W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jubileusz 10-lecia działalności Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach

16.05.2023

„Dekada działalności Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego przyniosła polskiej kulturze znakomite osiągnięcia w zakresie edukacji muzycznej i propagowania muzyki polskiej, liczne koncerty, kursy mistrzowskie, programy oraz wiele innowacyjnych działań promujących muzykę polską i jej dziedzictwo” - napisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński w liście odczytanym przez dyrektora generalnego MKiDN Jarosława Czubę podczas uroczystej gali z okazji jubileuszu 10-lecia działalności Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Podczas koncertu wystąpiła European Union Youth Orchestra (EUYO) pod dyrekcją Daniela Rowlanda.

Jubileusz 10-lecia działalności Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, fot. Bartek Barczyk/ECMKP

Minister kultury i dziedzictwa narodowego przypomniał, że 21 maja 2013 r. na skwerze przed budynkiem Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach Krzysztof Penderecki posadził sadzonkę buka. Wskazał, że ten symboliczny gest stanowił połączenie dwóch wielkich pasji Maestro, jakimi były muzyka i przyroda.

Dziś w Lusławicach wciąż czuć obecność Maestro Pendereckiego. Centrum w nowym kształcie jest kompozycją pełną, lecz jednocześnie pozostaje dziełem otwartym. Rozwija się dzięki bogactwu natury i młodych talentów oraz wizji i wspaniałym dziełom Kompozytora. To nie tylko nowoczesny kampus z salą koncertową oraz zapleczem dydaktycznym i nagraniowym - przestrzeń do obcowania z bogactwem muzyki, gdzie poprzez działania artystyczne realizowana jest misja wspierania rozwoju twórców i wykonawców młodego pokolenia, ale również unikatowe w skali Europy założenie architektoniczno-przyrodnicze, Arboretum stworzone przez Mistrza, gdzie - jak mawiał - „z naturą zawarł pakt szczęśliwości” – podkreślił prof. Piotr Gliński.

Wicepremier zaznaczył, że objęcie opieką przez państwo polskie zespołu dworsko-parkowego w Lusławicach oraz uczynienie go integralną częścią Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego wypełniło wolę i wspólną inicjatywę Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich oraz Rządu RP.

Prof. Piotr Gliński zwrócił uwagę, że dla wielu młodych artystów Lusławice stały się prawdziwym artystycznym domem.

Jestem przekonany, ze atmosfera tego miejsca nie pozostaje bez wpływu na ich talent, wspiera w działalności twórczej, podejmowanych wyborach, w rozróżnianiu tego, co istotne, ważne i dobre, oraz w odczytywaniu znaków kultury – wskazał minister kultury.

Szef resortu kultury przypomniał również, że w związku z rosyjską agresją na Ukrainę Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach w ramach rezydencji artystycznej przyjęło Młodzieżową Akademicką Orkiestrę Symfoniczną Ukrainy „Słobożański” z Charkowa, umożliwiając jej aktywność twórczą oraz organizując koncerty prezentujące bogatą kulturę muzyczną ich kraju.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego podkreślił, że jubileusz 10-lecia inauguracji Centrum stanowi doskonalą okazję do podziękowań dla dyrekcji i pracowników za realizację wyjątkowej misji, która została powierzona instytucji.

Na ręce Pani Elżbiety Pendereckiej składam wyrazy wdzięczności za Jej bezcenny wkład w kształtowanie dorobku kultury polskiej poprzez opiekę i promocję artystycznej spuścizny Maestro Krzysztofa Pendereckiego. Jestem przekonany, że obchody jubileuszowe otworzą kolejny ważny rozdział w historii instytucji, obfitujący w sukcesy. Zachęcam do sięgania do źródeł i zapraszam do odkrywania polisemiczności Lusławic oraz do refleksji i osobistych spotkań z twórczością Maestro Pendereckiego. Młodym muzykom życzę, aby odwiedziny w Lusławicach stały się dla nich ważnym etapem na drodze realizacji planów artystycznych – podsumował wicepremier prof. Piotr Gliński.

Podczas jubileuszowego koncertu zaprezentowano utwory znakomitych kompozytorów. European Union Youth Orchestra wykonała „Ciaccona, In memoriam Giovanni Paolo II” Krzysztofa Pendereckiego, „Cortege” Harrisona Birtwistle'a i „In C” Terry'ego Riley'a. Zaprezentowane zostało również rozwinięcie zainicjowanego w 2021 roku projektu „Ziemia dla wszystkich” – Earth4All, stanowiące światową premierę interpretacji „Czterech pór roku” Vivaldiego i dźwiękową podróż w przyszłość.

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach powstało 22 września 2005 r. na mocy zarządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od wrześniu 2009 r. jest instytucją współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwo Małopolskie oraz Stowarzyszenie Akademia Imienia Krzysztofa Pendereckiego, Międzynarodowe Centrum Muzyki.

Budowa siedziby Centrum trwała od 10 sierpnia 2011 r. do 11 grudnia 2012 r., kiedy to w nowym budynku odbyły się pierwsze koncerty. Działalność Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach oficjalnie zainaugurowano 21 maja 2013 r.

Ideą Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego jest inspirowanie najzdolniejszych młodych muzyków z całego świata do doskonalenia umiejętności i osiągnięcia pełnej dojrzałości artystycznej. Centrum jest miejscem spotkań młodych muzyków i profesorów – wybitnych specjalistów sztuki wykonawczej, kompozycji i szeroko pojętej humanistyki.

Lusławickie Centrum, oprócz nowoczesnego kampusu z salą koncertową oraz zapleczem dydaktycznym i nagraniowym, obejmuje również unikatowe w skali Europy założenie architektoniczno-przyrodnicze - Arboretum stworzone przez Mistrza Krzysztofa Pendereckiego. Objęcie zespołu dworsko-parkowego w Lusławicach opieką Państwa Polskiego i uczynienie go integralną częścią Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, które nastąpiło w listopadzie 2021 r., stanowiło wypełnienie woli i wspólnej inicjatywy Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich oraz wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}