Jesteśmy na pograniczu tych dwóch światów i musimy odnaleźć swoją ścieżkę. Ta odpowiedzialność ciąży na nas wszystkich – podkreślił minister kultury.

Muzea rejestrowane

Państwowy Rejestr Muzeów prowadzony jest przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa od 1998 r. Muzea wpisane do Rejestru gromadzą zbiory o wyjątkowym znaczeniu dla dziedzictwa kultury i spełniają wysokie kryterium działalności merytorycznej, którego spełnienie weryfikuje każdorazowo powoływana przez Ministra specjalna Komisja kwalifikacyjna. Obecnie do Rejestru wpisanych jest 130 muzeów.

O Radzie

Rada do Spraw Muzeów i Miejsc Pamięci Narodowej jest organem opiniodawczo-doradczym ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego w sprawach zarządzania, finansowania oraz polityki kulturalnej w zakresie muzealnictwa oraz spraw związanych z miejscami pamięci narodowej, w tym pomnikami zagłady.

Rada składa się z 21 członków: 10 wskazanych przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, w tym 3 reprezentujących muzea martyrologiczne, oraz 11 wybranych na zjeździe muzeów rejestrowanych. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego powołuje członków Rady do Spraw Muzeów na trzyletnią kadencję zarządzeniem.

Rada wyraża opinie w sprawach zarządzania, finansowania oraz polityki kulturalnej w zakresie muzealnictwa oraz w zakresie spraw związanych z miejscami pamięci narodowej, w tym pomnikami zagłady.

Podczas IX Zjazdu Muzeów Rejestrowanych wyłonionych zostało 11 kandydatów na członków Rady ds. Muzeów i Miejsc Pamięci Narodowej:

  1. Aldona Modrzewska – kierownik Działu Zbiorów Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
  2. Jerzy Brzozowski – dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach
  3. dr Wojciech Borkowski – zastępca dyrektora Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie
  4. dr Katarzyna Mieczkowska – dyrektor Muzeum Narodowego w Lublinie
  5. dr Arkadiusz Jełowicki – kierownik Działu Badań Dziedzictwa Kulturowego Wsi i Rolnictwa Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie
  6. Piotr Rzeszotarski – kierownik Działu Przyrodniczego Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
  7. Adrianna Garbatowska – Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy
  8. dr Joanna Ślaga – zastępca dyrektora Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego
  9. dr Krzysztof Karbownik – kierownik Działu Badań Etnograficznych Muzeum Wsi Kieleckiej w Kielcach
  10. Monika Raczyńska-Sędzikowska – główny inwentaryzator Muzeum Narodowego we Wrocławiu
  11. dr hab. Maciej Szymczyk – dyrektor Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}